Planując zakup samochodu używanego, warto jest kupić jedno urządzenie, które może ustrzec nas przed wdepnięciem na minę i zakupem auta powypadkowego. Cóż to takiego? Miernik grubości lakieru!
Kupno auta używanego to bardzo ważny moment, w którym pojawia się w nas wiele emocji. Tak silnych, że czasami ciężko je opanować. Niestety wówczas o wiele łatwiej wdepnąć na przysłowiową minę.
Jak zniwelować ryzyko? Na spokojnie, a przede wszystkim dokładnie sprawdzić samochód, który chcemy kupić. Najlepiej z pomocą profesjonalnego narzędzia.
Nikt nie chce kupić nieświadomie auta powypadkowego
Dlaczego zakup samochodu z drugiej ręki bywa stresujący? Ponieważ nikt z nas nie chce kupić auta powypadkowego, przynajmniej świadomie. Oczywiście są przypadki, że wręcz szukamy auta po szkodzie, ponieważ będzie ono dostępne w niższej, bardzo atrakcyjnej cenie. Często dzieje się tak w przypadku pojazdów sprowadzanych z USA. Jednak zdecydowana większość kupujących pragnie auta, które nigdy nie było rozbite, a jego historia przedstawiana przez sprzedawcę jest wiarygodna i sprawdzona.
Jakie niestety są realia rynku aut używanych, wiemy wszyscy. Zawodowi handlarze chcą maksymalizować zyski, stosując nie zawsze godne pochwały praktyki, a osoby pozbywające się własnych, prywatnych aut często zatajają ciemną przeszłość oferowanego pojazdu. Na szczęście poszukując auta używanego, możemy wyposażyć się w tajną broń, która pozwoli nam sprawnie omijać pułapki zastawiane przez nieuczciwych sprzedawców. Mowa o mierniku grubości lakieru, za pomocą którego z dużą dokładnością ocenimy, czy samochód był szpachlowany lub ponownie malowany.
Dziś przetestujemy dla Was bardzo ciekawy miernik grubości lakieru — model E‑12-S-AL eXpert marki Blue Technology.
Tester lakieru E‑12-S-AL eXpert to polski produkt, wytwarzany i sprzedawany przez markę Blue Technology. To urządzenie, które przy zakupie samochodu używanego może okazać się wybawieniem. Dlaczego? Ponieważ pozwoli sprawdzić nam, czy wybrany samochód używany miał w swojej przeszłości naprawy blacharsko-lakiernicze, mogące świadczyć o stłuczce czy poważnym wypadku. A taki wpływa nie tylko na cenę, ale i nasze bezpieczeństwo podczas jazdy takim autem.
Pierwsze wrażenie
Wyjmuję miernik grubości lakieru samochodowego Blue Technology E‑12-S-AL eXpert z opakowania. Już na wstępie urządzenie robi wrażenie solidnego dzięki wytrzymałej, aluminiowej obudowie. Miernik wyposażono w duży, czytelny wyświetlacz prezentujący wyniki pomiarów. Sonda kulkowa, którą dociskami do lakieru, została zamontowana na przewodzie mającym 80 centymetrów długości. Co ważne, miernik posiada funkcję auto kalibracji, która uruchamia się automatycznie po każdym włączeniu testera. Jeśli chcemy upewnić się, że miernik działa prawidłowo, możemy skorzystać z dołączonych do opakowania płytek kalibracyjnych. Oprócz nich w opakowaniu znajduję jeszcze ładowarkę oraz kabel USB, a także instrukcję oraz kartę gwarancyjną.
Przyznam szczerze, że w pierwszej chwili tester lakieru E‑12-S-AL eXpert wydawał mi się bardzo ciężki w obsłudze. Zapewne był to efekt sporej liczby przycisków na obudowie — jest ich aż 9. Na szczęście są one opisane czytelnymi ikonkami, a samo urządzenie automatycznie wykrywa rodzaj podłoża, komunikując na wyświetlaczu, czy jest to blacha stalowa, stalowa ocynkowana lub aluminiowa. Informację o rodzaju wykrytej blachy widzimy na ekranie miernika, wraz z wynikiem pomiaru. To w znacznym stopniu upraszcza obsługę, szczególnie tym osobom, które nie miały wcześniej styczności z miernikami grubości lakieru samochodowego. W zasadzie po wyjęciu miernika lakieru z pudełka należy go jedynie włączyć i przyłożyć sondę do wybranego elementu karoserii — maski, błotnika czy drzwi. I tyle! Czytnik sam, dosłownie po chwili, poda nam grubość lakieru wyrażoną w mikrometrach (µm).
Czas na garść danych technicznych. Zakres pomiarowy testera lakieru Blue Technology E‑12-S-AL eXpert wynosi od 0 do 2000 µm. Rozdzielczość pomiaru to 1 µm lub 10 µm. Urządzenie zapisuje w swojej pamięci aż 1000 ostatnich pomiarów. Jest to o tyle ważne, że miernik możemy podłączyć do komputera i z jego pomocą wygenerować raport w postaci pliku PDF. To bardzo ciekawe rozwiązanie, które docenią zapewne te osoby, które oglądają dużą liczbę samochodów i chcą później skatalogować wyniki pomiarów lub uczciwi sprzedawcy, którzy nie mając nic do ukrycia, chcą dołączyć raport z testów lakieru do oferowanego przez siebie pojazdu.
Miernik lakieru Blue Technology E‑12-S-AL eXpert zasilany jest z wbudowanej baterii o pojemności 1000MAH, która wystarcza zazwyczaj na około 10 godzin pracy. Stan baterii pokazywany jest na ekranie, dzięki czemu miernik nie wyłączy nam się z zaskoczenia po rozładowaniu akumulatorka. Co ważne, poziom naładowania baterii widzimy również podczas ładowania (poprzez USB lub z gniazdka), a sam proces napełniania baterii jest szybki — około 25 minut wystarczy, aby doładować urządzenie o 40%.
Temperatura pracy wynosi od ‑20°C do 40°C, co w praktyce oznacza możliwość swobodnego korzystania z testera w ciągu całego roku — zarówno w upale, jak i na mrozie.
Pomiar w praktyce
Czas na praktyczny test. Jak wiecie, ostatnio kupiliśmy nowy samochód. Auto przez poprzedniego właściciela było używane zaledwie rok, więc naturalnym było, że interesowało nas, czy na całym aucie na pewno jest fabryczny lakier. Na szczęście przed zakupem okazało się, że tak.
Jaką grubość powinien w ogóle mieć fabryczny lakier? Oczywiście zależy to od marki, modelu, a nawet samego koloru. Można jednak przyjąć następujące podziały:
CO OZNACZAJĄ WYBRANE GRUBOŚCI LAKIERÓW?
powłoka o grubości do 100 µm — cienka powłoka lakieru (stara lub polerowana)
powłoka o grubości 100 — 200 µm — lakier fabryczny
powłoka o grubości 200 — 300 µm — po naprawach lakierniczych (ponowne lakierowanie)
powłoka o grubości 300 — 520 µm — naprawa blacharska
powłoka o grubości 520 — 750 µm — szpachlowanie oraz lakierowanie
Przy okazji wykonywania pomiarów bardzo cenna porada — przed mierzeniem grubości lakieru za pomocą miernika warto umyć samochód. Ciekawostką jest, że brud nie powinien mieć znaczącego wpływu na precyzyjność pomiaru. Czysta karoseria to jednak mniejsze ryzyko porysowania auta podczas przesuwania po nim sondy miernika lakieru. Jest jeszcze kolejna korzyść — na czystym aucie łatwiej dojrzymy różnice w kolorze lub jego odcieniach. Warto pamiętać, że czasami sama grubość lakieru — szczególnie po fachowo przeprowadzonej naprawie — nie da nam sygnału o wypadkowej historii pojazdu. Wskazać na to może jednak cieniowanie i różnica w kolorach, dostrzegalna przy dobrym oświetleniu gołym okiem.
Przed pomiarem grubości lakieru umyj samochód lub poproś o to sprzedającego. Nie ma to wielkiego wpływu na wynik, ale pozwala uniknąć porysowania auta podczas pomiaru.
W praktyce korzystanie z testera lakieru Blue Technology E‑12-S-AL eXpert nie jest tak skomplikowane, jak wydawało mi się na początku. Dużą zaletą w mojej opinii jest podświetlany, bardzo jasny ekran — dzięki niemu wyniki widać dobrze nawet podczas dokonywania pomiarów w ciemnym garażu podziemnym.
Miernik pozwala bez problemu dokonać pomiaru na krzywiznach, stali, stali ocynkowanej, aluminium, a także na słupkach, progach i wnękach. Jego zakres pomiarowy pomoże w dokładnym i precyzyjnym poznaniu wyniku. Ciekawą funkcją miernika lakieru Blue Technology E‑12-S-AL eXpert są dodatkowe dźwiękowe podpowiedzi, informujące nas o ilości warstw i szpachli na badanym elemencie samochodu.
Interesująca kwestia, z którą możecie spotkać się podczas używania miernika grubości lakieru, to wosk na karoserii. Jak zapewnia producent testowanego przez nas testera lakieru, wosk nie będzie miał wpływu na precyzję pomiarów.
Jeśli samochód ma nałożoną powłokę ceramiczną, może wpływać to na precyzję pomiarów wykonywanych za pomocą miernika grubości lakieru. Takich problemów nie zauważymy z kolei na aucie, na które aplikowany był sam wosk.
Jeśli jednak na samochód nałożona została powłoka ceramiczna, miernik uzna ją za dodatkową warstwę lakieru lub szpachlę — w zależności od tego jak gruba jest warstwa ceramiki. To kwestia, którą trzeba mieć na uwadze podczas przeprowadzania pomiarów — najlepiej jeszcze przed wyjęciem miernika lakieru warto zapytać sprzedawcę, czy jego auto było woskowane lub miało aplikowaną ceramikę na lakier.
Czy warto?
Na koniec pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie — czy warto kupić miernik grubości lakieru, a konkretnie model Blue Technology E‑12-S-AL eXpert? Aby udzielić odpowiedzi, po prostu sformułuję pytanie inaczej — czy warto wydać około 500 złotych na urządzenie, które może zaoszczędzić nam “utopienia” tysięcy lub dziesiątek tysięcy złotych? Odpowiedzi możecie udzielić sobie sami. Od siebie dodam, że recenzowany miernik zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Po wstępnych obawach o skomplikowaną obsługę przekonałem się, że E‑12-S-AL eXpert jest przyjemny z użytkowaniu, został solidnie wykonany, a producent wyposażył go w ciekawe i przydatne funkcje, takie jak generowanie raportów PDF czy wbudowana latarka. Do tego tester lakieru Blue Technology to polski produkt. Ja dalszego przekonywania nie potrzebuję i miernik E‑12-S-AL eXpert zostawiam dla siebie.
[mailpoet_form id=“2”]Miernik grubości lakieru
Cena: ok. 550 zł
OCENA
możliwość pomiarów na słupkach, progach i wnękach
podpowiedzi dźwiękowe
generowanie raportów PDF
pamięć pomiarów
Przeczytaj nasze testy samochodów.