Rejestrator jazdy, wideorejestrator, czarna skrzynka czy po prostu najzwyczajniej w świecie kamera samochodowa to bez wątpienia bardzo użyteczny gadżet każdego kierowcy. Nagrywa całą naszą trasę, a dzięki temu możemy się uchronić się przed późniejszymi konsekwencjami prawnymi.
Kiedy przeglądamy hity youtube z polskich dróg dokładnie widzimy, że lepiej mieć kamerę samochodową gdyż to znacząco ułatwia dochodzenie swoich roszczeń od innych kierowców.
Kamera samochodowa – jak wybrać tą najlepszą?
Na wstępie zaznaczę, że idealna kamera samochodowa nie istnieje choć niektórym modelom niewiele do tego brakuje. Nie ma kamery, która dałaby nam 100% gwarancji odczytu tablic rejestracyjnych. Nawet jeśli taki wideorejestrator kosztuje kilka tysięcy złotych — jest po prostu niemożliwe ponieważ zbyt wiele czynników ma na to wpływ (jakość szyb w aucie, pogoda, ustawienia świateł itd.)
Cena gra pierwsze skrzypce
Jeżeli nasz budżet nie posiada limitu to celujemy w urządzenia z najwyższej półki chociaż nie wszystko co najdroższe oznacza, że jest najlepsze. Większy problem jest wtedy kiedy budżet jest ograniczony, np. do kilkuset złotych i w danym przedziale cenowym jest wiele modeli kamer samochodowych. Prawdziwą sztuką jest znaleźć idealny kompromis między ceną a jakością z naciskiem na to drugie.
Na co zwracać uwagę przy wyborze kamery samochodowej?
Najważniejsza jest oczywiście jakość obrazu – jakość, a nie rozdzielczość. Niektórzy producenci rozciągają sztucznie przez tzw. Interpolację rozdzielczość do jednego poziomu wyżej po to aby na pudełku napisać, że kamera nie nagrywa w HD tylko FullHD. Niestety to zabieg tylko raczej marketingowy. Interpolacja to rozciągnięcie obrazu np. z HD do rozdzielczości FullHD zatem co z tego, że na pudełku mamy napis FullHD jak jakość obrazu będzie niemalże identyczna jak w kamerce HD. Coś tam sztucznie podkręcą ale do prawdziwego fullhd będzie daleko. Podobnie jest z ilością klatek na sekundę – bywa, że producenci również stosują trik w postaci dublowania, kopiowania klatek i tak mamy np. 60fps ale tylko wtedy kiedy klikniemy prawym przyciskiem myszy i sprawdzimy szczegóły pliku – w rzeczywistości, po analizie w programie do edycji filmów, klatki są skopiowane i jakość jest identyczna jak ta w kamerce, która ma 30fps.
Oglądając filmiki z przykładowych nagrań warto wziąć również pod uwagę fakt, że po pierwsze youtube pogarsza jakość filmów, a po drugie auto testera nie musi mieć nowych szyb.
Na sklepie kamerasamochodowa.com niemalże pod każdym opisem kamery obok danych technicznych znajdziecie przykładowe nagrania z kamer samochodowych.
Szmery bajery? Nie tym razem! Jakość obrazu to punkt najważniejszy
Asystent mierzenia odległości przed nami, asystent ostrzegania o zmianie pasa ruchu, ADAS i inne – to wszystko fajne ale nie będzie zawsze działać dobrze jeśli nie są to funkcje fabrycznie wmontowane w nasze auto.
Baza fotoradarów, nawigacja – im więcej rzeczy nie oznacza, że kamerka jest lepsza. Jak coś jest do wszystkiego to jest wiadomo do czego – kamera z założenia ma jak najlepiej nagrywać i tego się trzymajmy. To nie smartfon z dużą ilością bajerów.
GPS – nie musi być w standardzie, bo to tak naprawdę jest to opcja, która nudzi się klientom po tygodniu, a mało tego – większość ją wyłącza nawet kiedy kamerka ma ją w standardzie, bo to takie trochę kręcenie bata na samego siebie. Owszem kamera samochodowa to nie jest policyjny wideorejestrator z homologacją na mierzenie prędkości ale po co ktoś ma szukać powodów do zaczepki. Załóżmy że jedziemy 53km/h na 50tce, ktoś nam wymusza i delikwent dostaje mandat za wymuszenie, a my za przekroczenie prędkości o 3km/h – niby nie do końca, ale jak mawiają ludzie z branży każda sprawa jest do wygrania i przegrania.
Kąt widzenia – większy nie oznacza lepszy, nie każdy lubi oglądać filmy w stylu tzw. Rybiego oka. Optymalne wartości to między 130 a maksymalnie okolice 170 stopni. Najlepiej obejrzeć filmik przykładowy i sprawdzić czy nam takie nagrania odpowiadają.
Wbudowana bateria czy kondensator? Droższe kamerki mają wbudowany kondensator zamiast baterii ponieważ to kondensatory są bardziej odporniejsze na skrajnie gorące i zimne temperatury. Z drugiej strony jeżeli jest to dobrze zrobione to nie ma obaw o to, że kamerka nam się rozsypie.
Sposób mocowania – uchwyt na taśmę czy przyssawka?
Łatwiejsza do montażu i demontażu jest przyssawka – łatwiej można dzięki niej wyregulować kamerkę. Sposób mocowania na taśmę dwustronną wcale nie jest zły. Wszystko zależy od auta i czołowej szyby w aucie – nie każda kamera z mocowaniem na taśmę nadaje się na pionową szybę.
Tryb parkingowy – dobrze i warto go mieć. Najlepiej aby był to aktywny tryb parkingowy. Wyróżniamy dwa rodzaje trybów parkingowych – aktywny oraz pasywny.
Gorszy pasywny działa tylko na czujnik wstrząsów g‑sensor – kamera czuwa na parkingu i kiedy autem zabuja to rozpoczyna nagrywanie. Ten tryb jest gorszy ponieważ nie zawsze naszym autem zbuja na tyle mocno, żeby kamera to wykryła.
O aktywnym trybie parkingowym mówimy wtedy kiedy kamera ma detekcję ruchu. Kamera czuwa a kiedy wykryje ruch rozpoczyna nagrywanie.
Aby kamera czuwała na parkingu potrzebne jest stałe zasilanie. W niektórych modelach samochodów prąd w gniazdku zapalniczki płynie cały czas. Teoretycznie mogłoby się wydawać że to nam wystarczy i nic więcej nie potrzebujemy. Nic bardziej mylnego. To rozwiązanie, czyli podpięcie na stałe naszej kamery w taki sposób jest niedobre dla akumulatora w aucie – może go rozładować i będziemy mieli nie tani problem.
Rozwiązaniem jest adapter zasilania. Co nam daje taki adapter?
Podpinamy go bezpośrednio pod akumulator lub z pomocą przejściówek do bezpieczników. Mamy stałe zasilanie na parkingu przy zgaszonym silniku, ale przede wszystkim adapter sprawdza napięcie na akumulatorze – jeśli akumulator jest już słaby to adapter odcina dopływ prądu do kamerki chroniąc go w ten sposób przed całkowitym rozładowaniem.
Przejdźmy teraz do rankingu.
- Vantrue N4 – najlepsza kamera samochodowa według rankingu – tak można by określić model N4. Konkurencji jej rzeczywiście brak. Jest to pierwsza na świecie, jedyna dostępna w Polsce kamera trzykanałowa, która nagrywa przód, tył, wnętrze, a nawet boki pojazdu. Vantrue to marka premium kamer samochodowych – najwyższej klasy podzespoły. Model N4 posiada aktywny tryb parkingowy – jeżeli przednia lub wewnętrzna kamera wykryje ruch to rozpoczyna się nagrywanie ze wszystkich 3 kamer. Jasność przedniego obiektywu to aż F 1.4 (im mniej tym lepiej dla nocnych nagrań). Podzespoły Sony Starvis, szybki procesor, a nawet wyjście USB typu C sprawiają, że ten model zasługuje bezapelacyjnie na pozycję numer 1.
- Sensor Sony IMX335 (przód) + 2x Sony IMX307 (wnętrze/tył)
- Nagrania 2.5K (1440p) 30FPS
- Procesor Hisilicon HI3559 V200
- Ekran 2,45”
- Obiektyw F/1.4 (przód), F/2.0 (wnętrze), F/1.8 (tył)
- Kąt widzenia 155 (przód), 165 (wnętrze), 160 (tył)
- Obsługa kart pamięci do 256GB
- Wbudowany kondensator
- Aktywny tryb parkingowy
- GPS (opcjonalnie)
- DR750-2CH LTE — niezwykle innowacyjna kamera, która jako jedyna w zestawieniu umożliwia zdalny podgląd samochodu z dowolnego miejsca na świecie. Urządzenie wykorzystuje do tego internetową chmurę. Zaletą tego modelu jest bardzo kompaktowy rozmiar i dyskretność po zamontowaniu w samochodzie.
- Chipset Hisilicon HI3559
- Sensor optyczny Sony STARVIS
- Zdalny dostęp do kamery przez internetową chmurę
- Kąt widzenia obiektywu: 139 / 139 stopni (przód / tył)
- Odbiornik GPS
- Łączność WiFi
- Aktywny tryb parkingowy
- Max. pojemność karty pamięci 256GB
- Wbudowany kondensator
- Mikavi PQ4 DUAL – jeżeli nasz budżet nie pozwala na lidera, a szukamy kamery przód tył to PQ4 dual będzie słusznym wyborem. Rozbudowane tryby parkingowe oraz adapter zasilania już w zestawie.
- Sensor Sony STARVIS IMX327 oraz Sony STARVIS IMX291
- Nagrania 2x 1080p 30FPS
- Procesor Novatek NT96663
- Ekran 2”
- Obiektyw 170 (przód i tył) F/1.8
- Obsługa kart pamięci do 128GB
- Wbudowany kondensator
- Aktywny tryb parkingowy
- WiFi
- GPS
- Adapter ACC w zestawie
- Vantrue X4 4K – prawdziwa jakość 4K – bez żadnej sztucznej interpolacji. Aktywny tryb parkingowy oraz wbudowany kondensator. Do tego 3” wyświetlacz, intuicyjne menu w języku polskim. Finalnie otrzymujemy świetnej jakości nagrania.
- Sensor Sony IMX317 8M CMOS
- Nagrania 4K 3840x2160p30
- Procesor Ambarella A12
- Ekran 3”
- Obiektyw F/1.8
- Kąt widzenia 160 stopni
- Obsługa kart pamięci do 256GB
- Wbudowany kondensator
- Aktywny tryb parkingowy
- GPS (opcjonalnie)
- Viofo A129 PRO 4K – alternatywa dla Vantrue X4. Na plus możliwość opcjonalnego podpięcia tylnej kamery.
- Sensor Sony Sony Exmor R IMX317
- Nagrania 4K (2160p) 30FPS
- Procesor Novatek NT96685
- Ekran 2”
- Obiektyw F/1.8
- Kąt widzenia 130 stopni
- Obsługa kart pamięci do 256GB
- Wbudowany kondensator
- Aktywny tryb parkingowy
- GPS
- 70mai A800 4K+RC06 — nowość i już bestseller. Nie jest jednak wyżej z racji braku polskiego menu oraz pasywnego trybu parkingowego.
- Model: A800
- Wyświetlacz: 3” (854×480)
- Rozdzielczość nagrań: do 3840×2160 4K
- Sensor obrazu: SONY IMX415
- Zapis do 30 kl./s
- Obiektyw: 7G, F1.8
- Kąt widzenia: 139°
- Wbudowany GPS
- Łączność Wi-Fi
- Procesor: Hi3559 V200
- akumulator
- Viofo A119 V3 – lider jeśli chodzi o dobrą kamerę samochodową do 500 złotych. Kondensator i aktywny tryb parkingowy.
- Sensor Sony STARVIS IMX335
- Nagrania 2.5K (1600p) 30FPS
- Procesor Novatek NT96670
- Ekran 2”
- Obiektyw 140° F/1.6
- Obsługa kart pamięci do 256GB
- Wbudowany kondensator
- Aktywny tryb parkingowy
- Vantrue N1 PRO – miniaturowa kamera premium w budżetowej cenie. Szeroki kąt widzenia, podzespoły Sony, pl menu, aktywny tryb parkingowy i wysoka jakość nagrań – to wszystko za okolice trzystu złotych.
- Sensor Sony IMX323
- Nagrania FullHD 1080P 30FPS
- Procesor NOVATEK NT96658
- Ekran 1.5”
- Obiektyw 160° F/1.8 sześcio-warstwowy, szklany
- Obsługa kart pamięci do 256GB
- Polskie, intuicyjne menu
- Wbudowany akumulator
- Niewielkie rozmiary
- Aktywny tryb parkingowy – czujnik wstrząsów plus detekcja ruchu
- Opcjonalny uchwyt z modułem gps mocowany na taśmę lub przyssawkę
- CarForce A300 — niedroga kamera samochodowa, spełniająca z powodzeniem podstawowe zadania wideorejestratora. Posiada tryb parkingowy.
- Sensor AR0330
- Ekran 3 cale
- Obiektyw 150°
- Tryb parkingowy
- Detekcja ruchu
- Sensor wykrywający przeciążenie
- Łatwy montaż
- Viofo WR1 – ktoś musi być na końcu listy, ale to jest TOP10 bestsellerów jeśli chodzi o kamery samochodowej. Miniaturowy rozmiar i brak ekranu to niewątpliwie zalety tego urządzenia. Niestety brak również trybu parkingowego, choćby pasywnego.
- Sensor Sony IMX323
• Nagrania FULL HD 30FPS
• Procesor NTK96655
• Obiektyw 160° F/1.8
• Obsługa kart pamięci do 128GB
• Wbudowany kondensator i wifi
• WiFi
x brak trybu parkingowego
Kiedy już zakupimy kamerę samochodową warto wgrać do niej najnowsze oprogramowanie ze strony producenta lub dystrybutora. Po montażu wkładamy kartę pamięci, którą to najlepiej sformatować z poziomu kamerki przed pierwszymi nagraniami.
Jakie są optymalne ustawienia kamery samochodowej? Montaż nie powinien przysporzyć większych problemów. Najlepiej zamontować ją delikatnie z prawej strony za lusterkiem wstecznym. Kable ukrywamy w podsufitce, potem uszczelkach i gotowe. Jeśli chodzi natomiast o ustawienia obiektywu to zalecałbym jego odchylenie ku górze aby nagrania przedstawiały około 60% ziemi i 40% nieba. Takie ustawienie zapewni nagraniom równowagę między ekspozycją a szczegółami. Głównym celem tego zabiegu jest niwelacja problemów z automatyczną korektą ekspozycji z jasnego nieba.
Wszystkie kamery samochodowe z rankingu oraz znacznie więcej wiedzy znajdzie w specjalistycznym sklepie z kamerami samochodowymi www.KameraSamochodowa.com
Zawsze szerokiej drogi!