PARTNER BLOGA:

Sprzedaż auta a OC – co zrobić z ubezpieczeniem? PORADNIK

Przewiń w dół

Więk­szość osób prę­dzej czy póź­niej decy­du­je się na sprze­daż swo­je­go pojaz­du – zazwy­czaj z zamia­rem zaku­pu lep­sze­go samo­cho­du. War­to mieć jed­nak świa­do­mość, że for­mal­no­ści zwią­za­ne ze sprze­da­żą auta nie ogra­ni­cza­ją się jedy­nie do pod­pi­sa­nia umo­wy kupna-sprzedaży; koniecz­ne jest też ure­gu­lo­wa­nie kwe­stii OC. To istot­ne, ponie­waż cię­żar tego obo­wiąz­ku spo­czy­wa głów­nie na zbyw­cy.


Sprze­daż auta a ubez­pie­cze­nie: co z ubez­pie­cze­niem po sprze­da­ży auta?

Wła­ści­ciel pojaz­du mecha­nicz­ne­go ma obo­wią­zek wyku­pie­nia poli­sy OC – dodat­ko­wo musi być ona waż­na w dniu sprze­da­ży auta. Po doko­na­niu trans­ak­cji zbyw­ca musi jed­nak pamię­tać o koniecz­no­ści dopeł­nie­nia dodat­ko­wych for­mal­no­ści. Zgod­nie z prze­pi­sa­mi, w cią­gu 14 dni od zawar­cia umo­wy kupna-sprzedaży pojaz­du, sprze­da­ją­cy musi zgło­sić się do swo­je­go towa­rzy­stwa ubez­pie­cze­nio­we­go w celu poin­for­mo­wa­nia o fak­cie zby­cia auta. Jeśli nie zro­bi tego w ter­mi­nie, musi liczyć się z kon­se­kwen­cja­mi; w takiej sytu­acji ubez­pie­czy­ciel ma pra­wo od nie­go wyma­gać opła­ce­nia skła­dek za okres od sprze­da­ży samo­cho­du do momen­tu powia­do­mie­nia towa­rzy­stwa ubez­pie­cze­nio­we­go o zawar­ciu trans­ak­cji sprze­da­ży pojaz­du.

Sprze­daż auta a OC: czy trze­ba udać się do sie­dzi­by ubez­pie­czy­cie­la?

Sprze­da­ją­cy może oba­wiać się, że cały pro­ces będzie wyma­gać od nie­go sta­wien­nic­twa w sie­dzi­bie oddzia­łu towa­rzy­stwa. W rze­czy­wi­sto­ści jed­nak ubez­pie­czy­cie­le tego nie wyma­ga­ją – i to ani od zbyw­cy, ani nabyw­cy pojaz­du. W zupeł­no­ści wystar­czy zło­że­nie wnio­sku pocz­tą lub (jeśli to moż­li­we) – wysła­nie spe­cjal­ne­go for­mu­la­rza poprzez stro­nę inter­ne­to­wą ubez­pie­czy­cie­la. Co istot­ne, gdy sprze­da­ją­cy dopeł­ni wszyst­kich for­mal­no­ści leżą­cych po jego stro­nie, nie musi się już o nic mar­twić – ubez­pie­czy­ciel (jeśli kupu­ją­cy zde­cy­du­je się na prze­nie­sie­nie OC) sam skon­tak­tu­je się z nabyw­cą auta.

Zakup nowe­go samo­cho­du a OC

Jeśli oso­ba, któ­ra zby­ła auto, zechce nabyć kolej­ny pojazd, będzie musia­ła praw­do­po­dob­nie przejść cały pro­ces od począt­ku – czy­li albo prze­jąć ubez­pie­cze­nie po sprze­da­ją­cym (jeśli pojazd jest uży­wa­ny), albo zde­cy­do­wać o zakoń­cze­niu poli­sy i wyku­pie­niu nowej. W takiej sytu­acji war­to naj­pierw zapo­znać się z ofer­ta­mi róż­nych towa­rzystw. Na przy­kład za pośred­nic­twem PKO BP moż­na wyku­pić nie tyl­ko ubez­pie­cze­nie samo­cho­du OC, ale też – AC, Auto Assi­stan­ce czy NNW. Oso­by, któ­re zamie­rza­ją kupić pojazd, powin­ny zatem porów­nać ofer­ty ubez­pie­czy­cie­li jesz­cze przed pod­pi­sa­niem osta­tecz­nej umo­wy – tak, by wie­dzieć, czy decy­du­ją się na prze­pi­sa­nie OC, czy też rezy­gnu­ją z tej opcji.

Wpis powstał we współ­pra­cy z PKO BP.

  •  
  •  
  •