PARTNER BLOGA:

Etykieta opony – jak ją odczytać? Efektywność paliwowa i jej wpływ na spalanie samochodu

Przewiń w dół

Nawet do 20% całkowitego zużycia paliwa samochodu zależy od opon. Tym bardziej warto dobrać odpowiednie ogumienie do Waszego auta. Pomóc mają nam w tym etykiety opon – jak je prawidłowo odczytać?

Dokładnie od 1 listopada 2012 roku, na rynkach wszystkich krajów należących do Unii Europejskiej, opony muszą posiadać stosowną etykietę, informującą potencjalnych nabywców o produkcie. I tak oto – obok testów w prasie branżowej, poleceniach znajomych i namowach sprzedawców – możemy przy wyborze opon do samochodu kierować się prosto przyswajalnymi danymi. Co zabawne, dzięki temu teraz dobór opon przypomina nieco kupno pralki czy lodówki, które również posiadają etykiety.
CIEKAWOSTKA
Etykiety znajdziemy na oponach do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Opony motocyklowe, zapasowe oraz przeznaczone do aut zabytkowych nie są objęte obowiązkiem etykietowania.
Etykieta opony
Tyyyle opon – które wybrać? Etykiety to jeden z drogowskazów.

Sens i znaczenie etykiet

Zamysł wprowadzenia etykiety na opony był prosty – UE chciała, aby każda opona trafiająca do klienta końcowego była jasno oznaczona. Wprowadzenie standardu, dzięki któremu kupujący wie z jakim producentem czy rozmiarem opony ma styczność, jest bardzo pomocne. Logo marki i rozmiar to jednak nie wszystko, czego dowiemy się z etykiety opony. Dzięki prostym oznaczeniom trzech klas dowiemy się, czy opona jest: ekonomiczna, bezpieczna i komfortowa.

Etykieta opony - jak ją odczytać?

Efektywność paliwowaEfektywność paliwowa to – mówiąc wprost – informacja o tym, czy po założeniu tych opon nasz samochód będzie palił mało, czy dużo. Warto wybie­rać modele o moż­li­wie niskim opo­rze tocze­nia, gdyż opony odpo­wia­dają za ok. 20% cał­ko­wi­tego zuży­cia paliwa Waszego samo­chodu. Innymi czynnikami są między innymi: jakość paliwa, styl jazdy kierowcy czy warunki panujące na drodze. Warto zaznaczyć, że niezwykle istotne w ecodrivingu, czyli oszczędnej jeździe samochodem, jest prawidłowe ciśnienie w oponach. Zbyt niskie ciśnienie powietrza zwiększa opory toczenia i niekorzystnie wpływa na przyczepność na mokrej nawierzchni.

Różnica między klasami A i G oznacza zużycie paliwa niższe nawet o 7,5%. Przekładając to na codzienną eksploatację: wybierając oponę w klasie A zamiast w klasie G, na każdy 1000 kilometrów zużyjesz o 6 litrów paliwa mniej. Jak przyznacie, to ważny argument za tym, aby bacznie zwracać uwagę na klasę efektywności paliwowej na etykiecie opony.

Przyczepność na mokrej nawierzchniPrzyczepność na mokrej nawierzchni to – inaczej mówiąc – zdolność przylegania opony do jezdni pokrytej warstwą wody. Klasyfikacja UE bierze pod uwagę tylko jeden aspekt przyczepności – sprawność hamowania na mokrej nawierzchni demonstrowaną przez oponę. Wybierając ogumienie dobrej klasy możemy liczyć na krótszą drogę hamowania w trudnych warunkach atmosferycznych – w przypadku gwałtownego hamowania samochodem osobowym jadącym z prędkością 80 km/h, opony klasy A zatrzymają pojazd o 18 metrów bliżej niż opony klasy F.

Niestety oznaczenie to nie mówi nam nic o aquaplaningu, czyli utracie przyczepności opony podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą. Ważna informacja – Klasy D i G nie obowiązują dla samochodów osobowych.

Hałas toczenia oponyHałas toczenia mierzy hałas zewnętrzny emitowany przez oponę. Wyraża się go w decybelach (dB). Obok liczbowej wartości na etykiecie znajdziemy symbol głośnika i wydobywających się z niego fal – im więcej z nich jest zakolorowanych na czarno, tym opona będzie głośniejsza. Poziom głośności w decybelach jest obliczany na skali logarytmicznej. W efekcie nawet niewielka zmiana wartości numerycznej oznacza dużą różnicę w odczuwalnej głośności. W rzeczywistości wzrost o 3 dB oznacza dwukrotnie większy hałas zewnętrzny generowany przez oponę.

Klasa hałasu opony to jednocześnie jeden z tych elementów, który w dużej mierze zależy od klasy samochodu, do jakiego ogumienie jest montowane. Ten sam model i rozmiar opony będzie zupełnie inaczej słyszany przez kierowcę samochodu sportowego i limuzyny. Ta druga będzie posiadać zapewne o wiele lepiej wyciszone wnętrze, przez co opony będą wydawać się cichsze.

WARTO WIEDZIEĆ 
Zaszeregowanie do klas UE różni się w zależności od rozmiaru opony. Co to oznacza w praktyce?
Że ten sam model opony, ale występujący w różnych rozmiarach, będzie miał różne wyniki w testach. Dlatego zawsze sprawdzaj etykietę dla opony w rozmiarze dopasowanym do Twojego pojazdu!

Etykieta powie Ci więcej…

Informacje o klasie opony w zakresie ekonomii (efektywność paliwowa), bezpieczeństwa (przyczepność na mokrej nawierzchni) oraz komfortu (hałas) to jednak nie cała wiedza, jaką można wyciągnąć z etykiety. Co jeszcze można z niej wyczytać?

Na górze etykiety znajdziemy nazwę i logo producenta. W czasach wielkich koncernów czasami ciężko jest wyłapać jaka marka do kogo należy, nie trzeba chyba jednak nikogo przekonywać, że zawsze warto wybrać ogumienie markowe, od zaufanego producenta.

W dolnej części etykiety opony znajdziemy najważniejsze dane, które pozwolą nam na zidentyfikowanie rozmiaru i modelu – nie trzeba robić tego na oko czy zgadywać po wzorze bieżnika 😉

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden drobny element, zapewne niezauważalny dla większości z nas. Chodzi o oznaczenie klasy opony, umiejscowione w jednej linii z flagą Unii Europejskiej – C1, C2 lub C3. Co oznaczają? Nic innego jak rodzaj pojazdu, do jakiego są przeznaczone, gdzie C1 oznacza samochody osobowe, C2 samochody dostawcze, a C3 samochody ciężarowe.

Etykieta opony
Wybierając opony, warto sprawdzić jak radzą sobie w zakresie ekonomii, bezpieczeństwa i komfortu. To właśnie powiedzą nam etykiety.

Kierując się wszystkimi powyższymi zasadami, do naszej ukochanej Świnki wybraliśmy na sezon letni opony Dunlop Sport Maxx RT. Guma ta jest fabrycznie montowana w Mercedesie A 45 AMG czy Renault Clio RS 200, a więc samochodach, którym charakteru nie można odmówić. Co o tym modelu mówi etykieta? Że dobrze hamują na mokrej nawierzchni (klasa A) oraz są ciche (67 dB). Na tyle ciche, że nie mają szans przebić się ponad układ wydechowy Świnki 😏 A jak ze spalaniem? Efektywność paliwowa klasy C to i tak niezły wynik, szczególnie biorąc pod uwagę spory rozmiar opony.

Dunlop Sport Maxx RT

Dobra rada na koniec

Etykieta opony nie jest rozwiązaniem idealnym, informuje nas bowiem tylko o trzech wybranych właściwościach opony. Nie zawiera informacji o przyczepności na suchym, odporności na zużycie czy parametrach w warunkach zimowych. Ale informacje na etykietach to i tak bardzo cenna wiedza, dlatego warto posiadać umiejętność prawidłowego ich odczytywania. Pamiętajcie o etykietach dokonując kolejnego wyboru gum do Waszego bolidu.

Pamiętaj!
Brak etykiety na oponie sprzedawanej jako nowa, może oznaczać podróbkę, pochodzenie z nielegalnego źródła lub bardzo stary wiek ogumienia (nakaz etykietowania obowiązuje od 2012 r.).
Etykieta opony
Za pomoc w doborze i montażu opon oraz wyważeniu kół dziękujemy serwisowi Premio SB Car Wash Piaseczno.

Wpis powstał we współpracy z marką Goodyear.

Dołącz do nas!
Facebook Instagram YouTube
[wysija_form id=”4"]

↓ Lajk do dechy! ↓

  • 82
  •  
  •