PARTNER BLOGA:

MENUMENU

Wielki test nawigacji W poszukiwaniu idealnej nawigacji samochodowej

Przewiń w dół

Wybór nawigacji samochodowej może być podyktowany wieloma czynnikami. Czym różnią się od siebie poszczególny urządzenia? Czy nawigują tak samo dobrze? Czy korzysta się z nich równie przyjemnie? Postanowiliśmy przetestować 5 różnych modeli nawigacji samochodowych i wybrać najlepszy z nich.


Nawigację samochodową można kupić w różnej cenie. Czy zawsze warto dopłacać do najdroższego modelu? Postanowiliśmy przekonać się na przykładzie nawigacji z ekranem  5″, czyli chyba wielkością najpopularniejszą dla tego typu urządzeń. Porównamy nie tylko parametry techniczne, ale sprawdzimy również łatwość obsługi, prędkość działania oraz czas żywotności baterii.

W naszym teście wzięło udział 5 modeli nawigacji samochodowych: Mio Spirit 7500 LM, TomTom Start 25 M, Garmin Drive 50 LM, Navitel E500 oraz Smart GPS SG732 TT EU. Co warte podkreślenia, wszystkie testowane nawigacje oferują bezterminową aktualizację map.

Wielki test nawigacji samochodowych

Technikalia

Aby nawigacja była czytelna, a jednocześnie kompaktowa i łatwa w przenoszeniu, jej ekran powinien mieć minimum 5 cali. Dokładnie w takim rozmiarze była każda testowana przez nas nawigacja. Przy tej wielkości ekranu rozdzielczość obrazu to 480 x 272 pikseli. W tym względzie wszystkie urządzenia oferują dokładnie te same parametry.

Obraz (pod względem technicznym) w każdej z nawigacji był ostry i wyraźny, ciężko jest więc wyróżnić tutaj którąkolwiek z nich. Chyba, że na minus – nawigacja Smart GPS SG732 TT EU dysponuje najbardziej połyskującym ekranem z testowanych modeli, przez co najłatwiej łapie odbicia i refleksy, co w ostrym słońcu negatywnie wpływa na czytelność.

Nie wszyscy producenci chwalą się tym, jaki rodzaj procesora wykorzystali w swoim urządzeniu. Na stronie TomTom i Garmin nie znaleźliśmy informacji w tej kwestii. Cała reszta nawigacji dysponuje procesorem o częstotliwości 800 MHz. Mio postawiło na procesor Mstar, zaś Navitel i Smart GPS na Cotrex A7. Jak to wpływa na prędkość działania? O tym dowiecie się w dalszej części testu.

Mio Spirit 7500 LM TomTom Start 25 M Garmin Drive 50 LM Navitel E500 Smart GPS SG732 TT EU
EKRAN 5 cali, dotykowy 5 cali, dotykowy 5 cali, dotykowy 5 cali, dotykowy 5 cali, dotykowy
ROZDZIELCZOŚĆ 480 x 272 480 x 272 480 × 272 480 × 272 480 × 272
PROCESOR 800 MHz Mstar brak danych brak danych 800 MHz Cortex A7 800 MHz Cortex A7
WAGA 158 g 216 g 170 g 255 g 290 g
CENA 430 zł 450 zł 600 zł 300 zł 300 zł

Waga nie jest być może kluczowym wyznacznikiem przy wyborze modelu nawigacji, jednak znając te wartości, warto je porównać. Okazuje się bowiem, że nawigacja Mio Spirit 7500 LM jest blisko dwa razy lżejsza, niż Smart GPS SG732 TT EU – najcięższe urządzenie w naszym teście.

PODSUMOWANIE I ZWYCIĘZCA KATEGORII: Wszystkie nawigacje mają ekran tej samej wielości oraz identyczną rozdzielczość. Jeśli wiemy jaki nawigacja posiada procesor, też jest on wszędzie tej samej częstotliwości. Zwycięzcę można wybrać zatem na podstawie ciężaru – najmniej ważą nawigacje Mio Spirit 7500 LM oraz Garmin Drive 50 LM.

Jakość wykonania i uchwyt

Ponieważ porównywane w naszym teście nawigacje samochodowe pod względem parametrów technicznych są bardzo do siebie zbliżone, przechodzimy do przyjrzenia się jakości wykonania.

Mio Spirit 7500 LM udało się połączyć wysoką jakość wykonania z niską wagą urządzenia. Obudowa jest solidna, wykonana z dobrej jakości plastiku. Na górze znajduje się przycisk do włączania/wyłączania nawigacji, na lewym boku umieszczono zaś wyjście słuchawkowe, slot na kartę pamięci oraz port USB. Głośnik znajduje się na tyle obudowy. Uchwyt składa się z dwóch skręcanych ze sobą części. Uchwyt jest niewielki i nie wpływa negatywnie na widoczność drogi. Kulowy zaczep umożliwia skierowanie nawigacji w wybranym kierunku, po czym możemy całość dokręcić, aby uzyskać lepszą stabilność nawigacji w uchwycie.

Jakość wykonania nawigacji TomTom Start 25 M jest znakomita. Obudowa jest solidna, zwarta i dobrze spasowana. Przycisk do włączania/wyłączania znajduje się z tyłu, przez co trzeba go szukać trochę na czuja. Podobnie jest z portem USB służącym do ładowania, został on jednak tak skonstruowany, że kabel od zasilania nie wystaje poza obudowę i doskonale układa się po podłączeniu. W tym samym zagłębieniu z tyłu obudowy co port USB znajduje się zlot na kartę pamięci. Na wielką pochwałę zasługuje uchwyt. Przyssawka jest jakby zintegrowana z nawigacją, nie trzeba jej doczepiać po wyjęciu urządzenia z opakowania, do tego ma najmniejsze rozmiary ze wszystkich testowanych urządzeń. Co więcej, przysysanie do szyby odbywa się poprzez niezwykle proste przekręcenie uchwytu.

Garmin Drive 50 LM w kwestii budowy zasługuje na pochwałę w dwóch kwestiach. Pierwszą jest znakomita jakość plastiku, który jest twardy, solidny i nawet przy mocniejszym naciskaniu obudowy nie wygina się i nie skrzypi. Wszystkie elementy, takie jak przycisk do włączania / wyłączania, port USB, głośnik czy slot na kartę pamięci, umieszczono z tyłu obudowy, przez co dostęp do nich jest nieco utrudniony. Druga rzecz do pochwały w budowie nawiacji Garmina to uchwyt. Montowany jest w nietypowy, ale niezwykle wygodny sposób do samej nawigacji. Zajmuje przy tym niewiele miejsca i daje wiele możliwości ustawienia urządzenia w pożądanym kierunku.

Nawigacja Navitel E500 budzi mieszanie uczucia. Z jednej strony dobrze wykonana obudowa, z zaokrąglonymi rogami i wygodnie umiejscowionymi przyciskami – włącznik na górze, na boku wyjście słuchawkowe, port USB i slot na kartę pamięci. Z drugiej strony zaś… mało zgrabny uchwyt na szybę. Przyssawka jest zbyt duża i zajmuje niepotrzebnie sporo miejsca na szybie. Może być to powiązane z wysoką wagą urządzenia.

Porównując nawigacje dało się odczuć, że Smart GPS SG732 TT EU waży najwięcej. Jakie to ma jednak znaczenie po zamocowaniu na szybie samochodu? Może tylko tyle, że przyssawka musi być duża i zajmować sporo miejsca. Poza tym nawigacja Smart GPS wygląda na solidną, jej obudowa pokrywa jest gumowanym materiałem. Przyciski w tradycyjnym, wygodnym układzie – włącznik na górze, na boku USB, slot kart pamięci. Głośnik wypuszczony z tyłu obudowy.

PODSUMOWANIE I ZWYCIĘZCA KATEGORIIO ile jakość wykonania obudowy nawigacji jest podobna dla każdego urządzenia, tak duże różnice widać przy okazji uchwytu. Zdecydowanie najciekawiej kwestię tę rozwiązał TomTom, który przyssawkę niemal zintegrował z nawigacją. Uchwyt jest niewielki i wygodny w użyciu także w urządzeniu Mio. Najmniej kompaktową przyssawkę mają nawigacje Navitel i Smart GPS.

Menu, mapy i wyznaczanie celu

Po uruchomieniu wszystkich nawigacji widać, że każdy producent miał nieco inne podejście do procesu projektowania menu i pokazywania map. Z jednej strony mamy minimalizm i stonowane kolory, z drugiej krzykliwość i wielobarwność. Co lepiej sprawdza się w praktyce?

Urządzenie Mio Spirit 7500 LM ma bardzo intuicyjne menu, składające się z kolorowych kafelków. Przyciski są duże i dobrze opisane. Reakcja na dotyk i szybkość działania menu – bardzo dobra. Mapy głównie w odcieniach szarości z małą liczbą kolorów, przez co jednak bardzo czytelne w odbiorze. Warto zwrócić uwagę na to, że nawigacja Mio w momencie wytyczania trasy daje kierowcy do wyboru kilka opcji – trasę najszybszą, najkrótszą czy najbardziej ekonomiczną.

Mio Spirit 7500 LM nawigacja test
Wyznaczanie kilku alternatywnych tras przejazdu to spora zaleta nawigacji Mio Spirit 7500 LM

TomTom Start 25 M ma proste i przejrzyste menu. Każda z funkcji jest krótko opisana, reprezentuje je także jasna w odbiorze ikona. Urządzenie działa płynnie, bez denerwujących zacięć. Mapy są bardzo kolorowe, na dole ekranu w charakterystycznych dla TomTom’a prostokątach pokazywane są informacje o prędkości, dystansie do kolejnego manewru czy godziny dotarcia do celu. Całość jest czytelna i widać, że tutaj producent zadbał o spójny graficznie projekt menu całego urządzenia. Niestety jest też minus – TomTom nie pokazuje alternatywnych tras do wyboru, z menu można wybrać opcję „zmień trasę”.

TomTom Start 25 M test nawigacji
Menu nawigacji TomTom Start 25 M jest dobrze i spójnie zaprojektowane

W menu głównym Garmin Drive 50 LM dominują ikony dwóch najczęściej używanych opcji – wpisywaniu miejsca docelowego oraz wyświetlania mapy. Reszta menu to już mniejsze ikony w menu, jednak nadal widoczne i dobrze dostępne. Menu działa płynnie i dobrze reaguje na dotyk. Mapy pokazywane są głównie w szarościach, kolory pojawiają się symbolicznie. Na dole ekranu kierowca informowany jest o aktualnej prędkości i godzinie dotarcia do celu.

Garmin Drive 50 test nawigacji
Menu nawigacji Garmin Drive 50 jest proste, ale przez to czytelne i łatwe w obsłudze

Navitel E500 w ciekawy sposób prezentuje mapy. Z boku wyświetlone mamy najważniejsze informacje – w tym o aktualnej prędkości, czasie dotarcia na miejsce czy dystansu do miejsca docelowego. Mapy ją czytelne. Niestety o wiele gorzej jest z menu – miejscami wygląda to tak, jakby projektant menu zapomniał, że projektuje je dla urządzenia przenośnego, z ekranem dotykowym. Przyciski do zatwierdzenia danej czynności są zbyt małe i do tego z długimi opisani małą czcionką, co znacząco utrudnia obsługę. Zamiast dobrze widocznych i jasno oznaczonych przycisków otrzymuje zbyt dużo informacji tekstowych.

Navitel E500 test nawigacji
Najmniej przemyślane menu ma nawigacja Navitel E500. Małe przyciski i niewielka, nieczytelna czcionka utrudniają obsługę

Smart GPS SG732 TT EU ma w teorii te same parametry techniczne, co inne nawigacje z testu. Niestety da się wyraźnie odczuć, że menu nawigacji Smart GPS działa najmniej płynnie, a na reakcje urządzenia na wciśnięcie danego przycisku trzeba najdłużej czekać. Wpisywanie kolejnych znaków przy wprowadzaniu miejsca docelowego nie jest przyjemnością. Być może jest to wynik oparcia działania nawigacji o system Microsoft WinCE 6.0. Same mapy prezentują się lepiej, choć są dosyć mało czytelne w trakcie jazdy samochodem i w tej kwestii konkurencja poradziła sobie lepiej. Smart GPS SG732 TT EU w teorii daje możliwość wytyczenia najszybszej, najkrótszej i najtańszej w przejeździe trasy, dostęp do tej funkcji jest jednak nieprzemyślany i niewygodny.

Smart GPS SG732 TT EU test nawigacji
O ile menu nawigacji Smart GPS SG732 TT EU jest rozsądnie zaprojektowane, to użytkowanie utrudnia powolne działanie urządzenia

PODSUMOWANIE I ZWYCIĘZCA KATEGORIIStyl prezentowania map w każdej nawigacji jest inny i ciężko jednoznacznie ocenić, który z nich jest najlepszy. Na wyróżnienie zasługuje TomTom – za dużą płynność działania menu i kolorowe mapy, a także Mio – za proste menu i czytelne, choć stonowane mapy.

Szybkość działania

Duży wpływ na przyjemność korzystania z nawigacji ma płynność jej działania. Patrząc na parametry techniczne można wnioskować, że wszystkie nawigacje z naszego porównania będą działać podobnie. Okazuje się jednak, że szybkość potrafi się różnić i to znacząco.

Aby sprawdzić jak szybko poszczególne nawigacje poradzą sobie z trudnym zadaniem, postanowiliśmy wyznaczyć za ich pomocą trasę. Taką, która wymagać będzie chwili namysłu i obliczeń, a mianowicie… trasę z Warszawy do Paryża. Jak z jej wyznaczeniem poradziły sobie nawigacje?

Mio Spirit 7500 LM TomTom Start 25 M Garmin Drive 50 LM Navitel E500 Smart GPS SG732 TT EU
CZAS WYLICZANIA TRASY 26 sekund 7 sekund 39 sekund 56 sekund 47 sekund

Okazuje się, że pierwsze wrażenie płynnego działania nawigacji TomTom potwierdziło się również przy teście szybkości przeliczania długiej trasy. Aby wyznaczyć przejazd pomiędzy Warszawą a Paryżem, urządzenie potrzebowało zaledwie kilku sekund. Ta sama czynność zajęła blisko minutę urządzeniom Navitel i Smart GPS.

PODSUMOWANIE I ZWYCIĘZCA KATEGORII: Pomimo podobnych parametrów technicznych różnice w szybkości działania są bardzo duże i wyraźnie zauważalne. Jak widać nie zawsze to, co na papierze, przekłada się na rzeczywistość. Niekwestionowanym zwycięzcą pod względem szybkości został TomTom. Na wyróżnienie zasługuje również nawigacja Mio, która osiągnęła drugi czas, przy czym przelicza i proponuje ona kierowcy aż 4 alternatywne trasy przejazdu.

Długość działania na baterii

Korzystając z nawigacji przenośnej w samochodzie, zazwyczaj podłączamy ją do gniazda zapalniczki, zapewniając tym samym stały dostęp do źródła zasilania. Co jednak, gdyby prądy zabrakło? Gdybyśmy zapomnieli zasilacza? Ile wówczas nawigacja będzie pomagała nam w wyznaczaniu trasy, działając wyłącznie na baterii? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Test wytrzymałości baterii przeprowadziliśmy w prosty sposób. Każde z urządzeń przed testem zostało naładowane do 100%. Następnie wszystkie nawigacje wylądowały na szybie samochodu, w jednym czasie zostały włączone i zaprzęgnięte do pracy – kierowania do jednego, wspólnego punktu docelowego. Nawigacje działały bez przerw, bez podłączania do zasilaczy. Która z nich podda się i wyłączy jako pierwsza?

Mio Spirit 7500 LM TomTom Start 25 M Garmin Drive 50 LM Navitel E500 Smart GPS SG732 TT EU
CZAS DZIAŁANIA NA BATERII 2 godziny 33 minuty 1 godzina 56 minut 1 godzina 10 minut 2 godziny 18 minut 1 godzina 23 minuty

Ku zaskoczeniu, jako pierwsza wyłącza się nawigacja Garmin Drive 50 LM. Zaledwie godzina i dziesięć minut ciągłej pracy wystarczyły, aby Garmin postanowił pójść spać. W różnych odstępach czasu padały kolejne nawigacje. Najdłużej na placu boju pozostało Mio Spirit 7500 LM i Navitel E500. O wyczerpującej się baterii pierwsza krzyczała nawigacja Mio – co ciekawe ostrzeżenie wymaga potwierdzenia / kliknięcia ze strony kierowcy. Informacja o konieczności podłączenia zasilania pokazywana jest z dużym wyprzedzeniem – od momentu pojawienia się komunikatu urządzenie działało jeszcze ok. 20 minut, co daje nam na spokojnie czas na zatrzymanie się samochodem w bezpiecznych warunkach i podłączenie zasilacza. Ostatecznie nawigacja Mio pracowała na baterii o najdłużej – przeszło 2,5 godziny. To ponad dwa razy dłużej, niż nawigacja Garmina.

PODSUMOWANIE I ZWYCIĘZCA KATEGORIIZdecydowanym zwycięzcą pod kątem długości działania na materii jest Mio, które wytrzymało przeszło 2,5 godziny na jednym ładowaniu. Rozczarowaniem okazał się Garmin, który poddał się zdecydowanie najszybciej. Co więcej, Garmin wyłączył się bez większego ostrzeżenia, podczas gdy inne nawigacje dają znać kierowcy o tym, że bateria jest na wyczerpaniu i urządzenie zaraz przestanie działać, co daje nam chwilę na reakcję i podłączenie zasilacza.

Navitel E500 test nawigacji
Większość nawigacji o rozładowaniu baterii informuje stosownym komunikatem. Co ciekawe, Navitel E500 robi to po angielsku, mimo, iż menu urządzenia jest w j. polskim

Użytkowanie w praktyce

Parametry techniczne i tabelki z cyferkami mamy za sobą. Jak każda z nawigacji sprawuje się w praktyce? Co przykuło naszą uwagę podczas testów? Oto krótki opis wrażeń z obcowania z każdą z nawigacji.

Mio Spirit 7500 LM wyróżnia się prostotą i łatwością obsługi. Menu nie wymaga nauki czy zapamiętywania. Same mapy są stonowane pod kątem barw, przez to jednak jeden rzut oka wystarczy, aby zorientować się co wyświetlane jest aktualnie na ekranie. W momencie konieczności skorzystania ze zjazdu jesteśmy informowani o tym jasnym w przekazie ekranem. Brakować może danych o aktualnej prędkości, gdy jednak przekroczymy dozwoloną wartość, nawigacja dyskretnie nas o tym poinformuje. Nawigacja podczas pracy ma przydatną funkcję – wymawia na głos nazwy ulic.

Mio Spirit 7500 LM nawigacja test
Łatwe w obsłudze menu i czytelne mapy to zalety nawigacji Mio Spirit 7500 LM

Użytkowanie TomTom Start 25 M jest bardzo przyjemne. Plusem nawigacji jest czytelne i spójnie graficzne menu, a także serwowanie kierowcy ważnych podpowiedzi w trakcie jazdy. W momencie przekroczenia dozwolonej prędkości urządzenie informuje nas o tym poprzez dźwięk oraz podświetleniem na czerwono odpowiedniej części menu. Jeśli czeka nas ważniejszy manewr na drodze, na przykład konieczność skorzystania ze zjazdu, nawigacja z wyprzedzeniem pokaże nam to za pomocą stosownej grafiki. Mapy są kolorowe i kontrastowe, nie widać na nich przesycenia informacji. Na wyróżnienie zasługuje duża płynność działania. Korzystając z nawigacji TomTom ma się wrażenie obcowania z dopracowanym produktem.

TomTom Start 25 test nawigacji
Plusem nawigacji TomTom Start 25 M jest informowanie o zjazdach i konieczności zajęcia odpowiedniego pasa ruchu

Płynność działania i prostota menu sprawiają, że korzystanie z urządzenia Garmin Drive 50 LM jest przyjemne. Gdy uruchomimy jednak prowadzenie do celu, nawigacja wydaje się atakować nas różnego rodzaju informacjami. Czasami przesadnie. To negatywnie wpływa na czytelność i ogólny odbiór wyświetlanych map. Dzięki nawigacji Garmin wiele się dowiemy, korzystanie z niej wymagać będzie jednak przyzwyczajenia, abyśmy wiedzieli, w który obszar ekranu patrzeć, aby przyswoić żądaną informację. Czasami jest ich na ekranie zbyt dużo. Plus za automatyczne przełączanie w tryb nocny, aby nie razić wzroku kierowcy po zapadnięciu zmroku.

test nawigacji Garmin Drive 50
Garmin Drive 50 informuje o zjazdach, pokazuje też kolorowe mapy. Czasami jednak ma się wrażenie przeładowania informacjami, co zmniejsza przejrzystość

Przyjemność korzystania z nawigacji Navitel E500 skutecznie psuje menu. Wygląda ono tak, jakby było zaprojektowane do zastosowania w komputerze stacjonarnym, a nie urządzeniu przenośnym i sterowania poprzez ekran dotykowy. Na szczęście same mapy prezentują się o wiele lepiej, są czytelne i przejrzyste. Potrzebne dodatkowe dane zebrano w ciekawie wyglądającym menu po lewej stronie ekranu. Z niego dowiemy się jaką mamy aktualnie prędkość, a także o której powinniśmy dotrzeć do celu. Navitel jako jedna z dwóch testowanych nawigacji automatycznie przełącza się w tryb nocny, zmieniając barwy na ekranie. Plusem jest informowanie komendami głosowymi o stanie urządzenia, np. „nawiązano kontakt z satelitami” czy „odłączono od zewnętrznego źródła zasilania”.

Navitel E500 test nawigacji
Menu jest ciężkie w obsłudze, ale mapy nawigacji Navitel E500 prezentują się dobrze. Widok mapy ułatwia odnalezienie poszukiwanego numeru ulicy

Jak dobrze nie byłoby zaprojektowane menu i wygląd map w nawigacji Smart GPS SG732 TT EU, tak korzystanie z urządzenia jest utrudnione przez słabą płynność działania. Smart GPS wydaje się dłużej myśleć nad każdą czynnością i w tej kwestii wypada najsłabiej spośród testowanych przez nas modeli. Szkoda, bo parametrami technicznymi nie odbiega od reszty nawigacji. Kolejnym minusem jest połyskujący ekran, który powoduje odbijanie się światła i powstawanie refleksów. W ostrym słońcu powoduje to problemy z odczytem informacji przez kierowcę, co da się zauważyć nawet poniższych na zdjęciach urządzenia.

Smart GPS SG732 TT EU test nawigacji
Powolne działanie urządzenia i powodujący refleksy ekran w Smart GPS SG732 TT EU dominują nad poprawnie zaprojektowanym menu

PODSUMOWANIE I ZWYCIĘZCA KATEGORIIW codziennym użytkowaniu na plus wyróżniają się dwa modele nawigacji: Mio za prostotę obsługi i czytelne mapy oraz TomTom za estetykę i płynność działania. Każda z pozostałych nawigacji ma swoje mankamenty – Garmin przeładowane informacjami mapy, Navitel tragicznie zaprojektowane menu, a Smart GPS powolne działanie, wymagające od kierowcy cierpliwości.

Którą nawigację wybrać?

Pięć testowanych modeli nawigacji postanowiliśmy umieścić na jednym podium. Która z nich zrobiła na nas największe wrażenie?

1. MIEJSCE: MIO ORAZ TOMTOM

Na pierwszym miejscu uplasowały się dwie różniące się od siebie nawigacje – proste i przejrzyste Mio oraz kolorowy i efektowny TomTom. Z obydwu urządzeń korzysta się równie dobrze i przyjemnie. Mio jest lekkie, banalne w obsłudze, do tego oferuje czytelne już na pierwszy rzut oka mapy. TomTom z kolei daje wrażenie spójnego i dobrze zaprojektowanego urządzenia, do tego jest najszybszy. Każdą z tych nawigacji możemy z czystym sumieniem polecić.

2. MIEJSCE: GARMIN

Na drugim miejscu w naszym teście znalazła się nawigacja Garmin. Oferuje czytelne menu, jednak mapy z powodu dużej liczby informacji tracą nieco na przejrzystości. Jest to na pewno kwestią przyzwyczajenia. Do płynności działania jak i jakości wykonania nie można mieć zarzutów. Wadą może być natomiast cena – 600 zł sprawia, że to najdroższa nawigacja w naszym teście.

3. MIEJSCE: Navitel i smart gps

Cena to nie wszystko. Jak się okazuje, płacąc mniej, dostajemy też mniej. Navitel ma dobre mapy, jednak jednocześnie źle zaprojektowane menu. Do tego to najwolniejsza nawigacja w porównaniu. Smart GPS również działa powoli, do tego jego mapy wydają się najmniej intuicyjne w odbiorze. Okazuje się, że za niewiele większą kwotę można kupić coś o wiele bardziej przyjemniejszego w obsłudze i przydatnego na co dzień.

A Wy jaką nawigację wybraliście? Jesteście z niej zadowoleni? Komentarze do Waszej dyspozycji!


 

DOŁĄCZ DO NASZEJ SPOŁECZNOŚCI:

 

  • 107
  •  
  •  
  •