PARTNER BLOGA:

MENUMENU

Kamera samochodowa
za 1000 zł?! Test wideorejestratora DOD LS470W

Przewiń w dół

Czy wideorejestrator kosztujący przeszło 1000 złotych nagrywa dobrej jakości filmy? Czy faktycznie przewyższa pod tym kątem inne kamery samochodowe? Czy wyróżnia się czymś jeszcze? Oto test urządzenia DOD LS470W.


Kamery samochodowe często mają wiele dodatkowych funkcji, które mają czynić z nich urządzenia o szerokim zastosowaniu. A gdyby tak skoncentrować się jednak na tym, jak nagrywają filmy? Wszak to ich podstawowe zadanie.

Mieliśmy okazję recenzować już kilka modeli wideorejestratorów, jednak nigdy cena testowanego urządzenia nie przekraczała tysiąca złotych. Aż do dziś. W nasze ręce wpadła kamera samochodowa DOD LS470W, wyceniona na dokładnie 1049 zł. Czy warta jest tych pieniędzy i czym różni się od innych urządzeń tego typu? Sprawdziliśmy.

OBEJRZYJ TEST WIDEO:

Poniżej znajdziesz pełną wersję testu w wersji tekstowej.

Budowa i parametry techniczne DOD LS470W

W opakowaniu znajdziemy – oprócz samej kamery – instrukcję obsługi w wersji papierowej i CD, ładowarkę do zasilania z gniazda zapalniczki oraz uchwyt, umożliwiający montaż urządzenia na szybie samochodu. Plastikowa obudowa kamery jest kompaktowa i z powodzeniem mieści się w dłoni. Wykonanie jest staranne, plastik nie skrzypi i sprawia wrażenie solidnego. Sama kamera jest lekka – waga to zaledwie 100 gramów.

Wideorejestrator DOD LS470W test kamera samochodowa

Na górze urządzenia znajdziemy wejście mini-USB do ładowania, wyjście AV umożliwiające podłączenie np. do telewizora, a także dwa przyciski – do włączania / wyłączania kamery oraz rozpoczęcia nagrywania filmu / zrobienia zdjęcia. Przyciski mają lekko chropowatą fakturę, co ułatwia ich odnalezienie i wciśnięcie palcem. W kamerę wbudowano również głośnik oraz mikrofon.

Wideorejestrator DOD LS470W test kamera samochodowa

Odnosząc się jeszcze do konstrukcji i obudowy kamery samochodowej DOD, warto wspomnieć o slocie na karty pamięci microSD. Zazwyczaj działa on na takie zasadzie, że wciśnięcie umieszczonej w slocie karty powoduje jej wysunięcie. Tutaj takiego efektu nie ma. Niestety oznacza to w praktyce, że wydobycie karty pamięci z urządzenia jest bardzo trudne i wymaga wprawnych palców albo dodatkowych akcesoriów, np. pincety.

Wideorejestrator DOD LS470W test kamera samochodowa

Wideorejestrator DOD LS470W posiada ekran o rozmiarach 2,7 cala. Niestety nie jest on dotykowy, obsługa odbywa się więc za pomocą umieszczonych dookoła niego przycisków. Rozdzielczość ekranu nie jest może tak wysoka jak w smarfonach, jednak i tak przewyższa parametry niektórych nawigacji samochodowych, które mieliśmy okazję testować. W tej kwestii na pewno na urządzenie DOD nie można narzekać.

Menu jest proste w swojej budowie, a czytelnie oznaczone przyciski do przewijania go w górę i w dół sprawiają, że bez czytania instrukcji jesteśmy w stanie sprawnie się w nim poruszać. Gorzej jest niestety z samą zawartością menu – niektóre z opcji są przetłumaczone na język polski dosyć niejasno i czasami zwyczajnie nie wiemy, co czego dana funkcja służy.

W menu znajdziemy kilka przydatnych funkcji. Są to m.in. tryb parkingowy, ostrzeżenia o zmęczeniu kierowcy podczas dłuższej jazdy oraz ustawienia czułości sensora przeciążeń G. W momencie gdy kamera wykryje duże przeciążenie, oznaczające np. stłuczkę czy wypadek, automatycznie oznaczy ostatnio nagrany plik jako ważny i uniemożliwi skasowanie go z karty pamięci. Dzięki temu możemy być pewni, że najważniejsze ujęcie z przejazdy zostanie zachowane.

Wideorejestrator DOD LS470W test kamera samochodowa

Po włączeniu na ekranie widzimy kadr, który aktualnie widzi obiektyw kamery. Na niego nałożono dużą liczbę ikonek, informujących o aktualnych ustawieniach – rozdzielczości, wartości ekspozycji, stanie nagrywania, dacie, godzinie itd.

Wideorejestrator DOD LS470W test kamera samochodowa

Wideorejestrator DOD LS470W posiada wbudowany GPS. Jak chwali się producent, jest on szybki i gwarantuje bardzo płynny odczyt pozycji oraz prędkości pojazdu. Prędkości nie da się niestety nanieść na nagrywany film, można odtworzyć ją jednak wraz z trasą przejazdu za pomocą aplikacji DOD GPS Player V2.0 na komputerze – dostępnej tylko na Windows (na Macu nie mieliśmy jak jej przetestować).

Wideorejestrator DOD LS470W test kamera samochodowa

Szybki GPS o częstotliwości 10 Hz ma jeszcze dodatkowe funkcje. Dzięki niemu możemy na ekranie wideorejestratora wyświetlić aktualną prędkość samochodu, a także po zakończeniu jazdy wyświetlić podsumowanie z trasy. Pokazywana jest wówczas średnia prędkość, czas i przejechany dystans.

 

Jak wyglądają parametry techniczne wideorejestratora DOD LS470W?

Kamera nagrywa filmy w rozdzielczości Full HD (1920×1080@30fps), ma bardzo jasny obiektyw (światło 1.6) o kącie widzenia 150°. Obiektyw składa się z 7 warstw szkła, gwarantuje ostry obraz i jest bez wątpienia jedną z największych zalet tego urządzenia.

Sensor optyczny Sony Exmor, który mieliśmy już okazję testować w innym wideorejestratorze, odpowiada za dobrą jakość rejestrowanych filmów. Ale to nie wszystko. Funkcja WDR zapewnia wysoką jakość obrazu w szybko zmieniających się warunkach oświetleniowych, także w nocy. W ciemnościach przyda się również bardzo wysokie ISO – aż 12800. To wszystko zwiastuje, że filmy nagrywane za pomocą kamery samochodowej DOD LS470W powinny wyglądać rewelacyjnie. Czy faktycznie tak jest?

Wideorejestrator DOD LS470W test kamera samochodowa

Jakość nagrań wideorejestratora DOD LS470W

Aby sprawdzić na jakim poziomie stoi jakość filmów z wideorejestratora DOD LS470W, zaciągnęliśmy go do pracy zarówno w dobrych warunkach oświetleniowych (słoneczny dzień), jak i w trudnych (ciemna noc). Okazało się, że parametry techniczne tej kamery to nie tylko czcze gadanie.

Filmy jest naprawdę doskonałej jakości. Obraz rejestrowany za pomocą testowanej kamery samochodowej DOD LS470W jest ostry jak żyletki reklamowane przez Roberta Lewandowskiego. Kolory są soczyste jak żeberka przygotowane przez mistrza Amaro. Mało tego, nawet dźwięk jest czysty i wyraźny.

Zobacz przykładowe ujęcia z wideorejestratora DOD LS470W.

Czy warto kupić DOD LS470W?

Czy wideorejestrator DOD LS470W wart jest 1049 złotych, na które został wyceniony? Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy od kamery samochodowej. Jeśli najwyższej jakości obrazu – zdecydowanie wart jest swojej ceny. Rejestrowane przez niego filmy są znakomitej jakości i znacznie przewyższają dokonania urządzeń kosztujących kilkaset złotych mniej. Pod względem sprzętowym kamera DOD naprawdę ma się czym pochwalić – jasny, znakomitej jakości obiektyw, sensor optyczny Sony Exmor, szybki moduł GPS oraz mikrofon nagrywający dobry dźwięk czynią z tego urządzenie z wysokiej półki.

Mimo swojej ceny DOD LS470W ma kilka wad. Wszystkie z nich – może oprócz gniazda na kartę pamięci – wynikają jednak z niedociągnięć w oprogramowaniu. Jest zatem szansa, że producent poprawi nieco menu i doda kilka opcji, których obecnie brakuje w kolejnej aktualizacji. Wówczas DOD LS470W byłby wideorejestratorem niemal idealnym.

DOD LS470W
Wideorejestrator (1049 zł)
OCENA
znakomite parametry techniczne
doskonała jakość obrazu
szybki moduł GPS
jakość dźwięku
niedociągnięcia w oprogramowaniu
slot na karty microSD

 


DOŁĄCZ DO NASZEJ SPOŁECZNOŚCI:

 

  • 25
  •  
  •  
  •