Większość osób prędzej czy później decyduje się na sprzedaż swojego pojazdu – zazwyczaj z zamiarem zakupu lepszego samochodu. Warto mieć jednak świadomość, że formalności związane ze sprzedażą auta nie ograniczają się jedynie do podpisania umowy kupna-sprzedaży; konieczne jest też uregulowanie kwestii OC. To istotne, ponieważ ciężar tego obowiązku spoczywa głównie na zbywcy.
Sprzedaż auta a ubezpieczenie: co z ubezpieczeniem po sprzedaży auta?
Właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupienia polisy OC – dodatkowo musi być ona ważna w dniu sprzedaży auta. Po dokonaniu transakcji zbywca musi jednak pamiętać o konieczności dopełnienia dodatkowych formalności. Zgodnie z przepisami, w ciągu 14 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży pojazdu, sprzedający musi zgłosić się do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego w celu poinformowania o fakcie zbycia auta. Jeśli nie zrobi tego w terminie, musi liczyć się z konsekwencjami; w takiej sytuacji ubezpieczyciel ma prawo od niego wymagać opłacenia składek za okres od sprzedaży samochodu do momentu powiadomienia towarzystwa ubezpieczeniowego o zawarciu transakcji sprzedaży pojazdu.
Sprzedaż auta a OC: czy trzeba udać się do siedziby ubezpieczyciela?
Sprzedający może obawiać się, że cały proces będzie wymagać od niego stawiennictwa w siedzibie oddziału towarzystwa. W rzeczywistości jednak ubezpieczyciele tego nie wymagają – i to ani od zbywcy, ani nabywcy pojazdu. W zupełności wystarczy złożenie wniosku pocztą lub (jeśli to możliwe) – wysłanie specjalnego formularza poprzez stronę internetową ubezpieczyciela. Co istotne, gdy sprzedający dopełni wszystkich formalności leżących po jego stronie, nie musi się już o nic martwić – ubezpieczyciel (jeśli kupujący zdecyduje się na przeniesienie OC) sam skontaktuje się z nabywcą auta.
Zakup nowego samochodu a OC
Jeśli osoba, która zbyła auto, zechce nabyć kolejny pojazd, będzie musiała prawdopodobnie przejść cały proces od początku – czyli albo przejąć ubezpieczenie po sprzedającym (jeśli pojazd jest używany), albo zdecydować o zakończeniu polisy i wykupieniu nowej. W takiej sytuacji warto najpierw zapoznać się z ofertami różnych towarzystw. Na przykład za pośrednictwem PKO BP można wykupić nie tylko ubezpieczenie samochodu OC, ale też – AC, Auto Assistance czy NNW. Osoby, które zamierzają kupić pojazd, powinny zatem porównać oferty ubezpieczycieli jeszcze przed podpisaniem ostatecznej umowy – tak, by wiedzieć, czy decydują się na przepisanie OC, czy też rezygnują z tej opcji.
Wpis powstał we współpracy z PKO BP.