PARTNER BLOGA:

Jak sprowadzić używany samochód z Niemiec? PORADNIK

Przewiń w dół

Auto z Niemiec – czy zakup używanego samochodu za granicą i sprowadzanie go do Polski to dobry pomysł?


Niemiec płakał jak sprzedawał” czy „Niemiec pod kocem trzymał” to powiedzenia, które na stałe wsiąknęły w nasz rodzimy, motoryzacyjny rynek. Kupowanie samochodu w Niemczech to jednak nadal sposób na tanie i dobre auto używane. Jak zabrać się do tego tematu i na co zwrócić uwagę?

Podpowiadamy, co warto wiedzieć o zakupie samochodu używanego w Niemczech – gdzie szukać, od kogo kupować i wreszcie jak zarejestrować importowane auto w Polsce.

Auto z Niemiec – poszukiwania

Jak w przypadku zakupu każdego samochodu, działania trzeba zacząć od poszukiwań. Praktyczny diesel w kombi? A może dający frajdę samochód sportowy, który już za kilka lat stanie się klasykiem? Ustalenie swoich oczekiwań i priorytetów to podstawa. Dopiero one pozwolą nam na wytypowanie kilku modeli aut lub tego jednego, którego zakupem jesteśmy naprawdę zainteresowani.

Auto z Niemiec najłatwiej będzie znaleźć poprzez internet. Nie ma szybszego, prostszego i tańszego sposobu, niż przeczesywanie sieci w poszukiwaniu odpowiednich ogłoszeń. Najlepiej skierować swoje kroki do dużego serwisu, skupiającego oferty sprzedaży zarówno z komisów samochodowych, jak i od osób prywatnych, np. Autoscout24.pl. Serwis dostępny jest w formie wygodnej strony internetowej oraz aplikacji mobilnej na systemy iOS i Android.

Poszukiwania możemy rozpocząć od wyboru marki i modelu lub skorzystania z wyszukiwarki. W ogłoszeniu znajdziemy nie tylko zdjęcia czy cenę auta, ale również informacje na temat jego wyposażenia, przebiegu czy stanu technicznego. Przy każdej ofercie ofercie znajduje się od razu kontakt do sprzedawcy – mailowy lub telefoniczny.

Auto z Niemiec

Na co zwracać uwagę przy przeglądaniu ogłoszeń? Na to samo, co w Polsce. Szczegółowy opis samochodu oraz dużo wyraźnych zdjęć to podstawa. Jeśli o wystawianym aucie sprzedawca pisze lakonicznie, a na fotografiach nie przedstawia jego całej sylwetki, lepiej przejść do kolejnej oferty – wybór jest tak ogromny, że szkoda tracić czas na podejrzane ogłoszenia. Co ciekawe – w Niemczech rzadziej niż u nas ukrywa się wysoki przebieg. Znalezienie oferty sprzedaży samochodu z przebiegiem rzędu 400,000 km to nie problem. Przynajmniej będziemy świadomi co kupujemy, u nas bowiem to samo auto często byłoby oferowane z przebiegiem „milszym” oka, o czym handlarze nie będą chętnie opowiadać. Być może dlatego o dobre auto używane jest ciężej, niż o wygraną na loterii. Tym bardziej warto nie ograniczać swoich poszukiwań do rodzimego rynku aut używanych.

W tym miejscu przypominamy kilka porad o tym jak kupić dobre auto używane.

Komis czy osoba prywatna?

Poszukiwania używanego auta z Niemiec często sprowadzają się do pytania od kogo najlepiej kupić samochód? Ogłoszenia wystawiają zarówno osoby prywatne, jak i specjalizujące się w sprzedaży komisy. Nie ma w tym przypadku jednej odpowiedzi – dobra okazja może trafić się zarówno w przypadku komisu jak i prywatnej oferty.

Istnieją jednak różnice, o których warto pomyśleć w przypadku ewentualnej decyzji o zakupie. Zakup samochodu z komisu to często o wiele łatwiejsze załatwienie formalności koniecznych do przywiezienia i rejestracji auta w Polsce. Komis pomoże nam w skompletowaniu i przygotowaniu dokumentów, mając w tym już spore doświadczenie. Osoba prywatna na pewno więcej powie nam o sprzedawanym samochodzie, gdyż była jego użytkownikiem, w takim przypadku na nas jednak spadnie więcej obowiązków z przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do importu do kraju. Koniecznie sprawdźmy, czy kupowane przez nas auto z Niemiec ma ważne badania techniczne (TÜV) – ich brak to dodatkowe koszty (na przegląd na terenie Niemiec lub transport samochodu do Polski na lawecie).

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup używanego samochodu z komisu czy od osoby prywatnej, warto podpisywać dwujęzyczne umowy sprzedaży. Aby uzyskać tablice wywozowe (koszt od 90 do 150 Euro) należy udać się do niemieckiego urzędu komunikacji – z kompletem dokumentów (jeśli samochód jest już wyrejestrowany) lub z dotychczasowym właścicielem, który wyrejestruje auto, a my otrzymamy stosowne tablice (z żółtym paskiem po prawej stronie), pozwalające nam na wywiezienie samochodu do Polski.

Rejestracja samochodu w Polsce

Jeśli znaleźliśmy odpowiedni samochód i zdecydowaliśmy się na jego zakup, pozostaje rejestracja auta z Niemiec na terenie Polski. Jeśli dysponujemy tablicami wywozowymi, możemy dzięki nim poruszać się samochodem po naszym kraju, jednak tylko do daty podanej na żółtym pasku po prawej stronie tablicy. W tym czasie należy udać się do stacji kontroli pojazdów na przegląd. Kolejnym niezbędnym krokiem będzie przygotowanie tłumaczeń dokumentów potrzebnych do rejestracji auta w wydziale komunikacji. Uwaga – tłumaczenie dokumentów zakupu auta za granicą musi przeprowadzić tłumacz przysięgły!

Opłacenie akcyzy w urzędzie celnym to kolejny krok, który zbliży nas do zarejestrowania importowanego samochodu w Polsce. Wysokość akcyzy urząd celny, do którego się zgłosimy, określi na podstawie pojemności silnika. Obowiązują dwie stawki: 3,1% wartości samochodu dla pojemności skokowej do 2 000 cm3 i 18,6% dla pojemności powyżej 2 000 cm3. Wyraźnie widać, że import samochodów z mniejszymi silnikami jest znacznie bardziej opłacalny.

Czego potrzebujemy do rejestracji samochodu w Polsce?
Aktualny przegląd ze stacji stacji diagnostycznej
Potwierdzenie opłacenia akcyzy w urzędzie celnym
Przetłumaczone dokumenty zakupu samochodu

 

Do wydziału komunikacji udajemy się z kompletem dokumentów, aby zarejestrować pojazd. Od ręki otrzymamy tablice rejestracyjne, tymczasowy dowód rejestracyjny i naklejkę do umieszczenia na szybie. Tego samego dnia musimy wykupić ubezpiecznie OC dla naszego samochodu. Po 14 dniach możliwy będzie odbiór stałego dowodu rejestracyjnego oraz książki pojazdu.

Po rejestracji auta zawsze warto poddać go serwisowi – wymienić rozrząd, olej czy filtry. W tej kwestii najlepiej skorzystać z pomocy dobrego serwisu samochodowego.

To wszystko! Przeszliśmy całą drogę zakupu auta z Niemiec – od poszukiwań, poprzez zakup, aż po jego rejestrację w Polsce. Teraz pozostaje cieszyć się nowym nabytkiem i ruszać w drogę. Szerokości!

 

Dołącz do nas!
Facebook Instagram YouTube
[wysija_form id=”4"]

↓ Lajk do dechy! ↓

  • 73
  •  
  •