Przestronne kombi o atrakcyjnym sportowym wyglądzie, ale z oszczędnym silnikiem. Czy te wymagania można pogodzić w jednym aucie? Zapraszamy na test Renault Megane Grandtour GT.
Renault Megane GT Grandtour z zewnątrz i w środku wygląda na niezłego sportowca. Czy agresywny wygląd idzie w parze z emocjami za kierownicą i zadowalającymi osiągami? Czy sprawdzi się w roli rodzinnego kombi? Obejrzyj test w wersji filmowej:
OBEJRZYJ TEST W WERSJI WIDEO:
Subskrybuj nasz kanał na YouTube — nie przegapisz kolejnych testów!
Poniżej znajdziesz pełny test w wersji tekstowej.
Wnętrze
Bezspornie jedną z większych zalet Renault Megane Grandtour GT jest wnętrze. Wspaniale wyglądające, dobrze trzymające i jednocześnie komfortowe fotele z niebieskimi wstawkami pod kolor lakieru to dopiero zachęta, aby rozsiąść się wygodnie i zacząć rozglądać dalej. Ba, niebieskich akcentów w kokpicie jest więcej — na boczkach drzwi, kierownicy czy lewarku skrzyni biegów wykorzystano niebieską nić.
Mięsista, gruba kierownica doskonale leży w dłoniach. Niestety drobnym minusem jest umiejscowienie manetek do zmiany przełożeń — mimo, iż mam raczej długie palce u rąk, to manetki było mi trudno sięgnąć. Wszystko przez zbyt wysokie umocowanie ich w stosunku do koła kierownicy. Poza tym pozycja za kierownicą w nowym Renault Megane jest wyśmienita.
Dodatkowe brawa dla Renault należą się za to, że przy nastawionym na sport i rasowy wygląd wnętrzu w środku Renault Megane Grandtour GT czuć przestrzeń i to zarówno na przednich siedzeniach, jak i tylnej kanapie.
Kupując kombi, nawet to o sportowych zacięciach, na pewno zwrócicie uwagę na przestrzeń bagażową. W przypadku Renault Megane Grandtour GT jest ona wystarczająca. Do dyspozycji mamy bagażnik o pojemności 580 litrów. Co prawda to mniej niż oferuje Peugeot 308 SW czy Volkswagen Golf Variant, jednak dla rodziny 2+1 lub 2+2 przestrzeni nie powinno zabraknąć, nawet podczas wypadu na dłuższe wakacje.
Jak w każdym nowym Renault, pewnym mankamentem jest obsługa ekranu dotykowego. Projekt menu i rozłożenie poszczególnych opcji jest dosyć skomplikowane, przez co dotarcie do niektórych funkcji zajmuje zdecydowanie zbyt wiele czasu. Na tym polu inni producenci poradzili sobie znacznie lepiej. Plusem z kolei jest pionowa orientacja ekranu dotykowego, szczególnie podczas korzystania z nawigacji — wówczas mapa jest naprawdę duża i dobre widoczna.
Jazda
Renault Megane Grandtour GT to bardzo fajnie zestrojony samochód pod kątem prowadzenia. Jest dosyć twardo, ale przez to autem jedzie się dobrze nie tylko na prostych, ale również w zakrętach. Szczególnie, że pod rękoma czuć wspomnianą już przeze mnie wcześniej dobrze wyprofilowaną i grubą kierownicę — jest naprawdę świetna.
Plus dla Renault za to, że pomiędzy poszczególnymi trybami jazdy, które są w tym samochodzie dostępne, naprawdę czuć różnice. Zauważalna jest inna reakcja na gaz czy zmieniająca się praca układu kierowniczego — to wszystko odczuwamy podczas jazdy, więc uruchamiając dany tryb możemy dopasować auto pod bieżące potrzeby.
Niestety wielkim rozczarowaniem w testowanych przez nas Renault Megane Grandtour GT okazał się silnik. GT to tylko wersja wyposażenia, stylizująca samochód na bardziej sportowy. To skutecznie nastraja jednak kierowcę do tego, aby oczekiwać dobrych osiągów. Niestety, mając diesla 1.6 pod maską, poczujemy tylko rozczarowanie. Nawet w sportowym trybie jazdy auto nie zaskoczy nas swoim przyspieszeniem, a klekot wydobywający się spod maski tylko dodatkowo popsuje wrażenia. 160 koni, nawet wspierane sporym momentem obrotowym, to po prostu zbyt mało, aby poczuć sportowe emocje — nawet po włączeniu trybu RS za pomocą magicznego przycisku na desce rozdzielczej. Z pewnością zupełnie inaczej sprawa ma się z silnikiem benzynowym o mocy 205 KM, jednak diesel w Megane GT to pomyłka. Jedynym plusem tej jednostki jest faktycznie niskie spalanie — 6 litrów / 100 km w warunkach miejskich to wynik, który pozwoli zaoszczędzić nieco pieniędzy na stacji benzynowej.
Skrzynia EDC działa bardzo dobrze i szybko zmienia biegi, jednak kolejny już raz miałem wrażenie, że przy ruszaniu skrzynia dosyć nieprzyjemnie szarpie. Ciężko jest tym autem płynnie ruszyć, nawet mając uruchomiony komfortowy lub ekonomiczny tryb jazdy. Poza tym jednym mankamentem automatyczna skrzynia EDC zdecydowanie na plus.
Renault Megane Grandtour GT — werdykt
Jak zatem podsumować Renault Megane Grandtour GT? To naprawdę fajne kombi. W wersji wyposażenia GT ma interesujący, sportowy wygląd — zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Wielkim plusem są znakomite fotele, znakomicie leżąca w dłoniach i wygodna kierownica, a także dobre właściwości jezdne. Tak naprawdę rozczarowuje tylko silnik diesla, który zupełnie nie pasuje do sportowego charakteru, jaki ten samochód próbuje w sobie wyrobić. Jeśli chcecie kombi o zacięciu sportowca, koniecznie wybierzcie benzynę 205 koni, która da o wiele lepsze wrażenia podczas przyspieszania. Reasumując, Renault Megane Grandtour GT w wersji benzynowej to bardzo fajne auto, diesel powinien być zarezerwowany wyłącznie do niższych, mniej sportowych wersji wyposażenia.
1.6 dCi, 160 KM (diesel)
OCENA
wygodne fotele
gruba kierownica
tryby jazdy
przestrzeń we wnętrzu
niewygodne menu na ekranie dotykowym
Przeczytaj pozostałe testy samochodów.
⬇ LAJK DO DECHY ⬇
7