Czy w kwocie około 500 złotych możemy kupić kamerę samochodową nagrywającą filmy w znakomitej jakości? Oczywiście, że tak! Doskonałym tego przykładem jest model Xiaomi 70mai A800.
Pierwsze wrażenie
W ciągu ostatnich lat miałem okazję przetestować już kilkadziesiąt modeli kamer samochodowych. Z wideorejestratorem marki Xiaomi / 70mai miałem jednak do czynienia pierwszy raz. Jakie zrobił na mnie pierwsze wrażenie model A800? Muszę przyznać, że naprawdę bardzo dobre. Wykonanie kamery jest doskonałe, obudowa robi wrażenie bardzo solidnej, a całość została dobrze zaprojektowana.
W przedniej części urządzenia znajduje się duży, bo 3‑calowy ekran oraz cztery dyskretne, dobrze wyglądające przyciski. Z tyłu znajdziemy praktycznie tylko dwustronną taśmę klejącą, za pomocą której mocujemy wideorejestrator do szyby samochodu. Ciekawostką jest z kolei obiektyw — został on umieszczony na obrotowym elemencie, który pozwala swobodnie wybrać kadr pod montażu kamery w aucie w zakresie góra-dół.
W opakowaniu — oprócz samej kamery — znajdziemy kabel zasilający, a także wtyczkę do gniazda zapalniczki, która posiada dwa gniazda USB. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy zasilać z gniazda zapalniczki nie tylko wideorejestrator Xiaomi 70mai A800, ale chociażby telefon. Ciekawostkę stanowi fakt dołączenia przez producenta specjalnego narzędzia, służącego do odchylania uszczelek koło drzwi, aby w niewidoczny dla oka sposób poprowadzić kabel zasilający do kamery.
Warto wspomnieć jeszcze o dosyć nietypowym, choć spotykanym wśród innych wideorejestratorów kształcie. Kamera po montażu zajmuje mało miejsca, znajduje się blisko szyby, a mimo to jej ekran jest dobrze czytelny, a przyciski łatwo dostępne. Montaż odbywa się za pomocą taśmy dwustronnej oraz specjalnej elektrostatycznej, przezroczystej naklejki, którą najpierw naklejamy na szybę, a dopiero do naklejki przyklejamy jarzmo kamery. Dzięki temu w łatwy sposób możemy zdemontować kamerę bez pozostawiania pozostałości kleju na szybie, gdy zajdzie potrzeba demontażu.
Technikalia
Czas na rzecz najważniejszą, czyli parametry techniczne. Xiaomi 70mai A800 nagrywa filmy w rozdzielczości 4K, czyli 3840x2160 pikseli z prędkością 30 klatek na sekundę. Za jakość obrazu, szczególnie w ciężkich warunkach oświetleniowych, odpowiada sensor optyczny Sony STARVIS IMX415. Dopełnieniem tej całości jest bardzo jasny obiektyw o świetle F1.8. O tym, jak to wszystko przekłada się na jakość filmów za chwilę.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w przypadku testowanego wideorejestratora Xiaomi 70mai A800? Na pewno wbudowany moduł GPS, który pozwala zapisywać na filmie prędkość naszego pojazdu. Jest to ważna funkcja, znacząco podnosząca wartość nagrań w przypadku wykorzystania ich jako dowód w toczącej się sprawie przez policję czy sąd.
Oprócz tego kamera samochodowa Xiaomi 70mai A800 ma na swoim pokładzie systemy ADAS (Advanced Driver-Assistance System). Po krótkiej konfiguracji uzyskujemy dzięki systemom dźwiękowe ostrzeżenia o zatrzymaniu pojazdu przed nami, co ma zapobiegać najechaniu na niego w przypadku zagapienia się kierowcy. Podobne ostrzeżenia otrzymamy podczas zmiany pasa ruchu. Całość działa całkiem sprawnie, a dla osób, które nie potrzebują tego typu wskazówek lub komunikaty są po prostu irytujące, istnieje oczywiście możliwość wyłączenia ich w menu.
Jakość filmów kamery Xiaomi 70mai A800
Jak wygląda w przypadku kamery Xiaomi 70mai A800 jakość filmów? Rozdzielczość 4K oraz sensor optyczny Sony STARVIS dają nadzieję na to, że filmy bedą naprawdę szczegółowe i czytelne, nawet w ciemnym garażu podziemnym. Czy faktycznie tak jest?
Oto przykładowy film z kamery Xiaomi 70mai A800. Warto pamiętać, że YouTube kompresuje wszystkie materiały, co wpływa negatywnie na ich odbiór:
Tak wygląda jakość nagrań z wideorejestratora Xiaomi 70mai A800 w ciemnym garażu podziemnym:
W większości przypadków — również w trudnych warunkach oświetleniowych — numery rejestracyjne innych samochodów są czytelne, a to wręcz kluczowe w przypadku kamery samochodowej. Niestety, tak jak w większości kamer które miałem okazję testować, w przypadku nagrywania w ciemności tablice oświetlane bezpośrednio przez reflektory naszego samochodu są prześwietlone. Poza tym obraz jest wyraźny przez większość czasu, a wysoka rozdzielczość 4K umożliwia zrobienie stopklatki i powiększenie fragmentu, który nas interesuje.
Ogólnie rzecz biorąc, jakość filmów jest bardzo dobra, szczególnie biorąc pod uwagę cenę testowanego wideorejestratora — Xiaomi 70mai A800 to wydatek około 500 złotych, co jak na rozdzielczość 4K oraz sensor Sony nie jest kwotą wygórowaną.
Kamera tylna i zasilanie trybu parkingowego
Xiaomi 70mai A800 to kamera z 4K i GPS, decydując się jednak na ten model możemy poprzez dodatkowe akcesoria poszerzyć możliwości wideorejestratora. Pierwszym przydatnym dodatkiem jest kamera tylna. Mowa dokładnie o modelu 70mai RC06 — miniaturowej kamerze, którą za pomocą taśmy dwustronnej przyklejamy na wewnętrznej stronie tylnej szyby samochodu. Dzięki temu nasz przejazd możemy nagrywać z dwóch stron jednocześnie — do przodu oraz do tyłu. Plusem dodatkowej kamerki 70mai RC06 jest bardzo długi kabel, który możemy z powodzeniem poprowadzić po podłodze, np. pod dywanikami, aby nie przeszkadzał podczas codziennej eksploatacji pojazdu. Po podłączeniu tylnej kamery RC06 do głównego wideorejestratora usłyszymy stosowny komunikat głosowy, potwierdzający, że nagrywanie odbywa się również do tyłu. Cena tylnej kamery 70mai RC06 to niespełna 100 złotych.
Małą rzeczą, która urzekła mnie podczas podłączania kamery tylnej 70mai RC06, jest sposób zaprojektowania wtyczek. Ta od dodatkowej kamery jest dłuższa, dzięki czemu doskonale pasuje do wtyczki od kabla zasilającego głównej kamery. Tak mały szczegół dowodzi, że projektanci z Xiomi / 70mai dopracowali swój produkt w najmniejszych szczegółach.
Jak prezentuje się jakość nagrań kamery 70mai RC06? Przykład poniżej:
Drugim ciekawym i przydatnym akcesorium jest Hardwire Kit UP02. To przystawka do kamer, dzięki której stają się one stróżem pojazdu podczas naszej nieobecności. Hardwire Kit UP02 po podłączeniu do akumulatora sprawia, że do kamer ciągle dopływa prąd, pomimo braku kluczyka w stacyjce, dzięki czemu wideorejestrator pozostaje w nieustannym trybie czuwania. Po wykryciu przeciążenia, na przykład podczas uderzenia w nasze auto przez inny pojazd parkujący obok, czujnik wstrząsowy wbudowany w kamerę A800 wybudza kamery, a te rejestrują obraz. Taki materiał może okazać się nieoceniony w przypadku poszukiwania sprawcy i naprawy zarysowanego zderzaka czy drzwi na jego koszt. Zasilanie trybu parkingowego kamer 70mai Hardwire Kit to wydatek około 90 złotych.
Podsumowanie
Czy Xiaomi 70mai A800 to wideorejestrator godny polecenia? Moim zdaniem zdecydowanie tak, gdyż w kwocie około 500 złotych otrzymujemy kamerę, która nagrywa filmy w wysokiej rozdzielczości 4K i została wyposażona w naprawdę zaawansowany sensor optyczmy Sony STARVIS. Na uwagę zasługuje na pewno również doskonały projekt i bardzo dobre wykonanie.
Sprzęt do testów dostarczył sklep cyfra.eu. Aktualną ofertę kamer znajdziesz tutaj.
Plusy i minusy wideorejestratora Xiaomi 70mai A800:
+ doskonale zaprojektowana i wykonana kamera
+ wygodna obsługa
+ dobra jakość obrazu
+ wbudowany GPS
— brak polskiego menu