Wybór fotelika samochodowego dla dziecka może na początku wydawać się skomplikowany. Wystarczy poznać jednak kilka kluczowych zasad, których warto trzymać się przy doborze spośród szerokiej oferty modeli dostępnych na rynku. Jak wybrać fotelik, co mówią przepisy, jak dopasować go do naszego dziecka i samochodu? Odpowiadamy!
Samochody stają się coraz bezpieczniejsze, oferując kolejne systemy elektroniczne, większe strefy zgniotu i wytrzymalszą konstrukcję nadwozia. Wszystko to pomyślane jest jednak głównie w odniesieniu do dorosłych pasażerów. Dzieci, najdelikatniejsze i najbardziej podatne na urazy podczas wypadku, nadal potrzebują dodatkowego wsparcia. Fotelik samochodowy, skonstruowany i przystosowany do budowy ciała małych dzieci, pozwoli nam przewozić w aucie pociechy w pełni bezpiecznie.
Jak zatem wybrać fotelik samochodowy? Jak dobrać go właściwie do posiadanego samochodu? Co o kwestii przewożenia dzieci w fotelikach mówią przepisy? Oto kompletny poradnik na temat doboru fotelika samochodowego do bezpiecznego przewożenia dziecka.
Co mówi prawo o ruchu drogowym?
Posiadanie fotelika samochodowego to nie tylko kwestia rozsądku. To również wymóg prawa, które mówi, że w Polsce dziecko musi jeździć w foteliku od pierwszej podróży do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu. Od maja 2015 zniesiono limit wiekowy i obecnie wyznacznikiem mówiącym do którego momentu musimy stosować fotelik samochodowy jest właśnie wzrost.
Co dokładnie mówi ustawa i prawo o ruchu drogowym?
W pojeździe (…) wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone (…) w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:
1) masą i wzrostem dziecka oraz
2) właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe.
Przepisy mówią zatem nie tylko o tym, że dziecko musi jeździć w foteliku. Musi jeździć w foteliku odpowiednio dobranym do jego wzrostu i wagi.
Kategorie fotelików samochodowych
W zależności od wieku dziecka, powinniśmy nabyć dla niego odpowiednich rozmiarów fotelik. To gwarantuje nam dopasowanie siedziska do budowy ciała i najwyższy możliwy stopień bezpieczeństwa.
Foteliki samochodowe oferowane są zazwyczaj w podziale na różną wagę dziecka. Można wyróżnić trzy podstawowe kategorie fotelików samochodowych:
Waga: 0–13 kg
Wiek: 0–12 miesięcy
Kierunek mocowania: tyłem do kierunku jazdy
Waga: 0–18 / 0–25 kg
Wiek: 6 miesięcy — 4 lata
Kierunek mocowania: przodem i tyłem do kierunku jazdy
Waga: 15–36 kg
Wiek: 4–12 lat
Kierunek mocowania: przodem do kierunku jazdy
Dla dzieci poniżej 15. miesiąca życia kwestie dotyczące bezpieczeństwa fotelików samochodowych określa europejska norma i‑Size. Nakłada ona obowiązek przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy oraz promuje mocowanie poprzez system ISOFIX. Dzięki nowej normie i‑Size foteliki są również bardziej wnikliwie testowane, m.in. na odporność przy zderzeniu bocznym. Najważniejszą zmianą, jaką wprowadziła obowiązująca od 2013 norma i‑Size, jest jednak dokonywanie wyboru fotelika w oparciu o wzrost, a nie wagę dziecka.
Każde dziecko jest inne, dlatego dobór fotelika pod kątem jego wzrostu jest bardziej rozsądny. Przy tej samej wadze każde dziecko może mieć różny wzrost, tak samo jak dorośli mogą być niscy lub wysocy. Nie bez powodu rozmiary ubrań (S, L, XL itd.) odnoszą się do wzrostu, a nie wagi.
Główka dziecka nie może wystawać poza obrys oparcia fotelika, bo groziłoby to poważnymi urazami szyi. Dlatego foteliki zgodne z normą i‑Size nie dzielą się już na kategorie wagowe (0, 0+, 1, 2 itd.), ale ich rozmiar uwzględnia dwie rzeczy — wzrost wyrażony w centymetrach oraz maksymalną wagę dziecka, które może danego fotelika używać.
Jak wybrać fotelik samochodowy?
Jesteśmy już świadomi tego, że obowiązek przewożenia dziecka w foteliku samochodowym nakłada na nas prawo. Znamy też już kategorie fotelików i wiemy, że doboru najlepiej dokonać na podstawie wzrostu dziecka. Co zatem powinno jeszcze decydować przy wyborze fotelika?
Podobnie jak samochody, tak również foteliki samochodowe przechodzą testy zderzeniowe. Zajmuje się nimi znana i ceniona organizacja ADAC. Testy pozwalają określić w jakim stopniu fotelik chroni dziecko podczas zderzenia czy wypadku. Wynik — również podobnie jak w przypadku aut — podawany jest w postaci gwiazdek. Im więcej gwiazdek (maksimum to 5), tym lepszy wynik w teście. Okazuje się jednak, że przy doborze fotelika jest coś ważniejszego, niż wynik testu zderzeniowego.
Za fotelik bezpieczny uznaje się już modele, które w testach zderzeniowych otrzymały trzy gwiazdki. Co zatem jest istotniejsze od tego, aby wybrać fotelik z 5 gwiazdkami? Chodzi o dopasowanie fotelika do naszego modelu samochodu.
Mnogość modeli samochodów sprawia, że na rynku spotkamy fotele i kanapy o różnej budowie i odmiennym kącie nachylenia siedziska. Jest to powód, przez który nie każdy fotelik pasuje do każdego auta. A źle zamontowany fotelik nie zapewni bezpieczeństwa naszemu dziecku nawet, jeśli w testach ADAC miał maksymalną ocenę. Dlatego dopasowanie fotelika do kanapy naszego samochodu to kluczowy czynnik przy zakupie.
Aby spełnić to założenie, rozwiązania są dwa. Po pierwsze, większość producentów udostępnia listę samochodów, z którymi ich fotelik jest kompatybilny. Wskazane są wówczas również konkretne miejsca na kanapie, gdzie fotelik może być zamontowany. Drugim i nawet lepszym rozwiązaniem jest przymierzenie wybranego modelu fotelika do naszego samochodu w asyście osoby doświadczonej w montażu. Możecie zrobić to w praktycznie każdym dobrym sklepie z fotelikami, którego personel pomoże Ci przymierzyć i zamontować fotelik, a tym samym najlepiej ocenić, czy pasuje on do Twojego auta.
Jeszcze przed przyjściem naszego synka Leona na świat, zaczęliśmy poszukiwać fotelika kompatybilnego z naszym Subaru. Wybór padł na BeSafe iZi Go Modular, czyli nowy model fotelika dla dzieci mierzących 40–75 cm i ważących 0–13 kg, zgodnie z normą i‑Size. Nie tylko pasuje do naszego auta, ale posiada dodatkowe, opatentowane zabezpieczenie SIP+, chroniące dziecko przy zderzeniach bocznych.
BeSafe to marka, która na początku produkowała “fotele” dla ówczesnych środków transportu, czyli koni. Z momentem nadejścia ery motoryzacji przerzucili się na konie mechaniczne i począwszy od 1963 roku nieprzerwanie produkują foteliki samochodowe. BeSafe mieści się w Norwegii, a w Skandynawii kwestia bezpieczeństwa to najwyższy priorytet. Jako pierwsi zaczęli wozić pociechy tyłem do kierunku jazdy i zapewne dlatego od wielu lat nie odnotowano tam przypadku śmiertelnego w wypadku samochodowym wśród dzieci.
Pasy bezpieczeństwa w ciąży — zapinać czy nie?
Nowy czy używany?
Najczęściej ze względów finansowych rodzice rozważają zakup używanego fotelika samochodowego dla swojego dziecka. Eksperci zgodnie twierdzą jednak, że fotelika nie powinno używać się dłużej niż 5 lat od daty jego produkcji. Szczególnie dotyczy to modeli z kategorii 0–13 kg oraz 9–18 kg. Dlaczego?
Materiały użyte w fotelikach samochodowych z czasem zużywają się i tracą swoje właściwości. Gąbki i wypełnienia tracą elastyczność, a plastiki robią się bardziej kruche, a przez to mniej wytrzymałe. Zmienna temperatura i promienie słoneczne również mają wpływ na zużycie. To sprawia, że kilkuletni fotelik nadaje się do wymiany, bez względu na to, jak czysta jest jego tapicerka.
Fotelik powinniśmy również bezwzględnie wymienić, jeśli brał on udział w stłuczce samochodowej lub wypadku. Gdy duże przeciążenia raz zadziałają na fotelik i zastosowane w nim zabezpieczenia, będzie nadawał się on tylko na przysłowiowy śmietnik, ponieważ przy drugiej stłuczce / wypadku nie spełni swojego — jakże ważnego — zadania. Niestety czasami sprzedający maskują fakt uczestniczenia fotelika w wypadku, dlatego na tę kwestię powinniśmy być szczególnie wyczuleni.
Zatem nowy czy używany fotelik samochodowy? Odpowiedź jest prosta. Jeśli mamy możliwość odkupienia fotelika od osoby w pełni zaufanej, wiemy, że fotelik jest bezwypadkowy i znamy jego wiek, używany egzemplarz może okazać się dobrym rozwiązaniem. W każdej innej sytuacji wskazany jest zakup fotelika nowego, z fabryczną gwarancją producenta. Tylko foteliki dla najstarszych dzieci są przystosowanego do dłuższego okresu użytkowania, przekraczającego 5 lat.
O czym warto pamiętać?
Wybór fotelika może wydawać się skomplikowany, szczególnie mając na uwadze, że chodzi o bezpieczeństwo najcenniejszej osoby na świecie — naszego dziecka. Kilka poniższych zasad powinno ułatwić Wam ten wybór.
Już niebawem w kolejnym wpisie podpowiemy Wam, jak poprawnie zamontować fotelik samochodowy, w którym miejscu najbezpieczniej będzie go ustawić, gdzie powinien usiąść rodzic i czy warto zainwestować w bazę ISOFIX.
Dajcie znać w komentarzach jaki fotelik wybraliście dla swojej pociechy i czy jesteście zadowoleni.
92