Wybór opon zimowych często przyprawia kierowców o ból głowy. Które wybrać? Na co zwrócić uwagę? Aby wybór był łatwiejszy, dzisiaj podpowiadamy co tak naprawdę ma znaczenie przy wyborze opon zimowych do samochodu.
O tym, że opony zimowe to w zasadzie obowiązek, nie będziemy się tutaj nawet rozpisywać. Niezależnie od Waszych umiejętności jako kierowcy i modelu samochodu, a także jego napędu, zakładanie opon zimowych to podstawa bezpieczeństwa.
Ale jakie opony zimowe wybrać? Na co zwrócić uwagę? Wielkie znaczenie ma bieżnik, ale tak naprawdę wybór będzie o wiele łatwiejszy, jeśli ustalimy najpierw w jakich warunkach będziemy opony zimowe wykorzystywać.
Mieszanka
Na początek warto odpowiedzieć sobie na proste pytanie — po co w ogóle zakładamy opony zimowe do samochodu? Czy jazda na oponach letnich przez cały rok nie wystarczy? Odpowiedź jest bardzo prosta — gumy letnie po nadejściu mrozów całkowicie tracą swoje właściwości. Gdy temperatura spada, opony letnie stają się twarde jak skała, przez co nie przylegają dobrze do drogi, a to z kolei rodzi realne niebezpieczeństwo utraty kontroli nad pojazdem.
Z oponami zimowymi nie należy czekać do nadejścia mrozów. Należy zamontować je już wtedy, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7°C.
Główną zaletą opon zimowych jest mieszanka gumy, z której są wykonane. Współczesne opony zimowe zachowują swoje właściwości podczas bardzo niskich temperatur — nawet na mrozie są elastyczne i dobrze przylegają do nawierzchni, zapewniając optymalną przyczepność. To z kolei przekłada się na lepszą kontrolę nad samochodem oraz jego stabilność.
Optymalna mieszanka opon zimowych — bez względu na temperaturę powietrza i drogi — zapewnia pewne utrzymanie pojazdu podczas jazdy na łuku oraz szybszą reakcję samochodu na ruchy kierownicy.
Rzecz jasna wybierają opony zimowe do naszego samochodu nie za bardzo mamy wpływ na to, z jakiej mieszanki są wykonane. Ważne jest zatem tylko, aby upewnić się, że są to gumy przeznaczone do użytkowania w niskich temperaturach — informuje o tym oznaczenie M+S (Mud and Snow – błoto i śnieg) na ścianie bocznej i symbol trzech szczytów z charakterystycznym płatkiem śniegu.
Bieżnik
Opony zimowe — oprócz innej mieszanki — różnią się od opon letnich zastosowanym bieżnikiem. Jest on głębszy, ma szersze poprzeczne nacięcia, a jego charakterystyka pozawala niwelować skutki aquaplaningu, czyli nagłej utraty kontroli po wjechaniu w kałużę. Dlaczego jest ot takie ważne? Zima to nie tylko zalegający i utrzymujący się śnieg, ale również częstsze opady deszczu i roztopy. Drogi są o wiele bardziej mokre niż w okresie letnim, dlatego stosowane zimą opony muszą lepiej radzić sobie nie tylko na śniegu, ale również na wodzie. Odpowiada za to właśnie bieżnik, zdolny znacząco szybciej odprowadzać wodę spod powierzchni kół.
Bieżnik ma jeszcze inne znaczenie — poprawia przyczepność na śniegu oraz skraca drogę hamowania. Gdy temperatura spada poniżej 7°C, opony zimowe zapewniają krótszą drogę hamowania, niż opony letnie — średnio o 10% na mokrych nawierzchniach w niskich temperaturach i o 20% na śniegu. W praktyce oznacza to możliwość zatrzymania auta o kilka lub nawet kilkanaście metrów bliżej, a tym samym uniknięcie kolizji, wypadku lub potrącenia pieszego.
Jaki zatem bieżnik opony zimowej wybrać? Każdy producent, a nawet każdy model opony ma inny bieżnik. Warto zatem zwrócić uwagę na układ lameli i wybrać go pod przeznaczenie auta.
Na odśnieżone drogi miejskie wybieraj łagodniejszy bieżnik asymetryczny.
Na zaśnieżone drogi i teren wybieraj agresywny bieżnik kierunkowy.
Przeznaczenie
Przy wyborze opon zimowych konieczne jest ustalenie ich przeznaczenia. Czy kupujemy je do auta sportowego i zależy nam głównie na osiągach? A może posiadamy samochód 4x4 i największe znaczenie będzie miała przyczepność w terenie? Lub interesuje nas komfort i niskie opory toczenia, pozwalające zaoszczędzić paliwo na długich trasach? To wszystko ma znaczenie przy wyborze opon zimowych do naszego samochodu.
Każda opona zimowa opisana jest wydajnością w kilku kategoriach — sprawnością na suchej i mokrej nawierzchni, a także na śniegu. Do tego możemy dowiedzieć się jaki oferuje komfort, jak dużą daje kontrolę podczas jazdy sportowej, jak również jaka jest jej trwałość i odporność na wysokie przebiegi. Jeśli wcześniej ustalimy w jaki sposób użytkujemy auto i na których parametrach najbardziej nam zależy, wybór opon zimowych stanie się o wiele łatwiejszy.
Posiadacze aut sportowych powinni patrzeć głównie na osiągi danego modelu opony oraz przyczepność podczas szybszej jazdy. Kierowcy często poruszający się w dalekich trasach powinni postawić na model opon zimowych, które dają duży komfort jazdy, są ciche, a zarazem wytrzymałe i podołają wyższym przebiegom. Jeśli poruszamy się głównie w mieście, gdzie drogi są często odśnieżane i rozjeżdżane przez inne samochody, powinniśmy pamiętać o kałużach i czyhającym na nas efekcie aquaplaningu — tutaj najlepiej sprawdzą się takie opony zimowe, które sprawnie odprowadzają wodę spod powierzchni kół dzięki szerokim rowkom.
Opony homologowane
Jeśli mimo powyższych informacji nadal mamy trudność z wyborem opon zimowych do naszego samochodu, warto sprawdzić czy do naszego modelu samochodu dostępne są opony homologowane. Co to oznacza? Że konkretny model opon zimowych spełnia wszystkie parametry i założenia producenta pojazdu, zapewniając pełną satysfakcję kierowcy z jego prowadzenia. Kupując homologowane opony zimowe jesteśmy zatem po prostu pewni, że dobrze sprawdzą się w naszych samochodzie. Jak sprawdzić jakie opony zostały homologowane do naszego auta? Może na to wskazywać specjalne oznaczenie na samej oponie, np. w Pirelli symbol “M0” oznacza opony przeznaczone do Mercedesa.
O tym czy dany model opon zimowych będzie pasował do naszego samochodu dowiemy się w łatwy sposób na stronie producenta ogumienia. Dla przykładu wybierając opony Winter Sottozero 3 na stronie Pirelli.pl możemy wybrać markę samochodu, konkretny model i rocznik, a dowiemy się, czy takie ogumienie będzie pasowało do posiadanego przez nas samochodu. Do tego od razu wyświetli nam się informacja, jaki rozmiar opony powinniśmy zakupić. Oczywiście, warto sprawdzić także zapisy w instrukcji obsługi auta.
Nowe znaczy lepsze
Na koniec jeszcze słowo o tym, dlaczego kupowanie nowych opon zimowych to pomysł lepszy, niż szukanie używanego kompletu. Po pierwsze — zużycie bieżnika. Przepisy mówią o tym, że minimalny bieżnik to 1,6 mm, jednak w praktyce zejście już poniżej 4 mm zauważalnie obniża zdolność opony do jazdy w trudnych warunkach, w tym po śniegu. Po drugie, liczy się nie tylko stan bieżnika, ale całej mieszanki. Opony które mają kilka lat powoli tracą swoje właściwości — stają się mniej elastyczne, a guma z której są zbudowane może zacząć pękać. To w prosty sposób prowadzi do obniżenia naszego bezpieczeństwa na drodze.
Aby w pełni korzystać z zalet nowych opon zimowych, warto przez pierwsze 100–300 kilometrów je “dotrzeć”, co oznacza po prostu wolniejszą i ostrożniejszą jazdę. W tym czasie zużyje się wierzchnia warstwa bieżnika, zawierająca dodatki chemiczne mogące zmniejszać chropowatość opony, a tym samym obniżające przyczepność.
Wpis powstał w ramach współpracy z marką Pirelli.
35