PARTNER BLOGA:

MENUMENU

Top Gear od środka Recenzja książki + KONKURS

Przewiń w dół

Top Gear od środka” to książka, w której Richard Porter – scenarzysta kultowego programu telewizyjnego – ujawnia kulisy powstawania show. Czy warto sięgnąć po tę pozycję? Przekonacie się sami, wygrywając jedną z książek w naszym konkursie!


13 lat, 22 sezony i 175 odcinków – dokładnie tyle trwała przygoda Richarda Portera z programem telewizyjnym Top Gear, który znają chyba niemal wszyscy fani motoryzacji na świecie. Od nigdy niewyemitowanego odcinka pilotażowego, aż po ostatni wspólny występ Jeremy’ego Clarksona, Richarda Hammonda i Jamesa Maya w maju 2015 roku.

Co Porter zaobserwował przez ten czas, tworząc scenariusze odcinków i pisząc teksty dla prowadzących? Teraz dowiedzieć się może każdy, czytając jego książkę „Top Gear od środka”, w Polsce wydaną przez wydawnictwo Insignis.

Recenzja książki

Top Gear w kształcie, który wszyscy znamy i prawie wszyscy kochamy, skończył się nagle i niespodziewanie. Program zniknął z anteny BBC po incydencie, który – rzecz jasna – Richard Porter w swojej książce również opisuje. Jednak ten program telewizyjny nie zawsze wyglądał tak, jakim go zapamiętaliśmy. Dawno temu miał zupełnie inny charakter, a także innych prowadzących. O tym, jak Clarkson, Hammond i May trafili do zespołu tworzącego Top Gear, dowiadujemy się z początkowych rozdziałów książki. Daje to świetne podłoże do tego, aby zrozumieć, jak wielkie i rewolucyjne zmiany zaszły w tym show, który swoją popularność – wbrew pozorom – budował długimi latami.

„Top Gear od środka”, jak wskazuje zresztą tytuł, to zbiór zapisków podsumowujący prace nad programem. Poznamy tutaj kulisy powstawania kolejnych odcinków, organizowania samochodów do testów, czy procesów wymyślania kolejnych gagów. Skąd wziął się Stig i jak wykreowano jego wizerunek? Dlaczego nigdy nie zrezygnowano z zapraszania celebrytów do jazdy samochodem za rozsądną cenę, choć wielu uważało to za najnudniejszy moment programu? Dlaczego z show zniknął natomiast „cool wall”, na którym oceniano auta pod kątem fajności? Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas lektury.

Top Gear od środka Richard Porter

Ponieważ zadaniem recenzji książki „Top Gear od środka” nie jest Wam jej streszczanie, skupimy się na wrażeniach, jakie mieliśmy podczas jej czytania. Od samego początku daje się odczuć, że Richard Porter faktycznie był autorem scenariuszy i dialogów w Top Gear. Książka napisana jest z lekkim przekąsem i dużą dawką humoru, a barwne porównania – doskonale znane z anteny telewizyjnej – leją się jak woda z dużego wodospadu. Jeśli kochaliście oglądać Top Gear w telewizji, język użyty w książce nie będzie Wam obcy.

Podsumowując, książka „Top Gear od środka” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów tego programu. Napisana jest przez osobę, która faktycznie współtworzyła ten fenomen, językiem znanym z anteny telewizyjnej, a w dodatku ujawnia kulisy, o których nie dowiedzielibyśmy się z żadnego innego źródła. Jeżeli natomiast o Top Gear słyszycie pierwszy raz w życiu (są tacy?!), lekturę możecie sobie spokojnie odpuścić.

 

Konkurs

Dzięki wydawnictwu Insignis mamy dla Was do rozdania 8 egzemplarzy książki „Top Gear od środka”! Co należy zrobić, aby zdobyć jedną z nich i poznać tajemnice kultowego programu TV? Odpowiedzieć na proste pytanie konkursowe:

PYTANIE KONKURSOWE:
Z czym najmocniej kojarzy Ci się Top Gear?

Konkurs trwa do g. 23:59 dnia 22 maja 2016 roku.
Odpowiedzi udzielajcie w komentarzach pod tym wpisem.

Powodzenia!

Wyniki konkursu

Konkurs dojechał do mety, mamy wyniki! Oto zdobywcy książek „Top Gear od środka” – gratulujemy!
Wszystkich laureatów prosimy o przesłanie adresów do wysyłki nagród na blog@antymoto.com.

– Kapitan Renko
– Artur
– Ela Ozdoba
– wild_weasel
– Kasiula
– Szeryf
– Wiesiek
– Monique

 


Dołącz do nas!
Facebook Instagram YouTube
[wysija_form id=”4″]

↓ Lajk do dechy! ↓

  • 23
  •  
  •  
  •