O czym warto pamiętać trenując szybką jazdę samochodem? Czy YouTube ułatwia znalezienie sponsorów? Wreszcie dlaczego Subaru jest najlepszym samochodem sportowym na co dzień? Rozmawiamy z Bartłomiejem Czwartoszem, autorem coraz bardziej znanego tekstu “zostaw ten ręczny!” 😉
Uczysz wraz ze Szkołą Jazdy Racing sportowej jazdy samochodem. Jak na przestrzeni lat zmieniało się zainteresowanie i umiejętności zgłaszających się do Was kierowców?
Dobre pytanie 😀 Od początku nasze spotkania przyciągały bardzo ciekawych ludzi. Wszystko za sprawą klimatu imprez, które organizujemy już od przeszło 4 lat. Dzięki wspaniałym ludziom, którzy tworzą SJR udaje się osiągnąć pozytywny klimat oraz co najważniejsze — sprzyjające warunki do treningu dla każdego kierowcy od amatora po licencjonowanego zawodnika.
Na przestrzeni tych kilku lat nauczyliśmy pewności za kierownicą i przełamaliśmy bariery u niejednego kierowcy 🙂 To co nas najbardziej buduje to to, że poznaliśmy wiele wspaniałych i ciekawych osób, które “przypadkowo” zaczęły regularnie startować w zawodach sportowych tj. KJSy, Rallysprinty czy Rajdowy Puchar PZM.
Bardzo budujące i pozytywne są też różne historie, które uczestnicy imprez opowiadają podczas kolejnych spotkań. Jeśli słyszymy, że nasze dobre rady lub wyczerpujący trening przyczyniły się do uratowania niebezpiecznej sytuacji na drodze publicznej, to wtedy okazuje się jak bardzo “zabawa z samochodem” jest nam wszystkim potrzebna.
Co poradziłbyś kierowcom, którzy dopiero zaczynają szlifować swoje umiejętności szybkiej jazdy samochodem?
Najbardziej efektywna modyfikacja samochodu do szybkiej jazdy to tuning wkładki między pedałami a kierownicą!
Czyli skupić się na tym, aby jak najwięcej trenować — oczywiście w bezpiecznych warunkach. Efekty przyjdą, kiedy będziemy robić to regularnie i stale podnosić sobie poziom trudności lub zmieniać warunki.
“Nie ważne Czym, ważne Jak!” — samochód do nauki nie musi być najwyższej klasy rajdówką na wyczynowym zawieszeniu. Musi być sprawny i dawać jak najwięcej radości z jazdy. Podczas naszych prób Time Attack niejedno Subaru czy Evo zostawało już w tyle za znacznie słabszymi samochodami… 🙂
A o czym często zapominają doświadczeni kierowcy?
Oddychać! Niby taka prosta czynność życiowa, ale kiedy pokonujemy poza granicą przyczepności partię 3 zakrętów to tlen w mózgu bardzo się przydaje 😀
YouTube wydaje się być coraz bardziej pomocnym narzędziem w promocji motorsportu. Jak wygląda ten temat u Was?
W dzisiejszych czasach przykładowy YouTube promuje rajdy samochodowe w Polsce na większą skalę niż wszystkie pozostałe media czy inne akcje sponsora. Warto też dodać, że promuje się zarówno zwykły Kowalski jak i przykładowy Kajetanowicz. Dlatego to jest piękne, a przez taką różnorodność mamy pełną promocję sportu, jak i bezpiecznego sposobu na trenowanie wyczynowej jazdy samochodem.
Nasza przygoda z YouTube zaczęła się tak samo jak w większości przypadków. Najpierw wrzuca się pierwszy film bez żadnych oczekiwań… potem okazuje się, że śledzimy popularność i czytamy komentarze. Jednak warto podkreślić, że za każdym sukcesem musi kryć się jakaś osoba — pozdrawiam Kubę ‘RallyAddict’ 😀
Czy film ze słynnym już tekstem “zostaw ten ręczny” realnie przyczynił się do większego zainteresowania MFRT wśród kibiców?
Film z kultowym tekstem “Zostaw Ten Ręczny” pobił wszelkie rekordy już 2 dnia po opublikowaniu! Podbił również zainteresowanie wszystkich naszych marek — Middle Finger Rlly Team, Szkoła Jazdy Racing, RallyAddict, no i stworzył kolejną — Zostaw Ten Ręczny 🙂
Myślę też, że pomimo masowej nagonki hejterów pokazał osobom myślącym, jakie jest nasze podejście do pokazywania swoich błędów — nie ma drugiej takiej załogi w Polsce 😀 Mnie osobiście zaskoczył odbiór filmu w środowisku pilotów rajdowych. Jedni obawiali się o moje życie, inni przekazali naprawdę cenne rady.
Zapraszam wszystkich do obejrzenia całego serialu “Zostaw Ten Ręczny” czyli kolejnych przygód załogi Klonek / Czwartek w Rajdowym Samochodowym Pucharze PZM.
Czy popularność na YouTube wpłynęła na coś jeszcze? Czy dzięki popularności na YouTube łatwiej Wam pozyskać nowych sponsorów?
Popularność na YouTube jest tylko elementem oferty… Sponsorze, jeśli to czytasz, to wiesz gdzie nas znaleźć 😀
A tak na poważnie… dzięki filmom jesteśmy rozpoznawalni. Łatwiej też przekonać sponsora, aby przekazał wartościowe nagrody na naszą imprezę, czy powiedzieć firmie od kamer onboardowych, że klip będzie miał na pewno około 2000 wyświetleń.… (na tą chwilę jest ponad 10000! 🙂 )
Na koniec nietypowe pytanie… jaki samochód jest najlepszy do sportowej jazdy amatorskiej i dlaczego jest nim Subaru? 😉
Jeśli pytanie by brzmiało: jaki samochód jest najlepszy do sportowej jazdy i jednocześnie do jazdy do pracy, to na pewno Subaru jest na pierwszym miejscu 😀 Ma duszę, pięknie brzmi, jest fajnie wyważony i ma napęd na 4 koła oraz — co najważniejsze — ogromną masę pozytywnie zakręconych właścicieli!
Jednak odpowiadając na pytanie, jaki samochód jest najlepszy do szybkiej jazdy, najlepiej rozgraniczyć czy to ma być samochód tylko do sportowej jazdy, czy jednak jest też potrzebny, aby nim gdzieś wygodnie pojechać. Każdy samochód, który posiada pewną historię w sporcie samochodowym oraz będzie miał dobry stosunek masy do mocy będzie optymalny!
Większość samochodów z klasy hothatch daje potencjał, aby pojechać szybko np.: Citroen Saxo VTS, Renault Clio Sport. Z samochodów Subaru oczywiście najlepiej wypada model Impreza. Należy oczywiście podkreślić wszystkie walory np. BMW E30 czy też samochodów takich jak Fiat SC przygotowany do sportu!
Przygodę ze sportową jazdą warto rozpocząć od stosunkowo prostego i wolnego samochodu. Nauczy to nas szanować prędkość, jak i pozwoli odnaleźć własny i sprzętowy limit. Z biegiem czasu i z rozwojem własnych umiejętności, gdy przesiądziemy się do mocniejszych aut, łatwiej będzie ponownie ten limit pokonać. Dlatego np. Mitsubishi Lancer Evo nie jest dobry do nauki, lecz jako kolejny samochód, na którym osiągamy kolejny etap jazdy wyczynowej.
Pozdrawiamy wszystkich fanów (jak i hejterów 😉 ) załogi Czwartek / Klonek i zapraszamy do śledzenia naszych rajdowych poczynań: Szkoła Jazdy Racing — Racing.pl, MiddleFingerRallyTeam i RallyAddict.