Nasz blog powstaje głównie dzięki pasji, masie pomysłów, samozaparciu i ciężkiej pracy. Bez sprzętu nie bylibyśmy jednak w stanie tworzyć materiałów, które tutaj publikujemy. Jakim aparatem robimy zdjęcia? Czym kręcimy filmy? Na czym powstają nasze wpisy? Oto odpowiedzi na pytania, które często nam zadawaliście.
Sprzęt foto / wideo
Główny aparat
Przez pierwsze lata powstawania bloga używaliśmy aparatu Canon 600d z obiektywem Tamron 28–75mm 2.8 oraz Canon 50mm 1.8. Gdy jednak w roku 2016 zaczęliśmy myśleć poważnie o wejściu na YouTube’a i kręceniu filmów, musieliśmy zmienić sprzęt. Był to moment, w którym rozstaliśmy się z Canonem i postawiliśmy na nową markę — Panasonic.
Panasonic Lumix DMC-GH4 jest bezlusterkowcem, który doskonale sprawdza się przy tworzeniu wideo. Kręci w jakości 4K, oferuje masę przydatnych funkcji, jest mały, lekki i poręczny, a do tego ma odchylany ekran, który znacząco ułatwia pracę. Tego aparatu używamy zarówno do tworzenia filmów, jak i robienia zdjęć na bloga.
Więcej o aparacie: http://bit.ly/2d3ZOMM
OBIEKTYWY
Ponieważ aparat Panasonica mamy od stosunkowo niedawna, na początek kupiliśmy do niego obiektyw Panasonic G X VARIO PZ 14–42mm f/3.5–5.6. Nie jest niestety zbyt jasny, ale od czegoś trzeba zacząć 😉 Plusem jest naprawdę kompaktowa budowa obiektywu, wbudowana stabilizacja obrazu oraz płynny zoom, przydatny szczególnie przy filmowaniu.
Więcej o obiektywie: http://bit.ly/2cFHScf
Drugim obiektywem który wykorzystujemy przy tworzeniu bloga jest stałoogniskowy Olympus M.Zuiko Digital 45 mm f/1.8 ED. Jest to jedno z lepszych szkieł do aparatów w systemie Mikro 4/3, a do tego ma przystępną cenę. Służy nam głównie do fotografowania oraz filmowania detali.
Więcej o obiektywie: http://bit.ly/2j9YFsy
mikrofon
Startując z tworzeniem materiałów wideo szybko odkryliśmy, że w filmach liczy się nie jakość obrazu, ale… dźwięku. Nawet najpiękniejsze ujęcia nie będą dobrze odebrane, jeśli nikt nie zrozumie, co podczas nich mówisz. Aby poprawić jakość dźwięku rejestrowanego aparatem kupiliśmy mikrofon Rode Videomic Pro, często wykorzystywany przez YouTuberów.
Mikrofon Rode Videomic Pro montowany jest na górze aparatu i podłączany za pomocą wyjścia mini-jack. Zasilany jest z baterii 9V, która starcza spokojnie na kilkadziesiąt minut pracy. Mikrofon jest kierunkowy, co oznacza, że doskonale zbiera dźwięk z obszaru, który jest przed mikrofonem, jednocześnie wyciszając hałasy dobiegające z boków.
Więcej o mikrofonie: http://bit.ly/2cFGdDJ
slider Foton
Sprzęt, o którym długo marzyliśmy. To dzięki niemu jesteśmy w stanie stworzyć ujęcia do filmów, z których naprawdę jesteśmy dumni. Kojarzycie płynne przejazdy kamery, znane z praktycznie każdego filmu kinowego czy serialu telewizyjnego? Okazuje się, że taki materiał może stworzyć każdy z nas. Wystarczy mieć zespół napędowy Foton Varanus oraz slider Foton Kameleon.
Slider to najprościej ujmując długa (w naszym przypadku 130mm) szyna, po której porusza się aparat. Zespół napędowy Foton Varanus to z kolei zestaw silników oraz panel sterujący, za pomocą których możemy programować wybrany ruch kamery. Tak, aparatu po sliderze nie przesuwamy ręką — robią to zaprogramowane silniki. Dzięki temu uzyskujemy całkowicie płynne, nieskazitelne ujęcia.
Co warte podkreślenia, zespół napędowy Varanus to polski produkt. Wymyśliła go i produkuje firma Foton z Kalisza.
Więcej o sliderze: http://bit.ly/2d0CraP
statyw Foton
Statyw to jedno z podstawowych akcesoriów każdego foto i wideo amatora. Początkowo korzystaliśmy ze statywu Velbon Sherpa, jest on jednak przystosowany typowo do fotografowania. Odkąd tworzymy również wideo, korzystamy ze statywu wideo Foton. Jest on w stanie udźwignąć aż 40 kg, więc z łatwością radzi sobie ze sliderem i zespołem napędowym Varanus.
Więcej o statywie: http://bit.ly/2d0CraP
głowica wideo Foton
Aby złapać odpowiedni kadr, szczególnie podczas filmowania, niezbędna jest głowica. My korzystamy z głowicy kultowej Foton, doskonałym dopełnieniu innych akcesoriów tej firmy. Głowica wideo Foton jest dwukierunkowa. Praktyczne rozwiązanie oparte na kuli pozwala stosować głowicę zarówno w filmowaniu, jak i fotografii.
Więcej o głowicy: http://bit.ly/2hTadhR
kamera sportowa GoPro
Ponieważ czasami przydaje się druga kamera, aby podczas jednego ujęcia zmieniać kadr, albo po prostu zarejestrować dodatkowy materiał, korzystamy z popularnej kamery sportowej GoPro. Posiadamy model GoPro Hero 3+ Black, który nie jest może najnowszy i najwygodniejszy w obsłudze, ale rejestruje dobrej jakości obraz. Niestety nie jest to rozdzielczość 4K (wówczas kamera rejestruje zbyt mało klatek na sekundę), ale jak to mówią “jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma” 😉
Używanie kamery GoPro bez dodatkowych akcesoriów jest praktycznie niemożliwe, dlatego wykorzystujemy również obudowę (w tym wodoszczelną), różnego rodzaju uchwyty czy przyssawkę na szybę.
GoPro wykorzystujemy nie tylko do wideo. Na blogu często zobaczycie zdjęcia wykonane dzięki GoPro, które rekompensuje nam brak obiektywu szerokokątnego do aparatu.
Więcej o kamerze: http://bit.ly/2d0Jtwj
Pilot Removu do GoPro
Kamera GoPro Hero 3 nie posiada ekranu, przez co jej obsługa to upierdliwa czynność. Rozwiązaniem okazał się pilot zdalnego sterowania Removu R1. Łączy się on z kamerą GoPro za pomocą Wi-Fi i pozwala na sterowanie oraz podgląd kadru czy zarejestrowanego już materiału. Bez tego praktycznego dodatku korzystanie z GoPro byłoby na tyle koszmarne, że w naszym mniemaniu aż niemożliwe. To tak, jakby robić zdjęcia “na ślepo”, celując wyłącznie na wyczucie.
Więcej o pilocie: http://bit.ly/2d46QkA
2