Rękawiczki samochodowe — doradzamy jak dobrać odpowiedni model do jazdy autem.
Rękawiczki samochodowe występują również pod nazwą “całuski”.
Zalety jazdy w rękawiczkach samochodowych
Na początek krótka, szybka, ale konkretna argumentacja za posiadaniem rękawiczek samochodowych:
- poprawiają bezpieczeństwo — dzięki pewniejszemu chwytowi istnieje mniejsze ryzyko ześlizgnięcia się dłoni z kierownicy lub gałki zmiany biegów
- poprawiają komfort - skutecznie absorbują pot z dłoni
- są całoroczne — latem wchłaniają pot, zimą pomagają dłoni utrzymać ciepło
- są uniwersalne — pasują zarówno do klasycznego, jak i nowoczesnego samochodu
- są trwałe — dobrej jakości rękawiczki wystarczą na wiele lat
Nie bez znaczenia jest również fakt, że rękawiczki do samochodu robią się po prostu modne. Popularyzuje je obecność na dużym ekranie, np. w kinowym filmie “Drive”, w którym rękawiczki samochodowe nosi Ryan Gosling.
Z czego wykonane są rękawiczki samochodowe?
Materiałem wykorzystywanym do produkcji rękawiczek samochodowych jest naturalna skóra, jej rodzaj i jakość może być jednak różna. Najczęściej spotyka się skóry delikatne, tj. jagnięcą, owczą czy kozią. Dzięki swojej miękkości rękawiczki znacznie lepiej leżą na dłoni, a także dopasowują się do niej podczas zginania.
Na rynku z powodzeniem znajdziecie także rękawiczki wykonane ze skór szorstkich, do których należy skóra welurowa. Jeżeli lubicie delikatność i miękkość, powinniście rozejrzeć się za rękawiczkami wykonanymi właśnie z tego typu materiału. Nie bez powodu welur nosi często inną nazwę — plusz. Dzięki precyzyjnemu przecięciu i strzyżeniu nitek uzyskuje się bardzo przyjemną w dotyku okrywę włókienną. Po przejechaniu palcem po powierzchni okrywy, zostaje na niej charakterystyczny ślad, spowodowany zmianą kierunku ułożenia włosia.
Często w opisie rękawiczek znajdziecie informację, iż wykonano je ze skóry licowej. Co to oznacza? Licowanie to mechaniczna obróbka oraz zastosowanie specjalnych substancji, dzięki którym skóra jest gładka i — według powszechnej opinii — wygląda bardziej atrakcyjnie. Dzięki licowaniu poprawia się również odporność skóry na powierzchowne zabrudzenia.
W sprzedaży znaleźć można rękawiczki samochodowe wykonane z wielu innych materiałów, często egzotycznych. Należy do nich na przykład skóra pekari, czyli zwierzęcia przypominającego dziką świnię, zamieszkującego głównie tereny Ameryki Środkowej i Południowej.
Budowa rękawiczek samochodowych
Czym różnią się rękawiczki samochodowe od standardowych? Przede wszystkim krojem — najczęściej są mocno wycięte w nadgarstku, posiadają również w tym miejscu zapięcie. Dzięki niemu rękawiczki lepiej trzymają się podczas manewrowania kierownicą — marszczenie czy spadanie rękawiczki mogłoby powodować rozproszenie kierowcy.
Cechą charakterystyczną dla większości modeli są liczne, drobne dziurki, poprawiające komfort i pozwalające dłoni oddychać. Wentylacja, w zależności od modelu, może pojawić się na wierzchniej i wewnętrznej stronie rękawiczki, jak również na palcach.
To, co jeszcze odróżnia rękawiczki samochodowe od tradycyjnych, to wycięcia w miejscu kostek. Poprawiają one przyleganie rękawiczek po zaciśnięciu dłoni, a taką też najczęściej mamy w czasie prowadzenia, trzymając rękę na kierownicy czy dźwigni zmiany biegów.
Jak mierzyć dłoń?
Żeby myśleć o zakupie rękawiczek samochodowych, musimy odpowiednio dobrać ich rozmiar. Zacząć powinniśmy od zmierzenia dłoni, co pozwoli nam na rozpoczęcie poszukiwań odpowiedniego egzemplarza.
Aby poprawnie zmierzyć dłoń, należy rozłożyć ją na płasko, a miękkim centymetrem złapać obwód w najszerszym miejscu, tj. na wysokości kostek. Pamiętajcie, aby nie uwzględniać w pomiarze kciuka! Jeśli odpowiednio odczytacie rozmiar dłoni, w czym pomocne może być poniższe zdjęcie, powinniście uzyskać wynik w przedziale 15–25 centymetrów. Wszystko zależy od płci i indywidualnej budowy.
Czy mierząc dłoń powinniśmy także zwrócić uwagę na długość palców? Tylko jeśli zamawiamy parę rękawiczek szytych indywidualnie na wymiar. W przypadku gotowych modeli dostępnych w sklepach przyjmuje się optymalną długość rękawiczek w palcach, bazując na wieloletnich doświadczeniach i wyciąganiu średniej z pomiarów. Co ciekawe, różnica w długości palców pomiędzy poszczególnymi rozmiarami rękawiczek nie jest wielka i wynosi zaledwie kilka milimetrów.
Jak dobrać rozmiar rękawiczek samochodowych?
Rozmiar rękawiczek na półce sklepowej może być podany w dwóch formach — mierze metrycznej oraz w calach.
Miara metryczna to nic innego jak zmierzony przez Was już obwód dłoni w najszerszym miejscu, mierzony bez kciuka i wyrażony w centymetrach. Dosyć często kupując rękawiczki samochodowe spotkacie się też jednak z rozmiarem podanym w calach. Przeliczenie nie jest wbrew pozorom trudne i pomoże Wam w tym poniższa tabelka.
Centymetry | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
Cale | 6 | 6,5 | 7 | 7,5 | 8 | 8,5 | 9 | 9,5 |
Jeśli chcecie być bardziej precyzyjni, możecie skorzystać ze specjalnego wzoru:
rozmiar(cm)=rozmiar(cale)*2,707
Pamiętajcie, że rozmiarówka damska i męską różnią się od siebie. Do tego każdy producent rękawiczek stosuje własną miarę i mogą one różnić się nieco pomiędzy sobą. Sytuacja jest bardzo podobna do rynku butów — nie w każdym sklepie rozmiar 40 będzie mierzył dokładnie tyle samo. Co to oznacza w praktyce? Że rękawiczki zawsze warto przymierzyć przed zakupem. W przypadku zakupów przez internet — macie możliwość zwrotu lub wymiany w ciągu kilkunastu dni.
Czy rękawiczki samochodowe są tylko na zimę/lato?
Odpowiadając krótko — nie. Warto jednak przeczytać dlaczego. Po pierwsze, rękawiczki samochodowe można kupić zarówno z palcami, jak i bez. Te drugie zdecydowanie lepiej nadadzą się na najbardziej upalne dni. Jazda w rękawiczkach przy wysokich temperaturach jest wręcz wskazana — naturalna skóra doskonale wchłania pot z rąk. Osobom borykającym się z nadmierną potliwością dłoni podczas prowadzenia polecamy rękawiczki samochodowe wykonane z irchy.
A co, kiedy zrobi się zimno? Tutaj model bez palców nie zda egzaminu, ale z powodzeniem możemy przesiąść się na rękawiczki z palcami, a dodatkowo z podszewką. Dzięki temu będą nieco grubsze, ale lepiej ogrzeją nasze dłonie.
Posiadanie rękawiczek do samochodu powinni rozważyć szczególnie posiadacze aut z aluminiową gałką zmiany biegów. Dobrze wiecie, jak nieznośnie potrafi ona nagrzewać się latem, a zimą powodować odmrożenia dłoni. Operowanie biegami w rękawiczkach jest wtedy znacznie przyjemniejsze.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Na rynku swoje produkty oferuje wielu producentów, przez co wybór modeli rękawiczek samochodowych jest naprawdę szeroki. Czym różnią się od siebie?
Niektóre rękawiczki mogą mieć dodatkowe funkcje. Przykładem są produkty marki Napo Gloves. Są to teoretycznie normalne skórzane rękawiczki, dedykowano je jednak do obsługi urządzeń mobilnych. Swoją funkcjonalność zyskują w technologicznym procesie poprzedzającym etap szycia. Bez problemu obsłużycie zatem smartfona czy nawigację bez konieczności zdejmowania rękawiczek. Przy rosnącej popularności ekranów dotykowych w samochodach element ten może okazać się istotny przy zakupie.
Rękawiczki do samochodu mogą różnić się pomiędzy sobą budową. Jeżeli zależy nam na rękawiczkach dłuższych w nadgarstku, idealnie sprawdzi się model MS-MD1-WL z oferty marki Kuc.
Jeśli mierzyliście już kilka modeli rękawiczek i żadne z nich nie leżały dobrze, powinniście wypróbować 46–6‑386‑B marki Wittchen. Posiadają one wszytą elastyczną gumkę, poprawiającą przyleganie rękawiczki do dłoni. Sprawdza się szczególnie u osób z chudszymi rękoma.
Marszczenie się rękawiczki na wierzchniej stronie można wyeliminować kupując model RM-47–99 marki Ochnik. Mocne wycięcie w kształcie litery “U” eliminuje naddatki skóry, która mogłaby się fałdować przy zaciskaniu dłoni.
Wybór kobiet przy zakupie rękawiczek samochodowych może, a nawet powinien opierać się również na ich wyglądzie. Tutaj również producenci mają szeroką ofertę. Damski model DS-MD1-ZT marki Kuc wyróżnia się wykończeniem na delikatny zamsz z dodatkowym tłoczeniem. Z kolei model 46–6‑292–1 marki Wittchen posiada kobiece, eleganckie wykończenia.
Rękawiczki samochodowe na zimę? Nie ma problemu! Model RD-62–99 marki Ochnik nie tylko wygląda dobrze, ale posiada dodatkową ocieplaną wełnianą podszewkę, która nie pozwoli dłoni zmarznąć.
Słowo na koniec
Czy warto sprawić sobie rękawiczki do prowadzenia samochodu? Moim zdaniem tak. Mają wiele zalet i będą pasować do każdego samochodu. Koszt? W zależności od producenta, modelu i pory roku (na ich przełomie często organizowane są promocje), za dobrze uszytą parę rękawiczek samochodowych zapłacimy od 100 do 300 zł. Nie jest to wiele, zważywszy, że posłużą zapewne kilka dobrych lat.
Za udostępnienie rękawiczek dziękujemy: Napo Gloves, Wittchen, Ochnik, Kuc.
Za udostępnienie samochodów do zdjęć dziękujemy: Centrum Samochodów Używanych MBCars.
↓ Lajk do dechy! ↓
80