Wycieraczki samochodowe to często niedoceniany element auta, od którego zależy w znacznym stopniu komfort i bezpieczeństwo podróżowania. Jak wybrać odpowiednie wycieraczki do naszego samochodu? Podpowiadamy!
Wycieraczki samochodowe to niby tylko kawałek gumy założony na plastikowe lub metalowe ramię, jednak ich rola jest nie do przecenienia.
To właśnie wycieraczki od przeszło 100 lat pomagają kierowcom nie tylko aut, ale i tramwajów, pociągów czy samolotów, poprawić widoczność podczas deszczu czy opadów śniegu, a także oczyścić szybę samochodu.
Mimo długiej historii i prostej konstrukcji wycieraczki, po dziś dzień nie wynaleziono nic równie skutecznego. Dlatego te kawałki gumy znajdziemy we współczesnych, nawet najdroższych modelach samochodów.
Jedną z osób, którym przypisuje się wynalezienie wycieraczki samochodowej, jest Polak — Józef Hofmann. Opracowana przez niego konstrukcja trafiła do seryjnej produkcji na początku XX wieku w samochodach marki Ford.
Rodzaje wycieraczek samochodowych
W sprzedaży pojawiają się głównie trzy rodzaje wycieraczek samochodowych: tradycyjne, płaskie i hybrydowe. Czym różnią się od siebie?
Wycieraczki tradycyjne to najprostsza z konstrukcji, w której sztywne metalowe ramię dociska gumowe pióro do szyby.
Wycieraczki płaskie mają zintegrowaną konstrukcję, gdzie ramię połączone jest z piórem. Tego rodzaju wycieraczki wykonane są z bardziej elastycznych materiałów niż modele tradycyjne, dzięki czemu idealnie przylegają do szyby.
Wycieraczki hybrydowe, jak wskazuje sama nazwa, są połączeniem dwóch powyższych rodzajów wycieraczek — łączą w sobie nieco nowocześniejszą konstrukcję z tradycyjnym typem mocowania, co umożliwia zamontowanie ich na szybach starszych modeli samochodów. W niektórych przypadkach konieczne może być użycie specjalnych adapterów.
Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, który rodzaj wycieraczek samochodowych będzie najlepszy do Twojego auta. Pewne jest, że wycieraczki tradycyjne mają najprostszą, a co za tym idzie najmniej opływową budowę. Wycieraczki płaskie znakomicie przylegają do szyby, przez co są bardziej skuteczne. Kształt wycieraczek płaskich sprawia, że podczas szybszej jazdy pióra są jeszcze mocniej dociskane do szyby, co szczerze głównie zdecydowało o tym, że właśnie ten rodzaj zdecydowaliśmy się zamontować w naszej Śwince.
Jak dobrać rozmiar wycieraczek samochodowych?
Pierwszym krokiem przy wyborze nowych wycieraczek do naszego samochodu będzie określenie jaki rozmiar (długość) piór będzie odpowiedni. Mało kto pamięta jaka długość wycieraczek pasuje do jego samochodu, na szczęście pod ręką mamy wiele narzędzi, które nam te poszukiwania ułatwią. My rozmiar wycieraczek do naszej Świnki, czyli Subaru Imprezy GT z 1997 roku ustaliliśmy w prosty sposób — wchodząc na stronę internetową piorawycieraczek.pl i wybierając odpowiednią markę, model, a następnie rocznik auta.
W ten prosty sposób możecie wyświetlić wszystkie modele wycieraczek, które będą pasować do Waszego samochodu.
Które wycieraczki wybrać?
Znając już rozmiar i rodzaj wycieraczek samochodowych, jakie chcemy wybrać, pozostaje zdecydowanie się na konkretnego producenta i model. Czym się kierować w tym kroku?
Ponieważ od wycieraczek naprawdę zależy komfort i bezpieczeństwo podróżowania, sugerujemy pominąć najtańsze zamienniki. Tym bardziej, że wycieraczki wymieniamy tylko 1–2 razy do roku, a ich zakup wcale nie jest aż tak dużym wydatkiem. Już za 40–60 złotych możemy kupić komplet piór na przednią szybę, które oferować będą znakomite parametry i dobre rezultaty.
Czym różnią się od siebie wycieraczki samochodowe różnych producentów, takich jak Bosch, Valeo, Alca, Heyner czy Flash? Przede wszystkim mieszanką gumy, która bezpośrednio odpowiada za skuteczność działania wycieraczki. Od najtańszego kauczuku syntetycznego po gumę silikonowo-grafitową z domieszką polimeru, zapewniającą mniejsze tarcie oraz cichą pracę. To przekonało nas, aby wybrać pióra marki Flash, z którymi od dłuższego czasu jeździmy naszym Subaru i jesteśmy bardzo zadowoleni. Cena? Bardzo przystępna — komplet piór na szybę przednią wycieraczek płaskich marki Flash to wydatek na poziomie zaledwie 40 złotych.
Co warte zapamiętania, droższe modele wycieraczek samochodowych mają często dłuższą żywotność. Zastosowanie lepszej jakości i trwalszych materiałów sprawia, że markowe wycieraczki samochodowe wymieniać będziemy musieli po prostu rzadziej, niż najtańsze modele. To sprawia, że zakup lepszych wycieraczek jest jeszcze bardziej opłacalny.
Jak zamontować wycieraczki samochodowe?
Wymiana wycieraczek samochodowych to czynność, która zajmie nam nie więcej niż przysłowiowe 5 minut. Sporo zależy od tego, jaki rodzaj mocowania obowiązuje akurat w danym modelu samochodu. W naszym Subaru jest to bardzo powszechny system mocowania “U”. Wystarczy odpiąć zaczep, nasunąć nowe pióro na ramię i zatrzasnąć — jeśli wiemy na jakiej zasadzie działa mocowanie, montaż jest błyskawiczny.
W samochodach spotkać można jeszcze wiele innych rodzajów mocowań — wszystkie oznaczone są za pomocą litery, np. “A”, “B”, “C” lub “E”. Typ ramienia w aucie wyznacza sposób montażu wycieraczek, jednak niezależnie od tego który z nich znajdziemy akurat w naszym samochodzie, wymiana wycieraczek nie powinna przysporzyć wielu problemów. Zazwyczaj producent piór na opakowaniu podpowiada w jaki sposób należy postępować, aby montaż wycieraczek samochodowych przebiegł bezproblemowo.
Co ile wymieniać wycieraczki samochodowe?
Na koniec ważne pytanie, które często zadajemy sobie jako kierowcy - co ile powinniśmy wymieniać wycieraczki samochodowe? Wiele zależy oczywiście od pory roku, warunków, częstotliwości użytkowania auta, przebiegów oraz żywotności modelu wycieraczek jaki użytkujemy.
Można przyjąć, że wycieraczki warto wymienić dwa razy w roku — przed i po zimie. To właśnie podczas mrozów zużywają się najszybciej.
Dlaczego właśnie wtedy? Ponieważ to właśnie w okresie zimowym wycieraczki wykonują najcięższą pracę, dlatego dobrze, aby przed mrozami i opadami śniegu wymienić je na nowe i zapewnić sobie tym samym dobrą widoczność w nawet najcięższych warunkach pogodowych. Z kolei po zimie warto wymienić wycieraczki na nowe po to, aby zużytych już piór nie użytkować wiosną i latem, co mogłoby powodować uszkodzenia i zarysowania szyby.
Innymi wskazaniami do wymiany wycieraczek są typowe objawy, które możemy zaobserwować gołym okiem — pojawianie się smug i niedokładność zmywania wody z szyby to znak, że pióra nadają się do wymiany. Zużycie wycieraczek możemy wychwycić również słuchowo — gdy podczas pracy wycieraczki zaczynają skrzypieć, to wskazanie do zakupu nowych piór.
O czym warto pamiętać przy wymianie wycieraczek samochodowych?
✔ długość wycieraczek dobierzesz dzięki prostym narzędziom, np. na piorawycieraczek.pl
✔ jeśli to możliwe, wybierz płaski rodzaj wycieraczek, lepiej przylegający do szyby
✔ staraj się wybrać model wycieraczek zapewniający cichszą pracę i dłuższą żywotność
✔ wymieniaj wycieraczki przynajmniej 2 razy w roku — przed i po okresie zimowym
Wpis powstał we współpracy ze sklepem piorawycieraczek.pl
39