Przetestowaliśmy Genesis Cinema Skater, czyli niepozorny wózek, który przy odrobinie wprawy pozwala osiągnąć efektowne przejazdy wideo.
Oglądając kino lub telewizję niemal na każdym kroku napotykamy na efektowne, idealnie płynne przejazdy kamery. Czy jest szansa, aby spróbować choćby zbliżyć się do uzyskania takiego efektu stosunkowo niewielkim kosztem? Oczywiście. Sposobów na uzyskanie płynnych przejazdów kamery przez amatora jest kilka. Najpopularniejszym z nich są chyba tak zwane slidery, czyli długie metalowe szyny, po których porusza się aparat lub kamera. Zapewniają one stabilne ujęcia, są jednak mało poręczne i uciążliwe w transporcie. Jakie są alternatywne rozwiązania?
Jednym z nich jest przetestowana przez nas… “deskorolka” dla kamer Genesis Cinema Skater. Pod tą nazwą kryje się wózek przeznaczony dla lustrzanek i kamer, a także wszystkiego, co da się przymocować za pomocą gwinta 1/4″.
Pierwsze wrażenie
Platforma wózka ma trójkątny kształt i wykonana jest z aluminium. Sprawia wrażenie solidnej i odpornej konstrukcji, przy tym nie jest przesadnie ciężka. Wózek sam w sobie waży nieco mniej niż 1 kilogram. Na każdym z boków znajduje się wycięcie, znacznie ułatwiające podnoszenie, przenoszenie oraz prowadzenie wózka podczas ujęcia. Szerokość poniżej 30 cm sprawia, że sprzęt zmieści się w niejednym plecaku czy torbie.
W platformie Genesis Cinema Skater znajdują się cztery punkty montażowe w postaci otworów z gwintem 1/4. W zestawie dołączony jest również jeden adapter gwintu do standardu 3/8″. W rezultacie pozwala to zamontować na wózku aparat, kamerę, głowicę, ramię lub inne potrzebne akcesoria do filmowania (ekran, oświetlenie itd.).
Genesis Cinema Skater wyposażono w trzy koła osadzone na łożyskach. Przypominają one kółka, które znajdziecie w popularnych rolkach. Są sporych rozmiarów, a w dotyku wydają się raczej twarde. Podczas ruchu zarówno koła jak i łożyska chodzą gładko i cicho.
Kąt każdego z kół można oddzielnie regulować za pomocą wygodnej śruby, co w efekcie daje wiele możliwości prowadzenia wózka. Możliwe są nie tylko ruchy przód/tył i lewo/prawo, jak na tradycyjnym sliderze. Tutaj wychylając jedno z kół możemy sprawić, że wózek będzie jechał po łuku, co pozwala uzyskać zupełnie nowy rodzaj przejazdów i ujęć poziomych. Ba, możemy wykonać nawet przejazd 360 stopni wokół wybranego obiektu! A ponieważ przy regulacji każdego z kół znajduje się podziałka, ulubione przejazdy możemy potem łatwo i precyzyjnie odtworzyć.
Genesis Cinema Skater w praktyce
Po eksperymentach z Genesis Cinema Skater możemy śmiało stwierdzić, że kluczową kwestią dla uzyskania wysokiej jakości przejazdów jest gładka powierzchnia. Jeżeli mamy do dyspozycji równe podłoże, możemy z pomocą wózka zarejestrować stabilne, płynne ujęcia. Z powodu braku stabilizacji napotkanie po drodze nierówności, dziur czy kamyków widocznie odbije się na nagrywanym materiale. Z jednej strony mamy więc o wiele większą swobodę i wygodę niż w przypadku tradycyjnych szyn, ale za to mniejszą pewność o stabilne ujęcie.
Sporą rolę w wykorzystaniu Genesis Cinema Skater odgrywa również sposób montażu aparatu lub kamery. Razem z wózkiem otrzymaliśmy do testów Genesis Magic Arm 11.0 — przegubowe ramię, które pozwala na skierowanie aparatu czy kamery w dowolnym kierunku. Niestety, akurat do wózka Genesis Cinema Skater ramię nie jest stworzone, średnio bowiem radzi sobie z ciężarem aparatu typu DSLR. O ile po przykręceniu lekkiej kamerki GoPro wszystko wydaje się ok, tak w momencie zamontowania lustrzanki i przesuwania wózka ramię wpada w wibracje, co jest widoczne na filmie. Znacznie lepszy efekt uzyskujemy mocując aparat bezpośrednio do wózka. Jeżeli zależy Wam na możliwości płynnego kierowania obiektywu w różne strony, najlepiej skorzystać z funkcjonalnej i stabilnej głowicy kulowej.
Naprawdę znakomicie działa regulacja kątów wszystkich trzech kół Genesis Cinema Skater. Możliwość wykorzystania przejazdów pod łukami różnego kąta ogranicza tylko wyobraźnia filmującego, a trzeba przyznać, że czasami dają one zaskakująco ciekawe efekty. W przeciwieństwie do tradycyjnego slidera, wózek pozwala nam więc na rejestrowanie nie tylko ujęć w prostej linii, ale również przejazdów po różnorodnych łukach i pełnym okręgu.
Podsumowując, korzystanie z wózka Genesis Cinema Skater wymaga nieco wprawy. Mocowanie kamery i regulacja kółek są banalnie proste, jednak znalezienie odpowiednio gładkiej powierzchni to czasami spore wyzwanie. Wózek prowadzimy ręcznie, nie posiada on żadnego wytłumienia czy stabilizacji, więc płynność ujęć zależy wyłącznie od nas. W przypadku równiego podłoża nie ma z tym problemu, gdyż łożyska w wózku działają bez zarzutu. Jeśli jednak poruszamy się po chropowatym asfalcie, musimy włożyć nieco wysiłku w to, aby kółka nie blokowały się w lekko dziurawym podłożu, szczególnie przy wolniejszej jeździe.
Werdykt
Jeśli szukacie prostego sposobu na poziome przejazdy kamery, Genesis Cinema Skater jest bardzo interesującym narzędziem. Jest o wiele bardziej poręczny niż tradycyjne slidery, a także uniwersalny, oferując możliwość wykonywania przejazdów zarówno po linii prostej, jak i po łuku. Do wykonania wózka ciężko mieć jakiekolwiek zarzuty — koła chodzą gładko i cicho, regulacja ich kąta działa bez zarzutu, a aluminiowa platforma jest sztywna i stabilna.
Sprzęt ma oczywiście swoje ograniczenia, którymi w głównej mierze są: konieczność prowadzenia po możliwie gładkiej nawierzchni, a także możliwość wykonywania tylko ujęć z poziomu ziemi. Wózka nie zamontujecie na statywie jak tradycyjną szynę, choć można spróbować wykorzystać naturalny teren i nakręcić przejazd np. z podwyższenia czy murka.
Cena Genesis Cinema Skater może wydawać się wysoka, zbliżona jest jednak do ceny tradycyjnego slidera w postaci szyny o dłości 100–150 cm. Wózek przy odrobinie kreatywności będzie miał przy tym jednak o wiele więcej zastosowań — pozwala na nieskończenie długie przejazdy, a także prowadzenie pod różnymi kątami. Tym bardziej warto ten sprzęt wypróbować.
Wózek Genesis Cinema Skater na tyle przypadł nam do gustu, że kolejne ujęcia wykonane z jego pomocą będziecie mogli oglądać na naszym kanale na YouTube [subskrybuj].
Specyfikacja:
Punkty montażowe: | 4 śruby żeńskie 1/4” |
Materiał: | aluminium |
Wysokość: | 50mm |
Szerokość: | 275mm |
Waga: | 985g |
Gwarancja: | 24 miesiące |
Cena: | ok. 440 zł |
Wózek do kamer i aparatów
OCENA
wygodny
cena
Za przekazanie sprzętu do testów dziękujemy firmie Genesis.
↓ Lajk do dechy! ↓
61