Bez względu na sezon, zawsze jeden z kompletów opon należy gdzieś przechować. Zwykle wybieramy w tym celu przydomowe garaże, a nawet i piwnice. Nie ma w tym oczywiście nic złego, jeśli jesteśmy w pełni świadomi, jak powinniśmy odpowiednio przechować i zadbać o ogumienie. Wówczas opony nie stracą swoich wartości, a my będziemy mogli cieszyć się nimi przez kolejne kilka sezonów.
Dlaczego opony wymagają odpowiedniego przechowywania?
Przechowywanie opon wymaga odpowiednich warunków niezależnie od jakości i stanu ogumienia. Oczywiście, dla osób, które cenią sobie komfort i profesjonalizm, istnieją specjalne magazyny, które mają przede wszystkim zapewnić oponom odpowiednie warunki. Jednak koszty tego typu usługi, mimo iż zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za sztukę, oczywiście w skali miesiąca mogą okazać się dla wielu z nas kompletnie nieopłacalne. Przeliczając to dokładniej, być może wyniesie nas to tyle, co komplet zupełnie nowych opon.
Bez względu na to, czy jesteśmy posiadaczami sportowego modelu opon jak na przykład Michelin Pilot Sport 4, czy zwykłego ogumienia – powinniśmy wiedzieć, na czym dokładnie polega przechowywanie opon. Zatem, jak prawidłowo przechowywać opony? Na samym początku, musimy zdać sobie sprawę, co odpowiada za ich właściwości. Otóż wykonane są one z mieszanki gumowej, która sprawia, że są elastyczne i dopasowują się do nawierzchni. Niewłaściwy sposób ich przechowywania, znacznie zmieni właściwości mieszanki, a opona, zamiast zwiększyć nasze bezpieczeństwo, drastycznie je zmniejszy. Można to zauważyć na prostym przykładzie – źle przechowywane opony po prostu twardnieją i nie nadają się do dalszego użytku. Ich właściwości fizyczne ulegają zmianom, jak np.:
- odkształcenie się ściany bocznej
- odkształcenie się stopek opony
- odkształcenie się czoła bieżnika
Nawiązując do wyżej wymienionych czynników, ich zaistnienie determinuje skrócenie przydatności opony, a także – jeśli zdecydujemy się na jej użytkowanie – doprowadzi to do zniszczeń, które mogą stanowić realne zagrożenie dla kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.
Ogólne zasady dotyczące przechowywania opon
Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest dokładne oczyszczenie ogumienia, by usunąć resztki kurzu, soli – szczególnie po sezonie zimowym, a także błota i piasku. Pamiętajmy, że zalegające, drobne kamyczki w rowkach bieżnika, również należy skrupulatnie usunąć, zanim zajmiemy się składowaniem opon.
Jakie jeszcze warunki należy spełnić, aby przechowywanie kół było maksymalnie bezpieczne? Uwagę należy zwrócić na:
- pomieszczenie, które przeznaczymy na przechowalnię ogumienia, musi być chłodne, suche i wentylowane, najlepiej, aby panowała w nim temperatura poniżej 25 stopni Celsjusza;
- pomieszczenie powinno być chronione przed dopływem światła słonecznego, a także oddalone od nagrzanych sprzętów, które mają niekorzystny wpływ na gumę;
- nie możemy razem z oponami lub w ich pobliżu przechowywać środków chemicznych, które mają bezpośredni wpływ na degradację gumy. Do takich preparatów możemy zaliczyć: oleje, kwasy, zasady, a także smary i paliwa;
- opony musimy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi, nie mogą mieć one kontaktu z ostrymi przedmiotami;
- opony należy składować z dala od źródeł ciepła i innych materiałów, które mogą wytworzyć iskrę i zapłon;
- nie możemy także przechowywać ich w pobliżu urządzeń, które wydzielają ozon jak np. transformator;
- przechowując opony, muszą one być w stanie wolnym od deformacji.
Przechowywanie opon z felgami
Zacznijmy od tego, jak przechowywać opony z felgami. Zaleca się, aby nie przechowywać ich w pozycji pionowej. Warto także spuścić z kół około jednej atmosfery, czyli mniej więcej połowę ciśnienia. Możemy składować je w tak zwanym stosie, czyli jedna na drugiej, odpowiednio zabezpieczając podłoże przed położeniem pierwszej opony. Wówczas będziemy musieli co 2–3 miesiące wybrać się do garażu czy piwnicy i zmienić ich ułożenie, to oznacza, że oponę ze spodu, trzeba przełożyć na samą górę. Dzięki temu unikniemy niechcianych odkształceń.
Przechowywanie kół jest także możliwe z wykorzystaniem obręczy i specjalnych haków, które możemy zamocować do ściany. W takim wypadku będą one spokojnie wisieć, aż do następnego sezonu. Można je także wcześniej zapakować do worków lub specjalnych pokrowców, dedykowanych ogumieniu.
Jak przechowywać opony bez felg?
Przejdźmy teraz do tego, jak przechowywać opony bez felg. Okazuje się, że tutaj sprawa się nieco komplikuje, ponieważ guma narażona jest na powstawanie odkształceń. Zaleca się, aby przechowywanie opon bez felg odbywało się w pozycji pionowej – ustawione obok siebie i oparte o ścianę. Jednak znów, bez względu na to, czy umiejscowimy je na podłodze, czy na specjalnej półce, warto co kilka tygodni obrócić je o kilkanaście stopni. Unikajmy także składowania takich opon w pozycji poziomej, czyli jedna na drugiej. Niedopuszczalne jest również wieszanie samych opon na hakach, takie posunięcie także może doprowadzić do uszkodzeń punktowych, które mogą zaważyć na użyteczności opony.
Przechowywanie felg aluminiowych – przygotowanie
Felgi aluminiowe, w przeciwieństwie do stalowych, wymagają specjalnego przygotowania. Po pierwsze należy je dokładnie oczyścić z zabrudzeń za pomocą stworzonych do tego celu preparatów. Ich formuła pozostawia nieskazitelną czystość, nie tworząc zarysowań na powierzchni. Następnym krokiem jest konserwacja. W tym celu sprawdzi się wosk, który zapobiegnie osadzaniu się kurzu i przywieraniu brudu. Do tego celu sprawdzą się miękkie ściereczki z mikrofibry. Tak przygotowane felgi doczekają ponownego użycia w bardzo dobrym stanie.
Warto pamiętać, że kiedy zauważmy, iż stan naszego ogumienia jest w opłakanym stanie, należy je zutylizować lub poddać naprawie. Opony to ważny element samochodu, który dba o nasze bezpieczeństwo na drodze. W dzisiejszych czasach mamy do wyboru wiele opcji opon w konkurencyjnych cenach, dlatego koszt nowego kompletu nie zrujnuje naszego budżetu.