Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę? Przed wakacjami podpowiadamy jak wybrać Assistance na zagraniczny wyjazd lub wczasy w Polsce.
Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę
Poruszając się po polskich drogach, musimy obowiązkowo posiadać ubezpieczenie OC. Chroni nas ono przed odpowiedzialnością i kosztami związanymi ze szkodami, które wyrządzimy pozostałym uczestnikom ruchu. To znaczy, że jeżeli spowodujemy wypadek lub kolizję, jego ofiara będzie mogła liczyć na finansową pomoc ubezpieczyciela. Taki sam przepis obowiązuje w innych krajach, a to oznacza, że udając się samochodem na wyjazd za granicę, często musimy zadbać o odpowiednie dokumenty.
Dzięki temu, że należymy do Unii Europejskiej, we wszystkich krajach członkowskich wystarczy potwierdzenie ubezpieczenia OC, które wozimy ze sobą na co dzień. Podobnie jest w kilku innych wybranych państwach. Najlepiej posłużyć się poniższą listą:
Zawsze sprawdź i upewnij się, jakie dokumenty będą potrzebne Ci podczas podróży — nie tylko w kraju docelowym, ale również w miejscach, przez które będziesz przejeżdżać.
Zielona karta
Wyjeżdżając samochodem za granicę w dalszą podróż, posiadanie potwierdzenia zawarcia krajowego ubezpieczenia OC nie zawsze będzie wystarczające. Tamtejsze władze po prostu mogą nie respektować takiego dokumentu. Po to powstała Zielona Karta, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, dzięki któremu będziemy mogli udowodnić, że jesteśmy objęci ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Pozwoli nam to uchronić się przed odpowiedzialnością za szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu poza granicami kraju.
Zieloną Kartę najczęściej otrzymujemy gratis przy zakupie ubezpieczenia OC. Certyfikat Zielonej Karty ma jednak swój okres ważności (minimalnie 15 dni), dlatego chcąc uzyskać Zieloną Kartę, musimy zgłosić się ze stosowną prośbą do naszego ubezpieczyciela. Wystawi on wówczas odpowiedni dokument i np. prześle go do nas pocztą, co wymaga czasu. Dlatego o konieczności wystawienia Zielonej Karty należy pamiętać zawczasu i nie zostawiać tego na ostatni dzień przed wyjazdem.
Ubezpieczenie Assistance za granicą
Jadąc samochodem na wyjazd za granicę warto mieć zagwarantowany spokój. Tym bardziej, jeśli jest to okres wakacyjny, a nam zależy na bezstresowym wypoczynku. Tutaj pojawia się możliwość zakupu ubezpieczenie assistance, które gwarantuje nam dodatkową pomoc w wielu sytuacjach.
Co daje kierowcy ubezpieczenie assistance? Pomoc w nieprzewidzianych sytuacjach, kiedy zazwyczaj zawodzi nasz pojazd. Holowanie czy próba naprawienia na miejscu drobnej usterki samochodu to standard. Bardzo często możemy liczyć również na telefoniczną pomoc tłumacza, dzięki któremu skomunikujemy się z lokalnym serwisem czy hotelem. W zakres ubezpieczenia assistance może wchodzić również taka pomoc jak dowóz paliwa na wskazane miejsce, zamówienie zastępczego kierowcy, podstawienie auta zastępczego, pomoc psychologa, zakwaterowanie w hotelu na czas awarii samochodu, a nawet pomoc w złomowaniu pojazdu. Im bardziej bogata oferta, tym wyższa cena — warto przemyśleć więc czego naprawdę potrzebujemy podczas wyjazdu samochodem za granicę i skorzystać z najrozsądniejszej propozycji.
Wielu ubezpieczycieli oferujących ubezpieczenie assistance jednocześnie gwarantuje jego działanie na terenie Polski, jak i Europy. Oznacza to, że jeśli przy zakupie corocznego ubezpieczenia OC dodatkowo zdecydowaliśmy się na assistance, nie musimy płacić za nie ponownie podczas wojaży po krajach naszego kontynentu.
Uwaga — ta sama polisa assistance zagwarantuje nam w różnych krajach pomoc w różnym zakresie. Jak to możliwe? Często limity podane są w wartości usługi liczonej w Euro, a jak wiemy, w każdym rejonie ceny te będą inne. Holowanie warte 2000 Euro może okazać się Czechach wystarczające, ale już w Belgii, gdzie stawki są bardzo wysokie, już nie. Tym bardziej warto porównać oferty różnych towarzystw w kalkulatorze OC AC i dobrze wybrać ubezpieczenie samochodu .
Assistance krótkoterminowe
Tradycyjne ubezpieczenie samochodu — takie jak OC czy Auto Casco — wykupujemy z reguły na okres 12. miesięcy. Za granicę wyjeżdżamy jednak na znacznie krótszy czas — najczęściej jednego lub dwóch tygodni. Dlatego ubezpieczyciele oferują możliwość zakupu krótkoterminowego ubezpieczenia assistance. Pozwala to na zapewnienie sobie rozszerzonej ochrony jedynie na okres faktycznego wyjazdu za granicę.
Zazwyczaj assistance krótkoterminowe wykupujemy na ok. 14 dni, czyli okres przeciętnego wyjazdu wakacyjnego. Jest to rozwiązanie dobre dla osób, które rozszerzony zakres pomocy potrzebują jedynie na ten krótki czas, kiedy ich samochód jest narażony na awarie (długa trasa), a jednocześnie dostęp do serwisu staje się utrudniony (bariera językowa).
Ubezpieczenie graniczne
Przepisy polskiego prawa o ruchu drogowym mówią wyraźnie, że każdy pojazd poruszający się po naszych drogach, musi posiadać ubezpieczenie OC. Co zatem, jeśli chcemy wjechać na terytorium Rzeczpospolitej Polski samochodem zarejestrowanym poza krajami Unii Europejskiej oraz poza Szwajcarią, Norwegią, Islandią, Andorą czy Serbią? Wówczas mamy obowiązek wykupić OC komunikacyjne dla obcokrajowców wjeżdżających do Polski, czyli tak zwane ubezpieczenie graniczne. Dokładniej tę kwestię wyjaśnia Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych:
Posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego poza krajami EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego) i Szwajcarii wjeżdżając do jednego z tych krajów i nie posiadając ważnego certyfikatu Zielonej Karty jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych — tzw. ubezpieczenie graniczne.
Umowę takiego ubezpieczenia zawiera się na czas nie krótszy niż 30 dni. Ubezpieczenie chroni wówczas odpowiedzialność cywilną posiadaczy pojazdów mechanicznych — zakres jest zatem dokładnie taki sam, jak w przypadku standardowego OC. Jedyna różnica to krótszy czas, na jaki zawierana jest umowa. Co istotne, ubezpieczenie jest ważne we wszystkich państwach należących do Unii Europejskiej, a nie tylko w kraju, w którym zostało zakupione.
Słowo na koniec
Ubezpieczenie samochodu to obowiązek, również podczas wyjazdu za granicę. Trzeba o tym pamiętać wybierając się na wakacje, ferie, a także w podróż służbową. Dlatego przed wyruszeniem w drogę ważne jest prześledzenie całej trasy i weryfikacja konieczności posiadania dodatkowych dokumentów jak Zielona Karta. Dobrym pomysłem może okazać się również zakup dodatkowego ubezpieczenia assistance, dzięki któremu w razie potrzeby uzyskamy potrzebną pomoc w naprawie samochodu czy znalezieniu hotelu na czas awarii. Cena takiej polisy w porównaniu do kosztu całej wyprawy za granicę nie jest wysoka i zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Najważniejsze to wszystko zaplanować i przygotować odpowiednio wcześniej.
Sprawdź, czy potrzebna będzie Ci Zielona Karta.
Nie tylko w kraju docelowym, ale na całej trasie przejazdu.
O wydanie Certyfikatu Zielonej Karty zadbaj odpowiednio wcześniej.
Pamiętaj też o terminie jego ważności.
Pomyśl o wykupieniu assistance krótkoterminowego.
W celu uzyskania dodatkowego zakresu ochrony na czas wyjazdu.
Pamiętajcie, że zawsze jest lepiej zapobiegać, niż leczyć. A szczególnie warto mieć w pamięci powiedzenie “mądry Polak po szkodzie”… i się tego wystrzegać 😉 Wystarczy zawczasu wykupić odpowiednie ubezpieczenie.
Wpis powstał w ramach współpracy z Rankomat.pl
↓ Lajk do dechy! ↓
158