Francuski Peugeot wyprodukował auto, które zupełnie nie zainteresuje rodzin z dziećmi ani miłośników kapeluszy – jest za to szybkie, ekscytujące i zadziorne. Model RCZ testowaliśmy w eksluzywnej wersji Brownstown, która oprócz silnika 1,6 THP (200KM) z 6‑biegową manualną skrzynią biegów, wyposażona jest również m.in. w nawigację WIP Com 3D, sprzęt hi-fi marki JBL czy aluminiowe felgi 19″. Do Polski trafiło zaledwie 10 egzemplarzy tego samochodu.
Peugeot RCZ to coupé o sportowym zacięciu, technologicznie bazujące na modelu 308. Już w bazowej wersji mocno przyciąga wzrok, a to dzięki ciekawej linii nadwozia oraz szerokiej i niskiej postawie. Francuskiej marce należą się wielkie brawa za pomysł na zadziorne RCZ — model nie udaje, że jest ideałem na tor, ani samochodem rodzinnym, lecz jako auto przykuwające spojrzenia przechodniów i innych kierowców na drodze oraz dodatkowo mające sportowy charakter sprawdza się idealnie.
Charakterystyczne dla modelu RCZ jest przetłoczenie na dachu oraz tylnej szybie, a także odcinające się kolorem belki dachowe. My zwróciliśmy jeszcze uwagę na drzwi z oknami bez ramek, coraz rzadziej spotykane w motoryzacji. Aby rozwiązać problem z wytłumieniem wnętrza, konstruktorzy pokusili się o zamontowanie w RCZ systemu domykającego szyby po zamknięciu drzwi, aby lepiej przylegały do uszczelek. Z zewnętrznych akcentów wart wspomnienia jest jeszcze spojler, wysuwający się automatycznie przy prędkości powyżej 100 km/h. Na szczęście sterowanie spojlerem może odbywać się także manualnie, z pomocą przycisku umieszczonego na konsoli w okolicach hamulca ręcznego.
Długie i ciężkie drzwi dają dostęp do wnętrza, które pomieści w praktyce tylko dwie dorosłe osoby — tylna kanapa przeznaczona może być jedynie na bagaże lub znienawidzonych przez nas karłowatych znajomych, których umieścić tam można jedynie za karę.
Testowana przez nas wersja Brownstone to prawdziwy stylistyczny majstersztyk. Wyprodukowany w zaledwie 1000 egzemplarzy na cały świat samochód posiada interesujące akcenty z zewnątrz jak i wewnątrz. Już z daleka uwagę zwracają 19 calowe aluminiowe i dwukolorowe felgi Solstice Mat Black Onyx, po zbliżeniu się do karoserii interesująco wygląda wpadający w brąz ciemny lakier oraz matowy pasek rozciągnięty po środku przez całą długość samochodu. We wnętrzu zobaczymy skórzane brązowe fotele połączone z alcantarą.
Wnętrze Peugeota RCZ urzeka równie mocno co linia nadwozia. Projekt deski rozdzielczej pasuje całościowo do modelu, a takie smaczki jak wzór karbonu we wnętrzu zegarów podkreśla sportowe aspiracje samochodu. Na pierwszy rzut oka we wnętrzu RCZ Brownstone królują fotele — odcinające się kolorem od ciemnej tapicerki, o sportowych kształtach i pokryte skórą połączoną z alcantarą. Fotele są wygodne, dobrze trzymają w zakrętach i nawet w dłuższej podróży nie męczą kręgosłupa. Sterowanie ustawień foteli odbywa się ręcznie.
Konsola Peugeota RCZ w wersji Brownstone pokryta jest plastikiem w kolorze fortepianowej czerni i obszyta skórą, która dobrze wygląda, lecz sprawia nie najlepsze wrażenie w dotyku. Przyciski i gałki do sterowania radiem czy klimatyzacją działają sprawnie i nie budzą zastrzeżeń podczas użytkowania. Interesującym i dodającym elegancji elementem jest analogowy zegarek umieszczony w górnej części konsoli, pomiędzy dwoma okrągłymi wywietrznikami.
Wielkim plusem wyposażenia wersji Brownstone jest system audio, zbudowany w oparciu o komponenty marki JBL. Dobrze wyciszone wnętrze znakomicie współgra z wbudowanymi głośnikami oraz fabrycznym radiem — dźwięk jest czysty, a wrażenia podczas słuchania muzyki są bardzo pozytywne. Komfortu dodaje znane od wielu lat w samochodach marki Peugeot sterowanie przy kierownicy, pozwalające regulować głośność oraz przełączać się pomiędzy źródłami dźwięku.
Widok konsoli Peugeot RCZ od nawigacji aż po hamulec ręczny:
Zegary Peugeota RCZ są zarówno ładne, jak i czytelne. Z lewej strony duży obrotomierz, z prawej strony duży prędkościomierz wyskalowany do 260 km/h, a pomiędzy nimi ekran komputera pokładowego, na którym wyświetlać możemy zarówno aktualną prędkość, jak i zasięg czy spalanie samochodu. Na tym samym wyświetlaczu ustawić możemy również kilka opcji samochodu, dotyczących choćby podświetlenia wnętrza czy czasu włączenia reflektorów przednich po wyłączeniu silnika. O temperaturze cieczy i stanie paliwa informują nas dwa małe zegary umieszczone nad wyświetlaczem.
Napęd Peugeota RCZ Brownstone stanowi silnik 1.6 THP o mocy 200 KM wraz z manualną, 6‑stopniową skrzynią biegów. Sprawdzone ze stoperem przyśpieszenie od 0 do 100 km/h wynosi niewiele ponad 7 sekund. Skuteczne wyciszenie samochodu i inne tajemnicze czynniki sprawiają jednak, że wrażenie z przyśpieszenia nie jest aż tak dobre jak na papierze. Mimo stosunkowo niewielkiej pojemności i turbosprężarki nie jest znacząco wyczuwalny także efekt turbo lag — moc rozwijana jest równomiernie w całym zakresie obrotów. Rozczarowuje nieco brzmienie silnika, mało rasowe i nie przystające do mocy skrywanej pod maską auta.
Silnik w testowanym przez nas Peugeocie RCZ był żwawy, elastyczny, jednak nie zachwycał brzmieniem. Przy dynamicznej jeździe średni apetyt RCZ na paliwo wyniósł ponad 8 l/100 km. Biorąc pod uwagę osiągi auta i ilość zabawy, jaką oferuje, jest to wynik bardzo zadowalający.
Bardzo dobre wrażenie robi manualna skrzynia biegów, oferująca 6 przełożeń. Biegi zmienia się bardzo przyjemnie i efektywnie, a skok lewarka zmiany biegów jest zdecydowanie krótszy niż w rodzinnych modelach Peugeota. Przełożenia skrzyni są krótkie, sięganie ręką w kierunku gałki zmiany biegów to zatem często powtarzana czynność.
Hamulce działają poprawnie i nie budziły naszych zastrzeżeń — już lekkie wciśnięcie pedału hamulca powoduje skutecznie zatrzymanie samochodu. Niestety brak okazji przetestowania samochodu na torze spowodował, że tajemnicą pozostaje dla nas skuteczność hamulców przy długotrwałej sportowej jeździe.
Zawieszenie, tak jak cały samochód, to kompromis pomiędzy sportem i komfortem. Efekt? Dziury i studzienki nie spowodują, że z naszych zębów powypadają plomby, lecz jednocześnie nie wypadniemy z zakrętu nawet podczas pokonywania szybkiego łuku. RCZ prowadzi się pewnie i lekko, nie męczy kierowcy, a układ kierowniczy precyzyjnie reaguje na ruchy przekazywane z małej, spłaszczonej u dołu kierownicy.
ONA: Autko to jest bardzo kobiece, przyciąga wzrok ze 100-procentową skutecznością. Cieszy oko nie tylko z zewnątrz, ale też od wewnątrz. Każdy detal, każdy najmniejszy element zaskakuje estetyką i nowoczesnym designem. Jakość materiałów nie zachwyca, ale ogólne wrażenie zdecydowanie na korzyść tego modelu. Wrażenia z jazdy RCZ są ciekawe. Z jednej strony jest to bardzo “cywilizowane” auto — dobrze wygłuszone wnętrze, zawieszenie tłumiące nierówności nawierzchni naszych dróg czy wszelkie techniczne udogodnienia umilające podróż. Z drugiej jednak, sportowa pozycja za kierownicą, krótka i sprężysta skrzynia biegów, precyzja prowadzenia, szybko reagujące hamulce oraz całkiem przyzwoite osiągi prowokują, żeby pobrykać Francuzem nieco żwawiej. Pierwsze wrażenia po oswojeniu się z autem sprawiają, że już ostrzę sobie zęby na zapowiadany model R… Szkoda, że to tylko concept, pośmigałabym takim chętnie.
ON: Audi TT w przystępnej cenie? Tak w wielkim skrócie można podsumować Peugeota RCZ. Samochód, który bazuje na znanym i niekoniecznie ekscytującym modelu 308, zaskakuje wyglądem i charakterem. Przyśpiesza jak Renault Clio RS i choć gorzej od niego skręca, wygląda nieporównywalnie ciekawiej. W wersji Brownstone za 135 tysięcy złotych otrzymujemy RCZ nie tylko prezentujące się wyśmienicie, lecz także bardzo dobrze wyposażone (felgi 19″, nawigacja 3D, nagłośnienie JBL, alcantara). Dla osób lubiących się pokazać, a przy okazji szukających sportowych wrażeń, to z pewnością propozycja warta rozważenia.
15