Mimo, iż zima w ostatnich latach nie obfituje w śnieżyce, nadal jest to okres, w którym kierowcy powinni bardzo uważać na drogach. Brak śniegu i temperatury wahające się w okolicach zera mogą uśpić czujność, a śliska droga lub tak zwany “czarny lód” mogą okazać się niebezpiecznym zaskoczeniem.
Jak zatem jeździć w trakcie zimy? Jak czytać drogę, jak pokonywać zakręty, wykonywać awaryjne hamowanie na śliskiej drodze i skutecznie szukać przyczepności na śniegu? Na te wszystkie pytania odpowiada Kajetan Kajetanowicz, dwukrotny rajdowy mistrz Europy, czterokrotny rajdowy mistrz Polski, trzykrotny zwycięzca Rajdu Polski.
Przewiduj i czytaj drogę
Zima kojarzy nam się ze śniegiem, dlatego właśnie z białą pokrywą śnieżną kojarzymy utratę przyczepności. Niestety, w praktyce przyczepność możemy utracić nawet na drodze, która na pierwszy rzut oka wygląda na suchą i ma tradycyjny, czarny kolor. Dzieje się tak szczególnie w tych okresach, gdy temperatura w nocy spada poniżej zera, a w trakcie dnia wynosi kilka stopni na plusie. Takie wahania temperatury to idealne warunki do tworzenia się tak zwanego czarnego lodu, czyli cieniutkiej warstwy wody, która zamarza na powierzchni drogi i jest bardzo ciężka do wychwycenia przez oko.
“Zima jest bardzo trudnym okresem dla kierowców. Przyczepność diametralnie spada, a granica pomiędzy przyczepnością a jej utratą jest bardzo cienka.”
- Kajetan Kajetanowicz
Aby bezpiecznie jeździć zimą, trzeba czytać drogę i przewidywać to, co może wydarzyć się z naszym samochodem. Jak to zrobić? Obejrzyjcie lekcję z Kajto.
Pokonywanie zakrętów w warunkach zimowych
Płynna jazda i delikatne ruchy kierownicą, a także operowanie pedałami gazu i hamulca z wielkim wyczuciem — to najlepsza droga do bezpiecznej jazdy w warunkach niskiej przyczepności, czyli właśnie w okresie zimowym. Każdy gwałtowny skręt kierownicą lub mocne dodanie gazu może wywołać utratę przyczepności przez koła, a wyjście z poślizgu nie jest rzeczą ani łatwą, ani instynktowną, przynajmniej dla kierowcy o niskim stażu. O tym, jak pokonywać zakręty w warunkach zimowych i dlaczego nie warto dokręcać kierownicy w momencie, gdy ucieka nam przód samochodu, opowiada Kajetan Kajetanowicz.
Awaryjne hamowanie na śniegu i lodzie
Konieczność mocnego i szybkiego wyhamowania samochodu może zdarzyć się zawsze i wszędzie. Ktoś zajedzie nam drogę, przechodzień bez zapowiedzi wtargnie na jezdnię, jakieś zwierze wybiegnie na ulicę — sytuacji tego typu nie życzymy nikomu, ale niestety, zdarzają się one kierowcom na co dzień. Jak wykonać prawidłowo awaryjne hamowanie na śniegu i lodzie, kiedy przyczepność naszego samochodu jest słaba? O tym dowiecie się z poniższej lekcji z Mistrzem.
Szukanie przyczepności zimą
Śnieg, lód, niskie temperatury — to wszystko sprawia, że przyczepność samochodu spada w trakcie zimy. A jak wiadomo, tylko powierzchnia opon łączy nasz pojazd z nawierzchnią. Wyobraźcie sobie, że Wasze auto, które ważny zapewne około 1,5 tony, trzyma się drogi tylko i wyłącznie dzięki ogumieniu, które styka się z jezdnią na powierzchni przypominającej kartkę A4. Niesamowite, prawda? Dlatego założenie opon zimowych jest tak ważne. Nawet jeśli w naszej okolicy nie ma obfitych opadów śniegu, zimówki są niezbędne. Decyduje o tym głównie niska temperatura powietrza, która sprawia, że opony letnie stają się twarde jak kamień i nie zapewniają nam odpowiedniej przyczepności.
My postanowiliśmy wyposażyć naszego Forda Focusa RS w opony, które sprostają jego podniesionej mocy i wielkim możliwościom. Postawiliśmy na najnowszy model opon zimowych Pirelli, czyli P Zero Winter. To zapewniające świetną trakcję opony zimowe, pozwalające jednak uzyskać pewne prowadzenie w zakrętach, którym do tej pory mogliśmy się cieszyć wyłącznie latem. Dlatego właśnie P Zero Winter są przeznaczone do aut sportowych, supersamochodów, a nawet hiperaut! Najlepszą rekomendacją jest chyba fakt, że P Zero Winter została wybrana jako homologowana opona zimowa, m.in. do samochodów takich jak Audi RS6, McLaren GT, Mercedes AMG GT4, Mercedes C AMG i Porsche 911.
O tym, jak ważna jest przyczepność w trakcie zimy i jak skutecznie szukać jej na drodze opowiada Kajetan Kajetanowicz.
Wpis powstał przy współpracy z Pirelli Polska.