Yamaha Tricity o pojemności 125 ccm to idealny skuter dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z jednośladami. Mimo, iż Tricity nie do końca jednośladem jest…
Yamaha Tricity to skuter sporych rozmiarów. Można śmiało powiedzieć o nim maxi skuter. Wysokość siedziska to 780 mm, co dla osób mierzących mniej niż 170 cm wzrostu może być problemem. Niscy kierowcy podczas postoju nie będą czuć się na skuterze pewnie, gdyż będą zmuszeni podpierać się o ziemię jedynie końcówkami palców. Z drugiej strony spore rozmiary skutera Yamahy sprawiają, że osoby mające 190 cm i więcej z powodzeniem znajdą miejsce na swoje kolana.
Yamaha Tricity zwraca na siebie uwagę. Jeśli chcecie przemknąć przez miasto niezauważeni, poszukajcie innego sprzętu…
Gdy zasiądziemy już na siedzisku, naszym oczom ukażą się w pełni cyfrowe zegary. W centralnej części dominuje prędkościomierz, obok niego rozmieszczono zaś wskaźniki poziomu paliwa, temperatury otoczenia, godziny czy przebiegu. Kontrolki kierunkowskazów czy długich świateł umieszczono w jednej linii, nad głównymi zegarami. Całość jest bardzo prosta i czytelna — znaczenia pokazywanych informacji nie trzeba się uczyć, a ich rozkład zapamiętuje się niemal natychmiast.
Nawet po dokładniejszym przyjrzeniu się detalom skutera Yamahy na pochwałę zasługuje wysoka jakość wykonania. Zarówno materiały jak i spasowanie nie budzą zastrzeżeń. Dopiero podczas jazdy na naprawdę poważnych wertepach da się wyłapać uchem trzeszczenie lub brzęczenie, głównie w okolicach lusterek.
Yamaha Tricity napędzana jest jednocylindrowym, chłodzony cieczą, 4‑suwowym, 2‑zaworowym silnikiem o pojemności 124,8 cm³. Generuje on 11 koni mocy, co w połączeniu z automatyczną skrzynią biegów w zupełności wystarcza w miejskich warunkach. Ba, okręcając do końca manetkę gazu przy starcie ze świateł mało który samochód jest w stanie dotrzymać nam tempa. Do przepisowych 50 km/h skuter Yamahy napędza się bardzo sprawnie. Niestety, wyższe prędkości to dla Yamahy Tricity znacznie większy problem. Maksymalna prędkość, jaką udało mi się osiągnąć tym skuterem, to niespełna 90 km/h. Fakt, tego dnia było bardzo wietrznie i pogoda nie ułatwiała rozpędzania się, mimo to wynik nie powala. Z drugiej strony — czy do poruszania się po mieście potrzeba więcej? Znacznie bardziej istotne jest to, że zamontowany w Yamaha Tricity silnik jest elastyczny i pozwala sprawnie napędzić się ze świateł. Przyznam, że startowanie z miejsca Yamahą Tricity sprawiało mi wielką radochę 😬
Skoro jesteśmy przy silniku i osiągach, warto wspomnieć o dwóch rzeczach — spalaniu oraz brzmieniu tłumika. Jeśli chodzi o apetyt na paliwo, Yamaha Tricity do pokonania stu kilometrów potrzebuje średnio 3–3,5 litra paliwa. To całkiem niewiele, biorąc pod uwagę 3‑kołowe podwozie i wagę nieco ponad 150 kilogramów. Niestety niewielkie spalanie nie przekłada się na duży zasięg skutera. Jak to możliwe? Bak paliwa mieści zaledwie 6,6 litra benzyny, co pozowli na przejechanie nieco ponad 200 kilometrów. To już naszą Świnkę trzeba rzadziej tankować! 😉 W temacie brzmienia — niestety, ze względu na automatyczna, bezstopniową skrzynię biegów Yamaha Tricity brzmi jak każdy skuter, jęcząc jednostajnie podczas przyspieszania. Z pewnością dźwiękiem silnika czy fabrycznego tłumika nikomu nie zaimponujemy.
PRZECZYTAJ: Test motocykla Romet Division 125
Ponieważ skuter Yamaha Tricity ma aż trzy koła, wyposażony został również w trzy tarcze hamulcowe. Dwie o rozmiarze 220 mm z przodu i jedną 230 mm z tyłu. Zestaw hamuje skutecznie, ale nie przerażająco mocno, jak w niektórych współczesnych samochodach. W razie niebezpieczeństwa wciśnięcia manetek hamulców do końca nie ma się co bać. Szczególnie, że testowany przez nas egzemplarz skutera wyposażono w opcjonalny ABS. Dopłata za ten system to 2000 zł, znacznie poprawia on jednak nasze bezpieczeństwo i pozwala skutecznie hamować w każdych warunkach.
Jak Yamaha Tricity prowadzi się w warunkach miejskich? Do przemierzania krótkich i średnich dystansów jest to doskonały środek transportu. Trzecie koło ułatwia jazdę z mniejszymi prędkościami, choć z perspektywy kierowcy wcale nie widać dwóch teleskopów zamontowanych z przodu — zasłania je kierownica. Dlatego już od pierwszych chwil Tricity prowadzi się naturalnie, bez poczucia podróżowania czymś niezwykłym czy nienaturalnym. Ostre skręcanie nie stanowi problemu, choć przeszkadzać może wyczuwalna masa skutera. 150 kilogramów to teoretycznie sporo, jeśli jednak weźmiemy pod uwagę duże rozmiary skutera i dodatkowe trzecie koło, wynik należy uznać na naprawdę przyzwoity.
W codziennym użytkowaniu praktyczność skutera z pewnością podnosi naprawdę sporych rozmiarów schowek ukryty pod siedziskiem oraz chowany uchwyt na torbę w okolicach nóg. Stacyjka posiada proste zabezpieczenie, a kierownicę można zablokować — podobnie jak w motocyklach — w pozycji maksymalnego skrętu w lewo. Przy stawianiu skutera możemy skorzystać z bocznej lub centralnej podpory.
Yamaha Tricity, mimo iż wyposażona w trzy koła, ma pewne wady. Przede wszystkim mowa o niewygodnym na dłuższych dystansach siedzisku czy słabej ochronie przed wiatrem. Nie trzeba jednak długo szukać, żeby niedociągnięcia te — o ile będą Wam przeszkadzać — prostym sposobem wyeliminować. Wystarczy zakupić oryginalne akcesoria Yamahy, co wiąże się niestety z wydatkami. Wygodniejsze siedzisko to 1081 złotych, wyższa przednia szyba zapewniająca skuteczniejszą ochronę przed wiatrem — kolejne 779 zł. Tak doposażony skuter będzie jednak wygodnym środkiem transportu, pozbawionym większych wad.
Podsumowując, skuter Yamaha Tricity to sprzęt zdecydowanie wart rozważenia. Silnik o pojemności 125 ccm pozwala sprawnie poruszać się po mieście, nie pali przy tym więcej, niż 3,5 litra na setkę. Dwa skrętne koła z przodu stabilizują skuter, co przypadnie do gustu szczególnie początkującym kierowcom. Jakość wykonania niemal wszystkich elementów stoi na wysokim poziomie, a codzienną eksploatację ułatwiają czytelne zegary i sporych rozmiarów schowki. Przy tym wszystkim udało się zachować umiarkowaną wagę (150 kg) i cenę (14 900 zł) skutera. Jedyne, do czego można się przyczepić, to niewygodne na dłuższych trasach siedzisko oraz niewielki zasięg jaki pokonamy Yamahą Tricity na jednym zbiorniku paliwa.
3‑kołowy skuter 125 ccm
OCENA
przyśpieszenie
jakość wykonania
cena
mało wygodne siedzisko
↓ Lajk do dechy! ↓
75