PARTNER BLOGA:

Testy Peugeot 208 GTi na Torze Radom

Przewiń w dół

„Organizujemy szkolenie ze sportowej jazdy Peugeotem 208 GTi na Torze Radom – wpadniecie?” – nad decyzją czy skorzystać z zaproszenia Peugeot Polska nie musieliśmy długo debatować 😉

Po Torze Radom mieliśmy już okazję jeździć – zarówno naszą Świnką jak i gokartami. Ale szansa przejścia szkolenia ze sportowej jazy samochodem oraz jednoczesnego przetestowania Peugeota 208 GTi przyciągnęły nas jak magnes. Wszak byliśmy wożeni już tym modelem przez zawodowców, teraz jednak pod ich okiem sami mogliśmy spróbować ujarzmić małego, ale potrafiącego gryźć lwa.

RELACJA: Testy Peugeot 208 GTi na Torze Radom

Szkolenie przeszliśmy pod okiem dwóch doświadczonych kierowców, a program dopasowany był zarówno do wszystkich uczestników (tych początkujących jak i doświadczonych) oraz wielkości samego toru. Na początku omówiliśmy prawidłową pozycję za kierownicą, potem natomiast przećwiczyliśmy efektywne operowanie kierownicą. Z pozoru prosta czynność, ale przy wykonywaniu pełnych skrętów w lewo i prawo na prostej startowej potrafi zmęczyć nie tylko ręce! 😉

RELACJA: Testy Peugeot 208 GTi na Torze Radom

Po krótkiej przerwie na napoje przeszliśmy do dalszego ćwiczenia kręcenia kierownicą, tym razem wykonując slalom pomiędzy słupkami. Najpierw wolny, potem szybki, co już pozwoliło nam poczuć osiągi Peugeota 208 GTi. A ten znakomicie czuł się na krętym Torze Radom – niewielkie rozmiary i sztywne zawieszenie sprawiały, że tego przednionapędowca można było zmusić do uniesienia tylnego koła. Niezwykle ważna okazała się lekcja instruktorów na temat wykorzystania „drugiej kierownicy”, czyli pedału gazu. Odpuszczenie go przed zakrętem pozwalało dociążyć przód, dzięki czemu Peugeot 208 GTi ochoczo pokonywał kolejne zakręty.

RELACJA: Testy Peugeot 208 GTi na Torze Radom

Po smacznym obiedzie przeszliśmy do kolejnego punktu szkolenia – efektywnego hamowania awaryjnego z ominięciem przeszkody. Tutaj trzeba przyznać, małe lwiątko hamuje świetnie – zatrzymanie nie stanowi problemu, nawet przy kilkukrotnym przyduszeniu pedału hamulca do oporu w niedługim czasie. W drugiej połowie słonecznej niedzieli doczekaliśmy się wisienki na torcie, czyli możliwości pokonania pełnych okrążeń Toru Radom testowanym Peugeotem 208 GTi. Tutaj mogliśmy połączyć ćwiczone wcześniej na szkoleniu elementy, tj. tor jazdy, szybkie operowanie kierownicą, efektywne hamowanie oraz dociążanie przodu auta przed zakrętem.

RELACJA: Testy Peugeot 208 GTi na Torze Radom

Szkolenie zakończyło się krótką rywalizacją, z której odpadliśmy z powodu zagadania się z instruktorem, co skończyło się karą i otrzymaniem taryfy 150% czasu 😉 Co możemy powiedzieć o samym samochodzie? Peugeot 208 GTi to z pewnością małe zwinne auto, które w rękach dobrego kierowcy potrafi ostro zaszaleć. Jest fajnie wykończone w środku, a układ kierowniczy, hamulce czy skrzynia biegów działają bez zarzutu. Niestety pod względem osiągów, brzmienia czy charakteru Peugeot 208 GTi nie uzyska miana lidera wśród współczesnych hot hatchy, pozostając wyborem głównie fanów francuskiej marki.

Obejrzyj film z testów Peugeot 208 GTi na Torze Radom:

↓ Daj lajka lwiątku ↓4>

  • 60
  •  
  •