Jazda samochodem w ostrym słońcu może być nie tylko uciążliwa, ale i niebezpieczna. Wystarczy chwila oślepienia przez promienie słoneczne i tragedia gotowa. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla kierowców.
Okulary przeciwsłoneczne w ogólnym pojęciu mają jedno, proste zadanie — przyciemniać widziany obraz, aby ostre słońce nie raziło nas w trakcie jazdy samochodem. To jednak wielkie uproszczenie. Szkła stosowane w okularach potrafią znacznie więcej. Mogą poprawiać nasze widzenie za kółkiem, nawet w sytuacji, gdy nie mamy wady wzroku.
W nasze ręce trafiły ostatnio okulary Gepetto, ze szkłami polaryzacyjnymi, kolorową powłoką oraz drewnianymi oprawkami. To natchnęło nas do zbadania tematu okularów dla kierowców i przyjrzenia się temu, na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze.
Okulary polaryzacyjne
Filtr polaryzacyjny to jeden z najważniejszych elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych pod kątem jazdy samochodem. Zapewnia nam on większy komfort widzenia. Wyposażone w polaryzację okulary będą wyostrzać obraz i podsycać barwy. Co innego jest jednak najważniejsze dla kierowców — redukowanie refleksów światła od powierzchni przezroczystych, takich jak szyby samochodów czy kałuże zalegające na jezdni.
Dzieje się tak, ponieważ filtr polaryzacyjny w okularach tłumi promienie słoneczne padające pionowo, wywołujące odbicia i smugi, pogarszające nasze widzenie. Za kierownicą samochodu jest to ważne, gdyż każdy pojazd wyposażony jest w szyby, które mocno odbijają światło. A odblaski mocno nas oślepiają, co w trakcie jazdy jest szczególnie niebezpieczne.
Filtr polaryzacyjny w okularach będzie przydatny nie tylko latem. Podczas zimy ostre promienie słoneczne odbijają się od śniegu, jesienią zaś od kałuży po bardziej obfitych opadach deszczu. Okulary polaryzacyjne będą zatem pomocne kierowcom przez większą część roku.
Ochrona wzroku
Okulary polaryzacyjne poprawiają widzenie oraz eliminują niebezpieczne refleksy światła. Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych dla kierowców warto zwrócić dodatkowo uwagę na moc filtra UV, określającą odporność na promieniowanie ultrafioletowe, szkodliwe dla naszych oczu i skóry. Od filtra UV zależy stopień, w jakim soczewki okularów chronią nasz wzrok.
Najlepszą ochronę zapewnia filtr UV 400. Dzięki niemu mamy zapewnioną 100% ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Koniec z łzawieniem i pieczeniem oczu, które decydują o komforcie i bezpieczeństwie za kierownicą.
Szukając okularów spotkacie się z różnymi rodzajami powłoki na szkłach. My od jakiegoś czasu testujemy okulary przeciwsłoneczne Gepetto. Posiadają one powłokę lustrzaną, która ma za zadanie chronić przed działaniem promieniowania podczerwonego (IR). Przydaje się ona szczególnie przy dużym nasłonecznieniu.
“Lustrzanki” w danym kolorze zmieniają także nieco barwy, w jakich widzimy po ich założeniu. Powłoka niebieska powoduje widzenie w kolorze żółtym, powłoka zielona — widzenie w kolorze… różowym. Takie różowe okulary, tylko zielone 😉 Kolorowa powłoka soczewek może mieć dodatkowe korzyści — zmniejsza zmęczenie oczu, poprawia ostrość i kontrast.
Plastik, metal czy… drewno?
Okulary przeciwsłoneczne zazwyczaj mają oprawki wykonane z plastiku. Może on być różnej jakości, co znacząco wpływa na trwałość. Lepiej sprawdzą się oprawki poliwęglanowe. Okulary mogą być wykonane również z metalu, który wiele wytrzyma, jednak niekorzystnie wpływa na wagę.
Coraz częściej spotykanym materiałem wykorzystywanym do wykonania oprawek okularów jest drewno. To naturalny, ekologiczny i lekki materiał, bez dodatku lakieru. Kolor zależy od wykorzystanego gatunku drewna.
Drewniane oprawki oferuje marka Gepetto, z oferty której wybraliśmy dla siebie modele Friday i Tuesday. Jedne wykonane są z drewna sandałowego, mającego bardzo przyjemny, delikatny zapach. Do produkcji drugiej pary wykorzystano drewno palisandrowe, które na pewno kojarzą miłośnicy muzyki — z niego wykonywane są na przykład podstrunnice w gitarach. Okulary wyposażone są w wygodne sprężynowe zawiasy, dzięki którym oprawki dobrze przylegają do głowy. Komfort noszenia to cecha, którą także powinni docenić kierowcy, szczególnie podczas dalekich wyjazdów. Wojaże w słoneczne dni czekają nas głównie w gorącym, letnim okresie wakacyjnym.
Okulary dla kierowców — podsumowanie
Wybierając okulary przeciwsłoneczne do jazdy samochodem największą uwagę powinniśmy zwrócić na szkła. Okulary polaryzacyjne za kierownicą sprawdzą się znakomicie. Wyeliminują niebezpieczne podczas jazdy odbicia światła, poprawią kontrast i wyostrzą obraz. Dodatkowo dzięki filtrowi UV400 ochronią nasz wzrok przed szkodliwym promieniowaniem.
Po znalezieniu okularów z dobrymi szkłami, można przystąpić do wyboru oprawek. Ich typ należy dobrać do kształtu twarzy, istotne jest jednak, aby postawić na możliwie trwały i lekki materiał.
220