Tanie OC to dobre OC. Ale w przypadku ubezpieczenia AC to nie cena, ale zakres ochrony powinien być głównym wyznacznikiem przy wyborze.
Gdzie kupić tanie OC dla Twojego samochodu? Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie AC i na które parametry warto zwrócić uwagę przy zakupie polisy Autocasco? Podpowiadamy!
Ubezpieczenie OC
Ubezpieczenie OC dla każdego samochodu jest obowiązkowe — dlatego wielu kierowców przy jego zakupie kieruje się ceną. I słusznie. Tanie OC można łatwo i szybko znaleźć stosując porównywarkę cen ubezpieczeń, która po podaniu danych samochodu oraz właściciela szybko pokazuje kalkulacje dla najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych. Różnica pomiędzy ofertami potrafi wynieść nawet kilkaset złotych, dlatego zdecydowanie warto porównać ceny OC i wybrać najkorzystniejsze cenowo. O tym, jak my zaoszczędzaliśmy 40% na rocznej składce OC, dokładnie pisaliśmy w tym wpisie na blogu.
Przy zakupie polisy OC dla samochodu zwracaj uwagę na cenę. Zakres ubezpieczenia OC w każdym towarzystwie jest taki sam.
Ubezpieczenie OC (skrót oznacza odpowiedzialność cywilną) mieć musimy, ale niestety nie chroni ono nas. Ubezpieczenie OC pokrywa koszty szkód, które wyrządzimy na drodze innej osobie. Wjechałeś autem w tylni zderzak innego pojazdu? Zarysowałeś komuś drzwi? Z polisy OC zostanie sfinansowana naprawa auta poszkodowanego, ale uwaga — tylko jego! Własny pojazd musimy naprawić ze swojej kieszeni. Aby ubezpieczenie pokryło naprawę naszego samochodu, konieczne jest wykupienie dodatkowej polisy, o której za chwilę.
Kupując ubezpieczenie OC warto zwrócić uwagę na niedrogi, ale bardzo ważny dodatek, który zdecydowana większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje. Mowa o NNW, czyli polisie od następstw nieszczęśliwych wypadków, która może obejmować kierowcę, jak i pasażerów. Ubezpieczenie NNW, które możemy zakupić wraz z polisą OC, dotyczy życia i zdrowia człowieka. Jeśli w wyniku nieszczęśliwego wypadku osoby przebywające w samochodzie objętym polisą NNW doznają uszczerbku na zdrowiu, przyznane zostanie im odszkodowanie na warunkach opisanych w warunkach ubezpieczenia.
Assistance, czyli pomoc drogowa w razie awarii samochodu, to kolejny dodatek, który możemy zakupić wraz z ubezpieczeniem OC. Przebita opona, rozładowany akumulator? Właśnie w takiej sytuacji pomóc może nam pomoc drogowa. Ponieważ assistance jest ubezpieczeniem dobrowolnym, jego zakres może różnic się w zależności od towarzystwa. Dlatego koniecznie porównuj nie tylko ceny, ale i zakres ubezpieczenia assistance dla Twojego samochodu!
Ubezpieczenie AutoCasco (AC)
Jeśli chcemy mieć pełną ochronę ubezpieczeniową samochodu, konieczne jest zakupienie polisy Autocasco (AC). W zależności od wariantu pokryje ono zarówno koszty naprawy uszkodzeń, które powstały z naszej własnej winy (np. zarysowanie zderzaka podczas parkowania), jak i wypadki losowe typu kradzież, pożar czy zalanie.
Szukając ubezpieczenia AC warto skorzystać z porównywarki, które pozwoli w łatwy i skuteczny sposób porównać oferty różnych towarzystw — począwszy od ceny, skończywszy na warunkach i zakresie polisy.
Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu ubezpieczenia AC dla samochodu? Przede wszystkim na zakres ochrony. Pełne AC chronić będzie zarówno w przypadku pożaru, zalania, kradzieży, drobnej stłuczki jak i poważnego wypadku. Tak zwane małe AC daje ochronę tylko w wąskich zakresie przypadków — przypadkowo tylko kradzieży lub szkody całkowitej. Jeśli mając wykupione małe AC zarysujemy lub skrzywimy felgę, jej wymianę będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni.
Zakres polisy AC bywa bardzo różny, dlatego oprócz ceny, porównaj również warunki ubezpieczenia.
Decydując się na AC, zwróć uwagę na zapis dotyczący części wykorzystywanych do naprawy. Jeśli masz stosunkowo nowy samochód, na pewno warto wybrać wariant naprawy tylko na oryginalnych częściach. Dopuszczenie możliwości wykorzystania tańszych zamienników zalecam tylko w przypadku ubezpieczania auta o niższej wartości.
Udział własny w szkodzie to kolejny element, na który powinniśmy patrzeć czujnym okiem podczas wyboru ubezpieczenia AC. Droższą opcją jest oczywiście opcja pokrycia przez ubezpieczyciela całego kosztu naprawy samochodu. Drugi wariant uwzględnia tak zwany udział własny, co oznacza w praktyce tyle, że część kosztów przywrócenia auta do pełnej sprawności będziemy musieli opłacić sami. Dla przykładu może to być 10% całego kosztorysu.
Amortyzacja części — brzmi tajemniczo, ale ma kluczowe znaczenie w przypadku ubezpieczenia Autocasco. Dlatego przed znalezieniem najlepszego AC warto wiedzieć, co owa amortyzacja oznacza. Jak wszyscy wiemy, samochód w trakcie użytkowania zużywa się. Mowa o hamulcach, zawieszeniu, a nawet silniku. Amortyzacja części w umowie polisy AC mówi nam o tym, że stopień zużycia części jest brany pod uwagę przy naprawie. Innymi słowy, jeśli zakupimy AC bez amortyzacji części, ubezpieczyciel będzie zobligowany do sfinansowania zakupu nowych części potrzebnych do naprawy naszego samochodu. Jeśli zdecydujemy się na AC z amortyzacją części, ubezpieczyciel pokryje tylko część kosztów naprawy, ponieważ — dla przykładu — zawieszenie, które uległo uszkodzeniu, było w naszym pojeździe zużyte, przez co otrzymamy zwrot zaledwie 50% ceny zakupu nowego. To niestety spora pułapka na kierowców i spore pole do popisu dla ubezpieczycieli przy wycenie naprawy. Moim zdaniem lepiej jest dopłacić do AC bez amortyzacji części i mieć błogi spokój w głowie.
Podsumowując, ceny AC będą dla tego samego pojazdu bardzo różne. Wynika to jednak z faktu, że zakres ochrony jest bardzo odmienny — jeden wariant może zakładać możliwość stosowania zamienników i zakłada amortyzację części, drugi dopuszcza wyłącznie naprawę w Autoryzowanej Stacji Obsługi z użyciem oryginalnych części i nie uwzględnia amortyzacji ani udziału własnego. To jest powód, przez który znalezienie dobrego AC jest o wiele trudniejsze, niż taniego OC, przy którego zakupie możemy tak naprawdę sugerować się tylko i wyłącznie niską ceną.
Wpis powstał we współpracy z Rankomat.pl,
porównywarką ubezpieczeń OC i AC.