PARTNER BLOGA:

Peugeot świętuje 30-lecie GTi

Przewiń w dół

Równo 30 lat temu, bo w 1984 roku, na rynek trafiło pierwsze GTi ze stajni Peugeota – model 205. Francuska marka postanowiła uczcić to wydarzenie wypuszczeniem samochodu Peugeot 208 GTi 30th Anniversary, czyli edycji specjalnej współczesnego hot-hatcha.

Do małych, usportowioych Peugeotów mam sentyment. Niewiele brakowało, a moim pierwszym w życiu samochodem byłby model 205 GTi, już ten z silnikiem 1.9. Ostatecznie stanęło na Golfie GT trzeciej generacji, ale nie ma to wielkiego znaczenia. Moje pożądanie posiadania małego, ale rasowego Peugeota rozpaliło się na nowo. Wszystko przez jubileuszową edycję modelu 208 GTi, stworzoną z okazji 30-lecia wspomnianej już przeze mnie „dwieściepiątki”.

Czym różni się Peugeot 208 GTi 30th Anniversary od standardowej wersji? Silnik 1.6 jubileuszowej wersji dysponuje mocą podniesioną do 208 koni mechanicznych, dodano mechanizm różnicowy Torsen znany z modelu RCZ R, a także zmodyfikowano zestrojenie układu kierowniczego na bardziej agresywne. Zawieszenie zostało obniżone o 10mm, zaś rozstaw przednich kół zwiększono o 22mm, a tylnych o 16mm. W rezultacie auto ma prowadzić się jeszcze lepiej i bardziej pewnie.

Jubileuszowe 208 GTi różni się nie tylko technikaliami, ale przede wszystkim – wyglądem. Co tu dużo mówić, jak dla mnie auto wygląda fenomenalnie! I to głównie sprawia, że ten samochód ma sens i chciałbym go mieć. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia i listę modyfikacji wizualnych: dwukolorowy lakier niczym z koncepcyjnego 308 R, 18-calowe czarne i matowe felgi, matowy czarny przedni grill, podwójny chromowany wydech i powiększony spojler sprawiają, że samochód zdecydowanie wyróżnia się w tłumie. Drobne smaczki styliści przewidzieli również we wnętrzu, w tym plakietkę „208 GTi 30th”, podkreślającą specjalny charakter samochodu.

Peugeot 208 GTi to sukces dla marki – w marcu z linii produkcyjnej zjechał egzemplarz o numerze 10 000. Nasze wrażenia z testu tego małego, ale wściekłego lwa poznacie czytając test 208 GTi na Torze Poznań. Po lekturze i obejrzeniu filmu z przejazdu po torze zrozumiecie, dlaczego chętnie zaadoptowałbym bezpańskie lwiątko, szczególnie po tym, co Peugeot zrobił z tym modelem z okazji 30-lecia rodziny GTi!

Peugeot 208 GTi 30th Anniversary

  • 13
  •  
  •