Hamulce — jak poprawić ich sprawność? Czym kierować się podczas wyboru klocków i tarcz hamulcowych? Podpowiadamy!
Podstawowy błąd kierowcy rozpoczynającego zabawę w tuning? Poprawienia osiągów w pierwszej kolejności! Sami popełniliśmy tę gafę, podnosząc moc silnika, zamiast najpierw zadbać o rzecz najważniejszą — dobre hamowanie. W ten sposób bardzo szybko po zjechaniu z hamowani okazało się, że nasz Ford Focus RS owszem, znacznie szybciej przyspiesza, ale hamuje tak samo przeciętnie, jak do tej pory. Na szczęście trafiliśmy na prawdziwych specjalistów ze sklepu internetowego ebrakes.pl, którzy pomogli nam ten problem szybko i skutecznie wyeliminować.
Oto kilka cennych porad na temat modyfikacji układu hamulcowego oraz tego, że tak naprawdę idealne i przede wszystkim uniwersalne hamulce nie istnieją.
Wybór hamulców — na co zwrócić uwagę?
Ford Focus RS, wyposażony fabrycznie w zaciski Brembo, nie hamuje źle, szczególnie w trakcie codziennej eksploatacji. Pierwsze problemy pojawiają się podczas wizyty na torze, kiedy to układ zaczyna szybko się przegrzewać, a skuteczność hamowania spada z każdym kolejnym okrążeniem. W prawdziwych tarapatach jesteśmy jednak dopiero po zafundowaniu silnikowi tak zwanego stage2, który w naszym przypadku zaowocował mocą 415 koni oraz 620 nM momentu obrotowego. Auto stało się znacznie szybsze, jednak nadal hamowało tak samo jak seria. To szybko uświadomiło nas, że zupełnie zapomnieliśmy o modyfikacji układu hamulcowego, który odpowiada przecież za nasze bezpieczeństwo.
Chcąc naprawić swój błąd, którym było niezadbanie o dobre hamulce jeszcze przed podrasowaniem silnika, zaczęliśmy szukać rozwiązania. Opinii na temat układu hamulcowego jest jednak bez liku, a każdą z nich ciężko zweryfikować. Podczas naszych poszukiwań natrafiliśmy jednak na prawdziwych specjalistów w dziedzinie hamowania — sklep ebrakes.pl. Nie jest to bynajmniej sztuczna reklama, ale nasza szczera opinia. O klockach, tarczach czy płynach hamulcowych można z nimi rozmawiać godzinami i dowiedzieć się niezwykłych rzeczy. Oto najciekawsze wnioski, które wyciągneliśmy z tych konwersacji.
Po pierwsze, idealne hamulce nie istnieją. Tak samo. jak nie ma jednego idealnego samochodu. czy jednej perfekcyjnej opony. Wszystko zależy od naszych preferencji, warunków użytkowania, budżetu i oczekiwań. Dokładnie tak samo jest z układem hamulcowym. Dokładnie to samo rozwiązanie dla jednego kierowcy może być strzałem w dziesiątkę, a dla drugiego niewypałem. Dlaczego? Ponieważ pierwszy jeździ głównie w trasy i zależy mu na długiej żywotności części, a drugi raz w miesiącu jeździ na tor, gdzie użytkuje auto w wyjątkowo ciężkich warunkach i zależy mu głównie na wytrzymałości i skuteczności hamowania.
Dlatego szukając klocków czy tarcz hamulcowych już na samym początku musimy określić nasze oczekiwania. Na czym nam zależy najbardziej? Jak będziemy użytkować auto? Jaki mamy na to budżet? Dopiero znając odpowiedzi na te pytania można zacząć poszukiwania konkretnych części.
W naszym przypadku nie ułatwialiśmy życia ebrakes.pl, ponieważ chcieliśmy hamulców do Foczysławy, które będą zarówno sprawdzać się podczas codziennej ekspoatacji, jak i okazjonalnych wypadów na tor. Nie chcieliśmy montować tarcz większych niż fabryczne, gdyż zależało nam na możliwości poruszania się na felgach o rozmiarze 18 cali (to minimum w przypadku Focusa RS i fabrycznych zacisków Brembo). Nie przeszkadzało nam piszczenie hamulców, co często występuje w przypadku bardziej sportowych układów, jednak z drugiej strony naprawdę zależało nam na tym, aby nowe hamulce były skuteczne już w niskim zakresie temperatur. Chodziło o to, żeby auto dobrze hamowało “na zimno”, już po wyjechaniu z garażu. Niestety w poprzednim aucie, jakim było Subaru, mieliśmy raz założone wyczynowe klocki hamulcowe, które zaczynały jakkolwiek hamować dopiero po mocniejszym rozgrzaniu. To sprawiało sporo problemów i było naprawdę niebezpieczne podczas użytkowania na ulicy.
Co wybraliśmy do naszego Focusa RS?
Po wielogodzinnych rozmowach i ustaleniach w końcu padł konkretny wybór. Zdecydowaliśmy się na pełny układ hamulcowy marki TAROX. Nazwa ta nie jest może znana pospolitym kierowcom, jednak ta włoska marka od przeszło 40 lat wprowadza innowacje do świata hamulców, produkując układy zarówno do znanych modeli samochodów, jak i na specjalne zamówienia klientów.
My postawiliśmy na gotowy zestaw TAROX, dedykowany do Forda Focusa RS trzeciej generacji. Na przód zestaw dwuczęściowych, nacinanych tarcz F2000. Zastosowane w nich spiralne rowki są idealnym kompromisem w zakresie chłodzenia i skuteczności hamowania. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych tarcz hamulcowych firmy TAROX, model F2000 jest produkowany z wykorzystaniem wyłącznie najwyższej jakości odlewów wysokowartościowego węgla z aprobatą TUV i charakteryzuje się wyjątkową obróbką cieplną TAROX w celu zwiększenia wytrzymałości i trwałości. Końcowe ręczne wyważenie oraz idealne wykończenie, zapewnia perfekcyjną płaszczyznę tarczy hamulcowej oraz szybki proces docierania, a w końcowej fazie tarcze są zabezpieczane antykorozyjne. Na oś tylną wybraliśmy również nacinane tarcze TAROX, o budowie jednoczęściowej.
Dopełnieniem zestawu są klocku hamulcowe TAROX Corsa, zarówno na przednią, jak i tylną oś. To średnia mieszanka, przeznaczona zarówno do użytkowania na ulicy, jak i na torze. Klocki Corsa są skuteczne w niskich temperaturach, dzięki czemu zapewniają maksymalną wydajność we wszystkich temperaturach, a na tym zależało nam podczas doboru hamulców najbardziej. Wszak Foczysławą wozimy dzieci, dlatego skuteczność hamowania również przy nierozgrzanych hamulcach była dla nas kluczowa. Klocki TAROX Corsa są zdolne do wytrzymywania temperatur do 800°C, a ich optymalny zakres temperatur jest w przedziale od 250°C do 500°C.
Warto pamiętać, że same klocki i tarcze hamulcowe to nie wszystko. Aby wydobyć pełny potencjał nowych części i zapewnić wysoką skuteczność hamowania, szczególnie w ciężkich warunkach, warto wymienić również przewody oraz płyn hamulcowy. Dlatego domówiliśmy przewody hamulcowe w oplocie Goodridge, a także płyn hamulcowy Millers 300+.
Czy teraz auto hamuje lepiej?
Po montażu nowych tarcz i klocków hamulcowych układ trzeba dotrzeć. Proces ten polega w zasadzie na spokojnej jeździe przez najbliższych kilkaset kilometrów — kluczowe jest, aby nie doprowadzić do przegrzania się hamulców, zanim nie zdążą się one “ułożyć” i dopasować. Ponieważ auta nie użytkujemy przesadnie dużo, proces docierania rozciągnął się w czasie. Przez kilka tygodni musiałem mocno przyzwyczaić się do działania nowych hamulców, ponieważ mówiąc szczerze — nie czułem wielkiej różnicy. Do czasu…
Niedawno miałem okazję przejechać się zupełnie seryjnym Fordem Focusem RS znajomego. Podczas pierwszego hamowania o mało nie przeleciałem prosto przez środek ronda. Byłem zdziwiony, że jego samochód tak słabo hamuje! Okazuje się, że różnica pomiędzy fabrycznym układem hamulcowym a naszym zmodyfikowanym jest naprawdę mocno odczuwalna, potrzeba było tylko odpowiednich warunków, aby to sprawdzić.
Niewiele po założeniu przez nas tarcz i klocków TAROX, a także wymianie przewodów i płynu hamulcowego, świat ogarnęła epidemia spowodowana wirusem Covid-19. Przez to zaplanowane przez nas wypady na tor, w tym na Ogólnopolski Zlot Forda Focusa RS, zostały odwołane. To wszystko sprawiło, że nie mieliśmy okazji sprawdzić działania nowych hamulców w naprawdę ekstremalnych warunkach. Na ulicy spisuje się jednak doskonale — hamuje odczuwalnie lepiej, niż seria, a przy tym jest skuteczny już od momentu wyjechania z garażu, co było dla nas naprawdę istotnym kryterium przy wyborze.
Podsumowanie
Największą lekcją, jaką wyciągneliśmy podczas zakupu i wymiany hamulców w naszej Foczysławie jest to, że internetowym opiniom na temat hamulców nie do końca można ufać. Nie chodzi o to, że są niewiarygodne czy nieprawdziwe — po prostu nie muszą sprawdzać się u nas. To, że komuś podoba się charakterystyka pracy danych klocków czy tarcz hamulcowych nie oznacza, że nam również będzie odpowiadać. Każdy kierowca ma inne upodobania i preferencje, a także styl jazdy i oczekiwania. Dlatego nie doradzamy konkretnego zestawu hamulcowego — w naszym przypadku pakiet TAROX okazał się szczęśliwie strzałem w dziesiątkę. Szczerze naszym zdaniem najrozsądniej będzie jednak skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów. Poziom wiedzy ludzi tworzących sklep ebrakes.pl przerósł nasze najśmielsze oczekiwania, dlatego rekomendujemy kontakt z nimi i poradzenie się, jakie hamulce sprawdzą się najlepiej w Waszym samochodzie. I bynajmniej nie jest to żadna płatna reklama, ale szczera opinia i dobra rada z naszej strony.