PARTNER BLOGA:

MENUMENU

Test szamponów Czyli poszukiwania najlepszego szamponu samochodowego

Przewiń w dół

Przetestowaliśmy kilka najpopularniejszych szamponów samochodowych, aby odpowiedzieć sobie na pytanie – który szampon najlepiej wybrać do mycia samochodu?


Jak faceci zazwyczaj wybierają kosmetyki dla siebie? Wystarczy, aby na mydle było napisane „mydło”. I tyle. Jeśli jednak przychodzi czas na wybór szamponu do samochodu, sprawa mocno się komplikuje. Musi przecież mieć odpowiednie pH, ładnie pachnieć, dobrze myć i do tego mieć przyjemny zapach… 😉

Czy wybór szamponu samochodowego faktycznie jest taki ważny? Czy różnią się one od siebie znacząco lub chociaż zauważalnie? Oto nasze subiektywne porównanie czterech popularnych szamponów do mycia auta: Meguiar’s Gold Class Car Wash Shampoo & Conditioner, AngelWax Shampoo, Dodo Juice Born To Be Mild oraz Shiny Garage Sleek & Bubbly, których ceny wynoszą od 29 do aż 69 złotych.

Meguiar’s Gold Class Car Wash

Meguiar’s Gold Class to swego rodzaju 2 w 1 – szampon oraz odżywka, która ma poprawiać kondycję lakieru i wygładzać jego powierzchnię. I faktycznie tak jest. Już podczas użycia czuć znakomity poślizg, jaki szampon zapewnia mytej powierzchni. Dzięki temu mycie karoserii przebiega szybko i sprawnie. Wygładzanie powierzchni lakieru ma dodatkowy plus – podczas spłukiwania woda spływa po aucie szybciej, co znacząco ułatwia osuszanie i zmniejsza ryzyko powstawania zacieków.

szampon samochodowy Meguiar's Gold Class

Meguiar’s Gold Class ma „mydlany” zapach, typowy dla szamponu. Szampon jest bardzo wydajny, a sama piana dobrze trzyma się samochodu – ścieka stosunkowo wolno nawet z pionowych powierzchni, na przykład drzwi.

szampon samochodowy Meguiar's Gold Class

Meguiar’s Gold Class jest bezpieczny dla każdego rodzaju lakieru i posiada neutralne pH. Nie usuwa przy tym woskowej ochrony jak detergenty domowe lub inne silne środki myjące. I faktycznie, powłoka ochronna nałożona na naszą Świnkę kilka miesięcy temu po myciu tym szamponem nadal jest w dobrej kondycji.

Butelka o pojemności 473 ml szamponu kosztuje 39,90 złotych. Taka ilość spokojnie wystarczy na kilka myć – do mycia samochodu wystarczy 30 ml Meguiar’s Gold Class na każde 4 litry wody.

Meguiar’s Gold Class Car Wash Shampoo & Conditioner
39,90 zł za 473 ml
OCENA
znakomity poślizg
dobrze utrzymująca się piana
wygładzanie powierzchni
mydlany zapach
 
 

Angelwax Superior Automotive Shampoo

Szampon samochodowy Angelwax to z pewnością produkt z wyższej półki cenowej. Za butelkę o pojemności 500 ml (niewiele więcej niż Meguiar’s Gold Class) trzeba zapłacić 69,90 złotych. Na szczęście szampon jest bardzo wydajny. Wystarczy dodać ok. dwóch nakrętek szamponu do wiadra i wypełnić wodą tworząc gotową do mycia mieszankę ze wspaniałą, obfitą pianą. Angelwax Shampoo nadaje się również do wykorzystania w pianownicy.

szampon samochodowy Angelwax Superior Automotive Shampoo

Jak w praktyce sprawuje się szampon za blisko 70 zł? Tak dobrze, jak dużo kosztuje. Angelwax Shampoo tworzy bardzo gęstą pianę, która znakomicie czyści karoserię samochodu. Po spłukaniu auto lśni pełnym blaskiem i wygląda znakomicie. Spokojnie można mówić tutaj o szamponie premium.

szampon samochodowy Angelwax Superior Automotive Shampoo

Warto podkreślić, że szampon samochodowy Angelwax jest bardzo gęsty i wysoko skoncentrowany (1:1000). Jego formuła wolna jest od wszelakich detergnetów, posiada neutralne pH (7), dzięki czemu nie ma obawy o naruszanie wosków czy powłok, które zostały wcześniej nałożone.

Angelwax Shampoo ma bardzo słodki i przyjemny zapach, przywodzący skojarzenia z balonową gumą do żucia.

Meguiar’s Gold Class Car Wash Shampoo & Conditioner
69,90 zł za 500 ml
OCENA
znakomicie myje
nadaje blask
przyjemnie pachnie
bardzo gęsty i wydajny
cena
 
 
 
 

Shiny Garage Sleek & Bubbly

W naszym zestawieniu Shiny Garage Sleek & Bubbly Premium Car Bath to najtańszy szampon samochodowy. Za butelkę o pojemności 500 ml zapłacimy zaledwie 29,50 złotych. Jak sprawdza się on w porównaniu do innych szamponów, droższych nawet dwukrotnie?

szampony samochodowe Shiny Garage Sleek & Bubbly Premium Car Bath

W praktyce okazuje się, że cena ma znaczenie. Bo właśnie niska cena to chyba największa zaleta Shiny Garage Sleek & Bubbly. Trzeba przyznać, że szampon bardzo dobrze się pieni, jednak nie nadaje on tak dobrego poślizgu jak produkty z wyższej półki. Po prostu czuć, że ruch myjki na karoserii nie jest tak gładki, jak w przypadku innych szamponów.

Sama piana jest gęsta, a szampon wydajny. Na jedno wiadro wody (około 8-10L) wystarczy wlać w granicach 40 ml szamponu.

szampony samochodowe Shiny Garage Sleek & Bubbly Premium Car Bath

Na plus napewno trzeba zaliczyć zapach szamponu Shiny Garage. Jest orzeźwiający i przyjemnie owocowy.

Shiny Garage Sleek & Bubbly Premium Car Bath
29,50 zł za 500 ml
OCENA
przyjemny zapach
niska cena
słaby poślizg
 

Dodo Juice Born To Be Mild

Jeśli z jakichkolwiek względów zależy Wam na małym, kompaktowym opakowaniu i szamponie, który możecie mieć zawsze przy sobie, warto postawić na Dodo Juice Born To Be Mild. Jest tak wydajny, że litr tego szamponu wystarczy na ponad roczną pielęgnację samochodu. Specyfik jest dostępny jednak w mniejszych opakowaniach – choćby w widocznej na poniższym zdjęciu buteleczce 100 ml.

szampony samochodowe Dodo Juice Born To Be Mild

Born To Be Mild ma naturalne pH, posiada także specjalną formułę Wax Friendly, która przedłuża żywotność wosku na karoserii.

Szampon Dodo Juice Born To Be Mild jest wysoko skoncentrowany i dzięki temu niezwykle wydajny. Dowód? Zobaczcie, ile piany wytwarza dosłownie jedna kropla tego szamponu:
szampony samochodowe Dodo Juice Born To Be Mild

Piana szamponu Dodo Juice daje przyzwoity poślizg i zapewnia dobre, skuteczne mycie samochodu. Pod tym względem plasuje się gdzieś pomiędzy Meguiar’s i Angelwax (które są lepsze) a Shiny Garage (który jest gorszy).

Born To Be Mild ma słabo wyczuwalny zapach winogron. Jego głównym atutem jest wydajność i naprawdę niewielkie rozmiary opakowania. Cena? Ok. 23 złote za 100 ml, które wystarczą jednak na wiele myć całego samochodu.

Dodo Juice Born To Be Mild
23 zł za 100 ml
OCENA
mega wydajność
niewielkie opakowanie
mało wyczuwalny zapach
 

Szampony samochodowe – który wybrać?

Cztery szampony, czterech producentów, z różnych półek cenowych. Który z nich wybrać? Naszym zwycięzcą jest Meguiar’s Gold Class, który oferuje naprawdę wiele przy stosunkowo umiarkowanej cenie. Jeśli na karoserii Twojego samochodu siedzi wosk za kilkaset złotych, warto zainwestować w Angelwax Shampoo, który co prawda sporo kosztuje, ale zapewnia znakomite mycie i poślizg, a przy okazji pozostawi nienaruszoną warstwę ochronną. Jeśli zależy Ci z jakiś względów na małym opakowaniu i dużej wydajności, bierz szampon Dodo Juice Born To Be Mild. Z kolei Shiny Garage Sleek & Bubbly można wybrać, o ile naszym wyznacznikiem jest niska cena. Z tego szamponu będziesz zadowolony, ale warto wiedzieć, że dopłacając nieco więcej, można kupić coś znacznie lepszego.


Szampony do testów dostarczył sklep MrCleaner.pl.

DOŁĄCZ DO NASZEJ SPOŁECZNOŚCI:

 

  • 18
  •  
  •  
  •