Chcesz mieć czyste i lśniące felgi? Do tego piękne, czarne opony w świetnej kondycji? Wystarczy ok. 30 złotych i odrobina chęci. Oto nasz patent na odświeżenie kół w samochodzie.
Przyszła wiosna, temperatury wzrosły do kilkunastu stopni na plusie… czas na zmienę kół! Przed schowaniem opon zimowych w pokrowce i założeniem gum letnich warto zadbać o dobry wygląd i kondycję — zarówno felg, jak i opon. Jak to zrobić? Co będzie nam potrzebne? Ile to zajmie czasu? Odpowiedzi w poniższym poradniku.
Czyszczenie felg
Czyszczenie felg nie jest wbrew pozorom łatwym zadaniem. Dlaczego? Ponieważ podczas hamowania powstają opiłki na skutek ścierania się klocków, które następnie osiadają na felgach. Brud tego rodzaju bardzo ciężko jest domyć, dlatego do skutecznego mycia felg konieczne będzie wykorzystanie specjalistycznego środka. Deironizer, bo o nim mowa, oczyści felgi usuwając osad z klocków hamulcowych oraz inne zabrudzenia drogowe.
Przed przystąpieniem do czyszczenia felg upewnij się, że są one chłodne — praca na rozgrzanych felgach nie jest wskazana. Dobrze jest na początku spłukać z felg luźny brud. Jak widać na zdjęciu, nawet po myjni ciśnieniowej felga nie jest w pełni czysta, szczególnie w załamaniach, przy rantach czy w okolicach śrub.
Felgi po wstępnym płukaniu psikamy deironizerem. Istotne jest, aby pokryć równomiernie całą powierzchnię felgi. Następnie należy odczekać kilka minut, aż będziemy mogli zaobserwować spektakularny efekt — naniesiony płyn z bezbarwnego zrobi się czerwony, co nazywane jest “efektem krwawienia”.
Dzięki efektowi krwawienia dokładnie widać w jakich miejscach felga była pokryta brudem, który teraz jest rozpuszczany. W kolejnym kroku musimy dokładnie spłukać felgę wodą.
Może zdarzyć się, że mimo użycia płynu do mycia felg, niektóre zabrudzenia nadal pozostaną nieusunięte. Najczęściej dzieje się tak w miejscach trudno dostępnych, np. załamaniach czy wnękach. Wówczas w celu usunięcia takich zanieczyszczeń należy użyć pędzelka. Pędzelkowanie pozwala lepiej rozprowadzić deironizer po tych obszarach, gdzie zalega największy brud — spryskaj felgę płynem, a następnie pędzelkiem z miękkim włosiem rozmasuj płyn po wszystkich zakamarkach. Teraz należy odczekać kilka minut i dać płynowi czas na działanie, a dopiero potem obficie spłukać felgę silnym strumieniem.
Konserwacja opon
Dokładnie czyszczenie felg to dopiero połowa sukcesu. Aby podkreślić efekt naszej pracy, warto zadbać również o dobrą kondycję i wygląd opony. W tym celu używamy specjalistycznego środka, takiego jak żel do nabłyszczania. Dlaczego żel? Jego konsystencja sprawia, że bardzo łatwo nakłada się go na oponę i bez większego wysiłku uzyskujemy efekt pozbawiony smug i śladów.
Żel do nabłyszczania i konserwacji nakładamy na umytą i wysuszoną oponę, najlepiej za pomocą dołączonej do opakowania gąbki. Wystarczy nanieść nieco dressingu na gąbkę i rozprowadzić za jej pomocą żel po bocznej ściance całej opony. I to w zasadzie tyle — kompozycja olejków i polimetrów utworzy niewidzialną, ochronną powłokę na oponie, skutecznie ją nawilżając i chroniąc przez matowieniem, pękaniem i starzeniem.
Finalnie otrzymamy również efekt mokrej opony, dzięki któremu guma nabiera głębszego koloru i wygląda na zdecydowanie młodszą. Co istotne, nałożony na opony żel jest wodoodporny, uzyskany za jego pomocą efekt utrzyma się na gumie przez kilka kolejnych tygodni.
Kilka cennych wskazówek na koniec
Czyszczenie felg i konserwację opon możemy przeprowadzić całkowicie samodzielnie, na kołach założonych na aucie. Zmiana opon z zimowych na letnie lub z letnich na zimowe to dodatkowa okazja, aby przeprowadzić jeszcze dokładniejsze mycie — wówczas łatwiej jest dotrzeć do wszystkich zakamarków, a także pozbyć się zanieczyszczeń po obu stronach felgi. Po okresie zimowych wnętrze felgi jest bardzo zabrudzone, dlatego przed zimowaniem opon i schowaniem kół do pokrowców na kolejne miesiące, zdecydowanie wskazane jest ich dokładnie umycie. Podobnie z oponami — guma starzeje się, a użycie dressingu i ich nawilżenie z pewnością wydłuży ich żywotność, zmniejszając ryzyko pękania czy parcienia.
Czy samodzielne mycie felg i konserwacja opon to ciężka praca? Nie, o ile wykorzystamy do tego dedykowane środki. Płyn do felg skutecznie rozpuści brud, więc siłowe czyszczenie szczotką nie będzie konieczne. Dokładnie czyszczenie czterech felg i nabłyszczenie kompletu opon to ok. 30 minut, a zależności od naszej wprawy i przede wszystkim stopnia zabrudzenia kół.
Specjalistyczny płyn do felg i dressing do opon wcale nie muszą być wcale drogie. Wykorzystane przez nas kosmetyki kosztują odpowiednio ok. 15 złotych za płyn do mycia felg i ok. 20 złotych za żel do opon. Niewiele, tym bardziej, że wystarczą nam one na kilka myć całego kompletu kół.
Tym sposobem nasza Świnka znowu może przywdziać białe kozaczki. Wszak już czas na letnie opony, prawda? 😎
Wpis powstał we współpracy z marką K2.
⬇ Lajk do dechy ⬇
15