PARTNER BLOGA:

TEST: Którą kamerę GoPro wybrać? Porównanie modeli Hero 3 White, Hero 3 Black i Hero 3+ Black

Przewiń w dół

Chcąc kręcić filmy podczas jazdy samochodem warto wyposażyć się w małą, sportową kamerę. Najpopularniejszym, choć nie tanim wyborem jest kamera marki GoPro. Który model najlepiej wybrać? Sprawdziliśmy to dzięki uprzejmości wypożyczalni PROZONE.pl.

Obecnie na rynku dostępne są kamery GoPro już czwartej generacji. O tym czym różni się model Hero 2 od Hero 3 już pisaliśmy przy okazji naszego poprzedniego testu kamer sportowych. Tym razem postanowiliśmy porównać trzy modele, które aktualnie można znaleźć na półkach sklepowych – najtańszą Hero 3 White, pośrednią Hero 3 Black i najnowszą oraz jednocześnie najdroższą Hero 3+ Black.

TEST: Którą kamerę GoPro wybrać? Porównanie modeli Hero 3 White, Hero 3 Black i Hero 3+ Black

Modele Hero 3 White i Hero 3 Black to dwa modele trzeciej generacji kamer GoPro. Zupełnie nie różnią się od siebie wyglądem, przez co dosyć trudno je od siebie odróżnić. Mają tę samą wielkość i wagę. Która jest która zorientujecie się dopiero gdy przyjrzycie się napisowi na froncie urządzenia, a precyzyjniej mówiąc – na kolor cyferki „3”. Czarna trójka oznacza model Black, zaś biała odmianę White. Prawdziwe różnice tkwią jednak we wnętrzu tych kamer – różnią się one od siebie parametrami i jakością zapisywanego obrazu, w tym dostępną rozdzielczością – White kręci w Full HD, a Black w Ultra HD (4K).

Hero 3+ Black to najnowszy i zarazem najwyższy obecnie model w całej gamie GoPro. Jak chwali się producent, jest aż o 20% mniejsza i lżejsza niż tradycyjne, wyżej wymienione „trójki”, a dodatkowo oferuje lepszą jakość obrazu. Ale nie tylko – ma szerszy kąt widzenia, tryb do filmowania w ciemnościach, szybsze Wi-Fi i dłużej działającą baterię. Gdy dołożymy do tego ostrzejszy obraz i ulepszoną jakość audio, dopiero wówczas możemy stwierdzić, że Hero 3+ to faktycznie nowa generacja kamer GoPro, oferująca znacznie więcej niż poprzednie modele.

Co ciekawe, mniejszy rozmiar i wagę GoPro Hero 3+ zawdzięczają nie budowie samej kamery, ale… obudowy! Jak zobaczycie na poniższym zdjęciu, kamery mają dokładnie te same wymiary. Spore zmiany zaszły jednak w budowie obudowy, która przy okazji gwarantuje wodoszczelność.

TEST: Którą kamerę GoPro wybrać? Porównanie modeli Hero 3 White, Hero 3 Black i Hero 3+ Black

Obudowa modeli 3+ znacznie lepiej przylega do samej kamery, posiada też bardziej płaskie przyciski i zgrabniejsze zamknięcie. To wszystko sprawia, że mimo dokładnie takich samych rozmiarów kamery, „trójki plus” po zamknięciu w obudowie są znacznie mniejsze i bardziej poręczne.

TEST: Którą kamerę GoPro wybrać? Porównanie modeli Hero 3 White, Hero 3 Black i Hero 3+ Black

TEST: Którą kamerę GoPro wybrać? Porównanie modeli Hero 3 White, Hero 3 Black i Hero 3+ Black

Różnica w jakości obrazu pomiędzy poszczególnymi kamerami GoPro jest znaczna – zwłaszcza między modelami White i Black. Po pierwsze, odmiana White ma zdecydowanie mniejszy kąt widzenia w porównaniu do modeli Black przy nagrywaniu w jakości 1080p – przy 127° widać znacznie mniej, niż przy 170°. Do tego obraz ma mniej nasycone barwy, a w słabych warunkach oświetleniowych kamera White radzi sobie zauważalnie gorzej, niż wyższe modele GoPro.

Jak można było się spodziewać, mniejszą różnicę zauważymy w obrazie rejestrowanym przez kamerę Hero 3 Black i Hero 3+ Black. Nie oznacza to jednak, że różnic nie ma – widać je głównie w kolorach oraz czułości na światło. Najwyższy i najnowszy model 3+ Black odznacza się zdecydowanie lepszymi kolorami, jak i rejestrowaniem większej ilości szczegółów przy kręceniu w nocy.

Aby samemu ocenić różnice pomiędzy kamerami GoPro Hero 3 White, Hero 3 Black i Hero 3+ Black obejrzyjcie poniższy filmik. Najlepiej w jakości 1080p i trybie pełnoekranowym. Obraz nie został poddany żadnej obróbce czy korekcji – taki materiał zarejestrowały poszczególne kamery na kartach pamięci.

Podsumowując, kamera GoPro Hero 3+ Black wypadła w naszym porównaniu zdecydowanie najlepiej. Tego można było jednak się spodziewać, gdyż jest to model najdroższy i zarazem najnowszy w ofercie. Jeśli ktoś posiada jednak kamerę Hero 3 Black, nie ma raczej sensu wymieniać jej na nowy model – różnice w obrazie są na tyle małe, że można je wyrównać za pomocą kolorkorekcji czy odpowiednich wtyczek do programu do obróbki wideo. Inaczej ma się natomiast sprawa w przypadku kamery GoPro Hero 3 White – ma ona sporo ograniczeń w stosunku do modeli Black, w tym mniejszy kąt widzenia, gorsze kolory, mniejszą czułość w słabych warunkach oświetleniowych czy brak możliwości jednoczesnego rejestrowania filmów i zapisywania zdjęć. W zamian za te braki uzyskujemy zdecydowanie niższą cenę, dlatego przy wyborze kamery GoPro należy się zastanowić co tak naprawdę jest nam potrzebne i do czego będziemy zarejestrowany materiał wykorzystywać.

GoPro Hero 3+ Black GoPro Hero 3 Black GoPro Hero 3 White
ROZDZIELCZOŚĆ FILMÓW 4K (3840×2160) 4K (3840×2160) Full HD (1920×1080)
ROZDZIELCZOŚĆ ZDJĘĆ 12MP 12MP 5MP
AKUMULATOR 1180mAh Li-Ion 1050mAh Li-Ion 1050mAh Li-Ion
JAKOŚĆ FILMÓW W CIEMNOŚCI Bardzo dobra Dobra Średnia
KĄT WIDZENIA W 1080p Ultra Wide (170°) Ultra Wide (170°) Medium (127°)
BALANS BIELI Auto, 3000K, 5500K, 6500K, CamRaw Auto, 3000K, 5500K, 6500K, CamRaw Auto
PRĘDKOŚĆ STRUMIENIA WIDEO Do 45/Mbps Do 45/Mbps Do 15/Mbps
WBUDOWANE WI-FI ✓ (4x szybsze)
TRYB PROTUNE
TRYB SUPERVIEW
TRYB AUTO LOW LIGHT
JEDNOCZESNE FOTO I WIDEO
CENA 1899 zł 1399 zł 999 zł

↓ Nakręć lajka! ↓

  • 76
  •  
  •