Samozapłon samochodu może wystąpić nie tylko w przypadku starych pojazdów, czy na skutek błędu kierowcy, ale również w nowych autach. To przykre zdarzenie następuje bowiem między innymi w wyniku wady konstrukcyjnej lub awarii, do której może przecież dojść w każdej chwili. Równie problematyczną kwestią jest pożar auta, będący skutkiem jego podpalenia przez osoby trzecie lub wybuchu ognia w jego otoczeniu, np. garażu, albo samozapłonu zaparkowanego obok pojazdu. Czy właściciel pojazdu może zabezpieczyć się finansowo na wypadek takich zdarzeń? Czy OC lub AC obejmuje pożar samochodu? Wyjaśniamy!
Ubezpieczenie samochodu od pożaru – czy warto?
Zaatakowanie samochodu przez ogień nie zdarza się tak często, jak zbicie szyby czołowej od uderzenia kamienia czy stłuczki parkingowe. Zdecydowanie warto jednak ubezpieczyć auto na wypadek jego pożaru. Gdy żywioł nie zostanie ugaszony odpowiednio szybko, może dojść do wybuchu pojazdu lub jego całkowitego spalenia. A nawet jeśli służby ratunkowe pojawiają się na miejscu zdarzenia w mgnieniu oka, zniszczenia spowodowane przez ogień i sadzę będą wiązały się z kosztowną renowacją pojazdu.
By móc starać się o odszkodowanie w razie szkody częściowej lub całkowitej, należy wykupić dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie samochodu, czyli Autocasco (AC). Warto jednak pamiętać, że nie każda polisa AC będzie obejmowała ryzyko ognia w wykazie zdarzeń losowych. Co więcej, oferty mogą się różnić również pod względem okoliczności wystąpienia pożaru, w których ubezpieczyciel przyjmie odpowiedzialność. Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia, warto zatem dokładnie przeczytać jego ogólne warunki (dokument OWU) oraz porównać propozycje kilku firm. AC chroniące od skutków pożaru możesz znaleźć tutaj: https://www.pkobp.pl/klienci-indywidualni/ubezpieczenia/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-samochodu/.
Czy OC obejmuje pożar auta?
Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, chroni osoby trzecie. Oznacza to, że mogą z niego skorzystać poszkodowani kierowcy, którym właściciel ubezpieczonego pojazdu wyrządzi szkodę (na pojeździe lub zdrowiu) w związku z ruchem jego samochodu. O rekompensatę za straty finansowe nie może natomiast starać się właściciel ubezpieczonego auta – w tym zakresie działa dopiero ubezpieczenie Autocasco.
Czy zatem OC obejmuje pożar samochodu? Tak, ale jeśli doszło do niego z winy osoby trzeciej – wówczas szkoda może zostać naprawiona z jego OC. I odwrotnie; jeżeli Twoje auto doprowadzi do zajęcia się ogniem cudzego samochodu, wówczas ten drugi kierowca będzie starał się o odszkodowanie z Twojego ubezpieczenia OC. Z kolei w przypadku samozapłonu czy spłonięcia auta na skutek pożaru otoczenia, należy zgłosić roszczenie o wypłatę odszkodowania w ramach AC.
Samozapłon a ubezpieczenie AC
Odszkodowanie z powodu samozapłonu samochodu można zatem uzyskać wyłącznie z AC. Należy jednak pamiętać, by dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, w dokumencie mogą być bowiem wskazane konkretne okoliczności, w przypadku których ubezpieczyciel nie przyjmie odpowiedzialności za szkodę. To tak zwane wyłączenia odpowiedzialności. Te mogą być różne w każdej firmie ubezpieczeniowej, zwykle jednak Autocasco nie działa, gdy:
- do samozapłonu samochodu doszło na skutek rażącego niedbalstwa właściciela auta lub kierowcy,
- pojazd uległ przebudowie, o której nie poinformowano ubezpieczyciela,
- samochód miał wadę fabryczną,
- pojazd nie miał aktualnych badań technicznych, a pożar nastąpił na skutek złego stanu technicznego samochodu.