W kartingu nietrudno o kontuzje, szczególnie gdy Wasz poziom umiejętności wzrośnie i pojawi się nieodparta pokusa, żeby wystartować w zawodach. Ostra walka na torze oraz uderzenia w bandy potrafią pozostawić ślady na ciele. Uniknąć ich można dzięki ochraniaczom kartingowym Shock Doctor, które mieliśmy okazję przetestować.
Obolałe żebra po gokartach to nie wszystkie dolegliwości, z jakimi spotykaliśmy się po udziale w zawodach lub wyścigu na wytrzymałość. Offtza za względu na konstrukcję gokarta oraz dawno przebyty uraz kręgosłupa, potrzebowała ochrony kolan oraz karku. Nasz wybór padł na produkty marki Shock Doctor, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji ochraniaczy dla sportowców.
W ofercie marki Shock Doctor znaleźliśmy zarówno ochraniacze na kolana, jak i kołnierz zabezpieczający szyję oraz głowę przed przeciążeniami powstającymi w czasie szybkiego pokonywania łuków, hamowania czy uderzeń.
Po co ochraniacze na kolana podczas jazdy na gokartach? Konstrukcja i wykończenie wózków spotkanych w amatorskim kartingu halowym jest niestety zazwyczaj taka, że pod kierownicą czyhają twarde metalowe elementy lub co gorsza — wystające śruby. W zależności od wzrostu kierowcy i ustawienia fotela mogą one trafiać prosto w kolana — tak dzieje się w przypadku Offtzy. Przez to niejednokrotnie zawody czy nawet zwykłe i niewinne treningi kończyły się przynajmniej fioletowo-siną barwą kolan.
Ochraniacze kartingowe na kolana Shock Doctor oferowane są w rozmiarach — dziecięcym, S, M i L. Zapinane są na rzepy, a elastyczny materiał dodatkowo pozwala na lepsze dopasowanie ich do ciała. Część bezpośrednio ochraniająca kolana wykonana jest z twardej pianki, ale dzięki wcięciom po bokach nie krępuje ruchów. Niestety, te same wcięcia czasami były miejscem najbardziej narażonym na uderzenie. Jak mocne i niszczycielskie potrafią one być, zobaczycie na fotografii jednego ze śladów pozostawionych przez śrubę na ochraniaczu. Całe szczęście, że nie na kolanie 😉
Kołnierz Shock Doctor oferowany jest w rozmiarach S/M oraz L/XL oraz wersji dopasowanej do kasków o różnej budowie (dolna linia kasku prosta lub zakrzywiona ku podbródkowi). Całość przypomina po prostu koło, przecięte w jednym miejscu i zapinane na rzep. Zapięcie zapewnia pewien stopień regulacji, dzięki czemu kołnierz będzie pasował zarówno założony na gołą skórę, jak i na kombinezon kartingowy. Wypełnienie jest na tyle elastyczne, żeby komfortowo jeździć w ochraniaczu przez dłuższy czas bez uczucia “przyduszenia”, a jednocześnie wystarczająco sztywne, aby amortyzować przeciążenia.
W kartingu amatorskim rozwijane prędkości i przeciążenia w zakrętach nie są tak zawrotne, co w wyczynowym, nie zmienia to jednak faktu, że łatwo o naciągnięte i obolałe ścięgna oraz mięśnie. Zawodnicy licencjonowani startujący w najmocniejszych gokartach doświadczają przeciążeń rzędu 2g. Na torze halowym trzeba się mieć na baczności przede wszystkim w zakrętach, gdzie często dochodzi do kolizji mniej lub bardziej zamierzonych. Głowa dodatkowo dociążona przez kask przy zderzeniu zwiększa ryzyko tzw. “whiplash injury” — urazu kręgosłupa szyjnego typu odgięciowego lub przyspieszeniowo-opóźnieniowego. Ochraniacz Shock Doctor wypełnia przestrzeń między kaskiem a ramionami, dzięki czemu zmniejsza szanse wystąpienia tego typu kontuzji. Niestety zaleta ta jest jednocześnie wadą tego ochraniacza, gdyż w ferworze walki na torze mamy znacznie ograniczone ruchy głowy i możliwość obserwowania zawodników za sobą. Kołnierz Shock Doctor może nie jest najwygodniejszym z ochraniaczy, ale pozwala zachować łeb na karku 😉
Przy dłuższym użytkowaniu przeszkadza fakt, że materiał wierzchni nie oddycha, jednak dzięki zamkowi błyskawicznemu łatwo zdjąć “poszewkę” i uprać ją.
Karting amatorski nie wymaga tak kosztownych ochraniaczy, jak np. system HANS. Zdecydowanie wystarczy inwestycja w kołnierz ochronny. Cena ok. 200zł nie jest więc wygórowana za bezpieczeństwo i zachowanie zdrowia.
TEST: Kartingowe ochraniacze Shock Doctor | |
---|---|
ZALETY: • zapewniają dobrą ochronę • łatwo utrzymać je w czystości • niewygórowana cena |
WADY: • wykonane z nieoddychających materiałów |
↓ Kliknij lajka, jeśli posiadasz przynajmniej jedno kolano ↓
16