Navitel RE900 to urządzenie 2w1, łączące w sobie funkcję wideorejestratora i nawigacji samochodowej. Okazuje się jednak, że sprzęt ten potrafi znacznie więcej, niż zapowiada sam producent…
Wideorejestratorów i nawigacji samochodowych na rynku jest prawdziwe zatrzęsienie. Niewiele jednak znajdziemy urządzeń, które obydwie te funkcje łączą w jednej obudowanie.
My testowaliśmy dla Was dwa modele: Mio MiVue Drive 65 LM oraz Mio Combo 5207 LM. Do sprzedaży trafił jednak nowy gracz — combo Navitel RE900. Na wstępie warto dodać, że jest sporo tańszy niż recenzowane wcześniej przez nas produkty marki Mio. Czy równie dobre? Zapraszamy na test!
Budowa i jakość wykonania
Navitel RE900 ma wygląd tradycyjnej nawigacji, przypominającej tablet. Obudowa jest dosyć smukła i co zwraca uwagę już przy pierwszym kontakcie, została pokryta gumowanym materiałem, bardzo miłym w dotyku i zapewniającym pewny chwyt w rękach. Z przodu znajdziemy ekran dotykowy o przekątnej 5 cali, czyli zbliżony do współczesnych, dużych smartfonów. W ten sposób obsługujemy funkcję nawigacji.
Ponieważ Navitel RE900 to również wideorejestrator, z tyłu obudowy znajdziemy rzucający się w oczy obiektyw. Jest on ruchomy, więc w pewnym zakresie możemy ustawiać kadr kręconego filmu już po tym, jak przymocujemy urządzenie na szybie samochodu. Obiektyw wykonany został ze szkła (5 warstw), a jego pole widzenia to 140 stopni. To ani dużo, ani mało (w sprzedaży znajdziemy wideorejestratory o kącie widzenia nawet 170–175 stopni) — wystarczy na pewno do tego, aby na filmie widoczne było wszystko to, co dzieje się wokół maski naszego samochodu.
Navitel RE900 działa w oparciu o system operacyjny Android, znany doskonale ze smartfonów. Urządzenie napędza procesor MTK8382 Cortex-A7 Quad Coreo częstotliwości 1.3 GHz, co w praktyce oznacza ni mniej ni więcej niż to, że wszystkie kolejne aplikacje uruchamiają się sprawnie i działają płynnie. Tak, Navitel RE900 oferuje znacznie więcej możliwości niż tylko nawigowanie oraz nagrywanie filmów, ale o tym za chwilę…
Na koniec słowo o uchwycie. Jest mały, ale bardzo dobrze radzi sobie z utrzymaniem ciężaru Navitel RE900. Samo urządzenie wkładamy w dołączoną ramkę, którą następnie mocujemy w uchwyt. Jest to całkiem wygodne i przede wszystkim skuteczne rozwiązanie. Minusy? Jest jeden — ogólnie rzecz biorąc ciężko jest wygodnie ustawić ekran względem kierowcy i jednocześnie skierować obiektyw kamery w taki sposób, aby w kadr nie wchodził sam uchwyt.
Nagrywamy
Jak sprawdza się Navitel RE900 w roli wideorejestratora? Rozdzielczość nagrywanych filmów to 1920х1080 pikseli, czyli popularne Full HD. To, o czym warto jeszcze warto wspomnieć przy każdej kamerze samochodowej, to sensor optyczny. To element, na który często nie zwracamy uwagi, a odgrywa on istotną rolę w temacie jakości. W Navitel RE900 wykorzystano sensor OmniVision OV 2710, używany w laptopach, kamerach internetowych oraz profesjonalnych kamerach do monitoringu.
Pierwsza rzecz, która przykuła moją uwagę podczas testowania funkcji wideorejestratora w Navitel RE900, to zauważalnie ciemny obraz na nagraniach. Mimo, iż test przeprowadzałem w dzień, przy nieśmiało przebijającym się przez chmury słońcu, obraz na filmie był dla mnie zbyt ciemny. Problem wyeliminowałem w ciągu kilku sekund, w opcjach znajdując możliwość regulacji wartości ekspozycji. Przy ustawieniu +1 EV wszystko wyglądało o wiele lepiej.
Abyście sami mogli ocenić jakość, zobaczcie jak wygląda krótki film nagrany za pomocą Navitel RE900:
OBEJRZYJ WIDEO: Subskrybuj nasz kanał na YouTube — nie przegapisz kolejnych filmów!
I jak? Moim zdaniem jest poprawnie, ale spodziewałem się nieco lepszego wyniku — do tego przyzwyczaiły mnie inne wideorejestratory marki Navitel, takie jak choćby Navitel R600, mający znakomity stosunek jakości do ceny. Nie można jednak zapominać, że Navitel RE900 kosztuje mniej niż 500 złotych, a przecież nie jest tylko i wyłącznie kamerą samochodową. Sprawdźmy zatem, co oferuje jeszcze…
Nawigujemy
Navitel RE900, oprócz nagrywania filmów, pełni głównie rolę nawigacji. Na pokładzie znajdziemy mapy aż 43 krajów Europy, Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Ukrainy. Sposób korzystania z nawigacji jest w zasadzie taki sam, jak w innych urządzeniach nawigujących marki Navitel, które testowaliśmy dla Was już na blogu.
Nawigacja w Navitel RE900 pozwala nam na zapisywanie ulubionych miejsc docelowych, szukanie ciekawych punktów w najbliższej okolicy, przeglądania przejechanych już tras. Wskazówki nawigacji — zarówno te na ekranie jak i dźwiękowe, odczytywane przez Zbigniewa Urbańskiego, są wyraźne i czytelne.
Co warte zaznaczenia, korzystanie z nawigacji w Navitel RE900 jest przyjemne dzięki temu, że rozmieszczenie i wielkość przycisków została całkiem fajnie dopasowana do przekątnej ekranu. Zauważyłem pod tym względem poprawę w stosunku do starszych nawigacji Navitela, w których interfejs czasami sprawiał wrażenie, że był projektowany pod komputery PC i klikanie myszką, a nie dotykowe urządzenia mobilne.
Jeśli rozważacie zakup Navitel RE900 dodamy jeszcze jedną, ale istotną informację — decydując się na to urządzenie, otrzymacie wraz z nim darmową, dożywotnią aktualizację wszystkich map.
Znacznie, znacznie więcej…
Na koniec to, co w Navitel RE900 zaskoczyło nas najbardziej. Rozpoczynając testy byliśmy przekonani, wiedzeni zresztą zapewnieniami samego producenta, że RE900 to wideorejestrator i nawigacja. W praktyce okazało się, że to tak naprawdę mały tablet, na którym uruchomić możemy znacznie więcej funkcji i aplikacji. Sporo z nich zainstalował sam Navitel — na pokładzie urządzenia znajdziemy m.in. odtwarzacz zdjęć i muzyki, kalkulator, dyktafon, radio FM, książkę kontaktów, a nawet przeglądarkę internetową. To czyni z Navitel RE900 sprzęt, który możemy wykorzystywać w znacznie szerszym zakresie, niż początkowo zakładaliśmy.
Jak zatem podsumować Navitel RE900? To świetny sprzęt, który za mniej niż 500 złotych oferuje nam naprawdę wiele możliwości. Jedynym rozczarowaniem była dla nas jakość nagrywanych filmów, ale wynika to być może ze złego nastawienia i oczekiwania jakości, którą oferują wideorejestratory ze znacznie wyższej półki cenowej. Pod każdym innym względem — jakości wykonania, możliwości, a głównie stosunku jakości do ceny, Navitel RE900 to godne wyboru urządzenie.
[mailpoet_form id=“2”]Wideorejestrator i nawigacja w jednym
Cena: ok. 490 zł
OCENA
lista możliwości
cena
darmowa aktualizacja map
jakość filmów mogłaby być lepsza
Przeczytaj nasze testy wideorejestratorów.
⬇ Lajk do dechy ⬇
27