Radzimy jak zadbać o samochód zimą — jak kierowca powinien przygotować się na nadchodzące mrozy, śliskie ulice i opady śniegu?
Okres zimowy to szczególnie trudny czas dla kierowców i samochodów. Wszystkim zmotoryzowanym stara się pomóc sieć stacji BP, na których znajdziecie nie tylko zimowe wersje paliw, ale również specjalną zimową półkę z akcesoriami przydatnymi podczas mroźnej pogody. To na prośbę tej marki podpowiadamy poniżej jak przygotować samochód do zimy!
Na końcu wpisu znajdziecie również KONKURS z nagrodami! 🙂
OPONY ZIMOWE
Warto założyć opony zimowe i jest to niezaprzeczalny fakt. Mimo, iż nie jest to jeszcze obowiązkiem zapisanym w prawie, jeśli chcecie po nadejściu mrozów i opadach śniegu nadal móc ruszyć samochodem z miejsca, być w stanie skręcać czy hamować, opony zimowe są konieczne. Nie będziemy sugerować tutaj konkretnego producenta czy modelu, kupując jednak opony zimowe warto zwrócić uwagę na datę ich produkcji. Oczywiście najrozsądniej byłoby nabyć drogą kupna opony nowe, nieużywane, ale nawet w przypadku takiego wyboru trzeba zwrócić uwagę na datę ich produkcji. Guma, z której wykonane są opony, starzeje się z czasem, nawet gdy komplet leży spokojnie na półce w magazynie. Kilkuletnia guma nie ma już tak dobrych właściwości jak nowa. Dlatego analogicznie mając używane opony z minionych lat miejcie na uwadze nie tylko stan bieżnika, ale też wiek kompletu — jeśli jest bardzo stary, warto zastanowić się nad jego wymianą.
Opony zimowe należy założyć na samochód w momencie, kiedy średnia temperatura z całej doby (dnia i nocy) spada poniżej +7°C. Tak, tak — plus siedmiu! Poniżej tej wartości opony letnie tracą swoje właściwości, dlatego to idealny moment na zmianę na zimówki.Ostatnią ważną, lecz często pomijaną kwestią dotyczącą opon zimowych, jest ciśnienie. Podczas zimy warto pompować opony do innego ciśnienia niż w lecie, a spowodowane jest to częstym wahaniem temperatury i mrozami. Gdy temperatura spada poniżej zera, należy dopompować opony o dodatkowe 0,2 bara w stosunku do ciśnienia zalecanego przez producenta samochodu. Pozwoli to na zachowanie lepszej przyczepności oraz wolniejsze zużycie opon. Do tego wykorzystajcie choćby kompresor dostępny na stacji benzynowej.
PALIWO ZIMOWE
Paliwo to kolejny element, o który szczególnie warto zadbać zimą. Dotyczy to głównie aut z silnikami wysokoprężnymi. O ile benzyna nie zamarza mimo dużych mrozów, tak niskie temperatury dla diesla są już pewnym wyzwaniem. Dzieje się tak z powodu wytrącającej się z oleju napędowego parafiny, która potrafi osadzać się w filtrze paliwa i skutecznie go zapchać. W wielkim skrócie powoduje to po prostu problemy z odpaleniem silnika podczas mrozów. Dlatego jeśli macie samochód z dieslem pod maską, podczas zimy tankujcie specjalną, zimową wersję paliwa. Pozwoli to uniknąć problemów z parafiną i rozruchem silnika nawet przy temperaturze sięgającej minus kilkunastu czy kilkudziesięciu stopni.
Na koniec mała dodatkowa rada — podczas mrozów nie warto czekać, aż zapali nam się rezerwa. Lepiej dotankować zbiornik do pełna wcześniej, aby w baku mieć paliwo na nieprzewidziane sytuacje. Przyda się Wam ono np. do ogrzania samochodu podczas kilkugodzinnego, przymusowego postoju po wpadnięciu w zaspę i oczekiwania na nadejście pomocy.
AKUMULATOR
Co najczęściej powoduje problemy z uruchomieniem silnika po mroźnej nocy? Akumulator. Jeśli jest on stary i/lub słabo naładowany, może nie dać rady uruchomić silnika. Dlatego po pierwsze — akumulator należy wymienić na nowy, jeśli zamontowany w samochodzie egzemplarz ma kilka dobrych lat. Dzięki temu będziecie o wiele spokojniejsi o to, że dacie radę odpalić i ruszyć samochód nawet przy bardzo niskich temperaturach.
A jak dbać o akumulator podczas zimy, aby służył nam lepiej i dłużej? Przede wszystkim — przed uruchomieniem zapłonu wyłączcie wszelką zbędną elektronikę, taką jak radio, światła, ogrzewanie czy klimatyzacja. Im mniej akumulator będzie obciążony podczas rozruchu silnika, tym lepiej. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, to stan klem akumulatora, które nie mogą być zanieczyszczone i zaśniedziałe. W przypadku bardzo dużych mrozów można rozważyć ocieplenie akumulatora, co odbywa się poprzez założenie na niego specjalnego pokrowca, gąbki lub styropianu.
Aby podczas zimy prawidłowo ładować akumulator, należy unikać krótkich, zaledwie kilkukilometrowych przejażdżek i uruchamiania w trakcie ich trwania radia i ogrzewania tylnej szyby — powoduje to duże obciążenie baterii samochodu i brak możliwości jego naładowania. Od czasu do czasu wybierzcie się zatem na POM lub nocną jazdę samochodem bez celu 😉
PŁYNY
Zmieniliśmy opony na zimowe, zatankowaliśmy zimowe paliwo, zadbaliśmy o akumulator — teraz czas na płyny znajdujące się w samochodzie. Kluczowa będzie tutaj wymiana płynu chłodzącego oraz płynu do spryskiwaczy — oba na wersje zimowe, dzielnie znoszące silne mrozy i pozwalające uniknąć zamarznięcia, gdy temperatura spadnie poniżej 0°C. Oba płyny z powodzeniem kupicie na stacji benzynowej. Uwierzcie, naprawdę nie chcecie, aby płyn mający chłodzić silnik Waszego samochodu zmienił się w bryłę lodu, co może spowodować spustoszenia pod maską. Dlatego do chłodnicy wlejcie płyn, który zniesie nawet ‑30 lub ‑40°C.
Podobnie sprawa ma się z płynem do spryskiwaczy. Śnieg, błoto czy piach sprawiają, że szybę trzeba podczas zimy czyścić znacznie częściej niż latem. Dlatego też należy kupić zimowy płyn do spryskiwaczy, aby z dysz nie wylatywały sople lodu 😉 lecz ciecz pozwalająca nam oczyścić szyby i poprawić widoczność.
USZCZELKI
Czy zdarzyło Wam się kiedyś podejść do samochodu po mroźnej nocy, pociągnąć za klamkę i nie móc otworzyć drzwi? Nam tak — urok Subaru i drzwi bez ramek 😉 Dlatego zdecydowanie polecamy przesmarowanie uszczelek wokół drzwi specjalnym preparatem zawierającym silikon. Pomaga on pozbyć się wody i wilgoci z uszczelek, a tym samym zapobiec przymarzaniu do nich drzwi, co skutecznie uniemożliwia dostanie się do wnętrza auta.
Preparaty do uszczelek dostaniecie — choćby na stacji benzynowej — w formie sztyftu, jak i sprayu. My polecamy to pierwsze rozwiązanie — sztyft pozwala na bardziej precyzyjnie nakładanie płynu na uszczelki i nie wymaga dodatkowego papieru czy chusteczki do rozprowadzania specyfiku po gumowych elementach.
WYCIERACZKI I FILTR KABINOWY
Widoczność to podczas zimy bardzo istotny element wpływający na nasze bezpieczeństwo. Nikt nie lubi zaparowanych szyb ani rozmazujących się po powierzchni szkła kropli wody. Aby tego uniknąć, zalecana jest wymiana filtra kabinowego, który po okresie jesiennym może być pokryty liśćmi i innymi nieczystościami. Niesprawny filtr kabinowy powoduje gorszy obieg powietrza w kabinie, a tym samym może zwiększać parowanie szyb. Przed okresem zimowym warto wymienić filtr na nowy.
W zimie częściej wykorzystujemy wycieraczki, które jeśli są zużyte, zamiast skutecznie ścierać wodę z szyb, jedynie ją rozmazują. Sparciała i zużyta guma wycieraczek może powodować również powstawanie rys na szybie — tym bardziej warto wymienić pióra wycieraczek na nowe, o ile zauważyliście już pierwsze oznaki ich zużycia.
CO WARTO MIEĆ W SAMOCHODZIE
Podczas zimy warto mieć w samochodzie kilka akcesoriów — mogą się one przydać na co dzień lub w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli nie macie ich w aucie, zaopatrzcie się w nie np. na stacji benzynowej.
Odmrażacz do szyb — pozwala pozbyć się lodu z szyb bez konieczności skrobania, co może powodować drobne zarysowanie na szkle, widoczne szczególnie po zapadnięciu zmroku i uruchomieniu latarni wokół ulic. Odmrażacz przyda się również od oddzielenia przymarzniętych wycieraczek od szyby bez uszkadzania gumy.Odmrażacz do zamków — jeśli przy próbie dostania się do samochodu napotka Was niespodzianka w postaci zamarzniętego zamka, ten odmrażacz pozwoli pozbyć się problemu. Ważna uwaga — odmrażacz do zamków należy trzymać przy sobie, a nie wewnątrz auta. Jeśli trzymać będziecie go np. w schowku przy siedzeniu pasażera, przy zamarzniętych zamkach nawet się do niego nie dostaniecie 😉
Skrobaczka do szyb — podstawowy element kierowcy na okres zimowy, pozwala pozbyć się lodu z powierzchni szyb.
Szczotka — po obfitych opadach śniegu auto może zostać zasypane białym puchem. Aby pozbyć się go z maski, dachu, świateł czy klapy bagażnika warto użyć miękkiej szczotki.
Łańcuchy na koła — przydatne podczas wypraw w góry lub rejony, gdzie można spodziewać się dużych opadów śniegu, a użycie łańcuchów jest dozwolone.
Latarka — ponieważ zimą noc rozpoczyna się już ok. godz. 16 😉 przydatna może okazać się niewielka latarka, dzięki której oświetlicie np. koło samochodu w momencie konieczności wymiany opony na poboczu drogi.
Kable rozruchowe — pomocne jeśli Was lub sąsiada spotka problem z uruchomieniem silnika. To znaczy problem ze słabym akumulatorem, o którym pisaliśmy wyżej 😉
Linka holownicza — nam pomogła wyciągnąć inne samochody z zasp podczas szaleństw po lotnisku pokrytym śniegiem, potencjalnie przydatna również na drodze 😛
MYCIE AUTA ZIMĄ
Mycie samochodu podczas zimy wydaje się kłopotliwe, choćby ze względu na szybko zamarzającą wodę. Mycie jest jednak wskazane! Dlaczego? Bo piach, a szczególnie sól wykorzystywana do odśnieżania ulic w naszym kraju skutecznie wżera się w karoserię Waszego samochodu i powoduje poważne spustoszenia. Podobnie jak po każdej zimie na powierzchni ulic pojawiają się pęknięciu i dziury, tak w lakierze i nadwoziu powychodzić może rdza. Z tego względu co jakiś czas należy umyć auto, zwracając szczególną uwagę na dokładne opłukanie nadkoli i podwozia, gdzie gromadzi się najwięcej niebezpiecznej dla blachy soli.
KONKURS — ZAKOŃCZONY
Na koniec niespodzianka — mamy dla Was konkurs z nagrodami! 😀 Wygrywa trzech autorów najciekawszych zgłoszeń.
Nagrody: 3 x zestaw przydatny zimą, składający się z: odmrażacza, silikonu do uszczelek, kompletu kabli rozruchowych, latarki, skrobaczki oraz zimowego płynu do spryskiwaczy.
Co należy zrobić, aby wygrać jeden z powyższych zestawów akcesoriów? Wystarczy w komentarzu pod tym wpisem odpowiedzieć na pytanie:
W co każdy kierowca powinien być wyposażony w trakcie zimy? Uzasadnij odpowiedź!
Czas na dodawanie komentarzy konkursowych: 02.02.2014 do godz. 23:59
Publikacja listy zwycięzców: 06.02.2014
Biorąc udział w konkursie akceptujesz jego regulamin.
WYNIKI KONKURSU
Zimowy konkurs z BP zakończony! Dziękujemy za wszystkie Wasze odpowiedzi. Trzech poniższych szczęśliwców zdobywa zasłużone nagrody. Gratulujemy! 🙂
Zwycięzców prosimy o przesłanie pełnego adresu do wysyłki nagrody wraz z numerem telefonu dla kuriera na blog@antymoto.com.
Zwycięzcy:
Maciek Czerwiński
naLeśnik
japa8
51