Czym są gokarty, czy można na nie zabrać dzieci, jakie zasady panują na torze i ile to wszystko kosztuje? Oto podstawowe informacje o kartingu amatorskim, które warto znać przed pójściem na tor halowy!
HISTORIA I KONSTRUKCJA GOKARTÓW
Gokarty to proste konstrukcje, których historia rozpoczęła się w czasie II wojny światowej, kiedy to amerykańscy lotnicy szukali skutecznego sposobu na zabicie czasu pomiędzy kolejnymi misjami. Stąd wzięła się także nazwa, oznaczająca jeżdżący wózek (go-kart). W roku 1956 zaprezentowano pierwszego gokarta z silnikiem spalinowym od kosiarki. Zasadnicza konstrukcja nie zmieniła się znacząco od tamtego czasu i składa się z ramy, czterech kół bez zawieszenia, silnika, hamulców, siedziska i kierownicy. Zderzaki zabezpieczają wózek podczas zderzeń.
Gokart w wydaniu amatorskim nie posiada biegów, obsługa sprowadza się zatem do operowania kierownicą oraz pedałami hamulca i gazu. Brak zawieszenia czy wspomagania kierownicy sprawia, że do kierowania gokartem potrzeba nieco siły fizycznej.
ZASADY PANUJĄCE NA TORZE
Na torze kartingowym, tak jak na drodze publicznej, powinno zachować się kulturę jazdy. W przypływie emocji i adrenaliny może być o to trudno, pamiętajmy jednak, że wolne jazdy to walka z samym sobą o najlepszy czas, a nie o kolejność na mecie. Od zaciętej rywalizacji są zawody i wyścigi, na które przyjdzie czas później.
Każdy tor kartingowy ma własny regulamin, z którym musimy się zapoznać i zaświadczyć to podpisem. Najczęściej spotkamy się jednak z kilkoma prostymi zasadami:
— nakaz jazdy w kominiarce i zapiętym kasku — karting jest sportem potencjalnie niebezpiecznym i leży to w naszym interesie, żeby zadbać o własne bezpieczeństwo; kominiarka pełni tu funkcję higieniczną;
— zakaz jazdy w klapkach i butach na obcasach — zapewni nam to komfort operowania pedałami i zabezpieczy stopy przed potencjalnymi urazami;
— zakaz jazdy w szalikach oraz rozpuszczonych długich włosach — mogą one ulec wkręceniu w silnik;
— zakaz uderzania w inne gokarty — stwarza to realne zagrożenie na torze;
— zakaz opuszczania gokarta przed zakończeniem wyścigu — gokart halowy waży około 100kg, zderzenie z rozpędzonym wózkiem może być bardzo niebezpieczne.
W trakcie wyścigu obsługa toru będzie pokazywać zawodnikom flagi, przekazujace konkretne komunikaty. Oto cztery podstawowe flagi, które należy znać przed pierwszą przygodą z gokartem:
ŻÓŁTA FLAGA — oznacza zagrożenie na torze, należy zwolnić, zachować szczególną ostrożność i nie wyprzedzać innych zawodników. Żółta flaga pojawia się zazwyczaj w momencie kolizji lub awarii gokarta na torze.
NIEBIESKA FLAGA — dla zawodnika, któremu pokazano niebieską flagę, jest to informacja o szybszym zawodniku zbliżającym się od tyłu. W tej sytuacji należy ustąpić miejsca szybszemu kierowcy, zjeżdżając do zewnętrznej krawędzi toru.
CZARNA FLAGA - oznacza dyskwalifikację. Zawodnik, któremu pokazana została czarna flaga, zmuszony jest zakończyć udział w wyścigu i zjechać swoim gokartem do pitstopu.
FLAGA W CZARNO-BIAŁĄ SZACHOWNICĘ — oznacza koniec wyścigu. Wszyscy kierowcy powinni skierować się w swoich gokartach do pitstopu.
Flagi nie są pokazywane przez obsługę toru bez powodu — stosujcie się do nich!
ILE TO KOSZTUJE?
Karting z pewnością jest mniej kosztowny niż sportowa jazda samochodem, jednak nie jest tani. Na początku z pewnością nie potrzebujemy własnego gokarta, ani specjalistycznego sprzętu. Wystarczy wybrać się na dowolny tor kartingowy, halowy czy otwarty, i wykupić pierwszą jazdę. W zależności od dnia tygodnia, pory dnia, a także miasta, cena za jeden przejazd wahać może się od 20 do 40 zł. W tej cenie dostajemy zazwyczaj od 8 do 12 minut jazdy, w ciągu których wykonać można zazwyczaj kilkanaście okrążeń.
Zakup pierwszej jazdy wiązać będzie się zazwyczaj z zakupem kominiarki (5–10 zł lub przynosimy własną) oraz ewentualnie kosztem wyrobienia karty klubowej, która posłuży nam do zakupu kolejnych jazd. Kask niezbędny do odbycia jazdy zostanie nam wypożyczony przez tor — dostaniemy od obsługi przed jazdą. Bardzo istotne jest odpowiednie dobranie rozmiaru kasku oraz zapięcie go przed wsiadaniem do gokarta.
GOKARTY A DZIECI
Gokarty są doskonałą okazją dla dzieci do zapoznania się z elementami jazdy, rywalizacji i doskonalenia siebie. Jak prawie każdy sport, niesie ze sobą pewne ryzyko — dlatego najlepiej poszukać toru halowego, który wyposażony jest w specjalne gokarty dla dzieci. Są one o wiele mniejsze niż standardowe wózki, co pozwala na przejazdy dzieciom już od czwartego roku życia. Mniejsze silniki o mocy ok. 4,5 KM nie pozwalają także na osiąganie zbyt dużych prędkości. Przygodę dziecka z gokartami warto rozpocząć zapisując pociechę do szkółki kartingowej lub pod okiem doświadczonego instruktora, który powinien być dostępny na każdym profesjonalnym torze kartingowym.
Dlaczego warto zabrać dziecko na przejażdżkę gokartem? Możemy odkryć jego nowy talent lub pokazać sport, który stanie się jego przyszłą pasją. Wielu największych kierowców w młodym wieku zaczynało swoją karierę właśnie od kartingu, aby potem przejść do wyższych rangą zawodów i potężniejszych pojazdów. Najlepszym przykładem może być Robert Kubica, który pierwszy raz w gokarcie usiadł w wieku sześciu lat. Jeżeli Waszemu dziecku jazda się jednak nie spodoba, przynajmniej nie będziecie mieli wyrzutów sumienia, że nie pozwoliliście przekonać się mu o tym na własnej skórze.
CO DA CI JEŻDŻENIE NA GOKARTACH?
Dobrą motywacją do spróbowania jazdy na gokartach jest omówienie benefitów, jakie mogą nam one przynieść. Jest to doskonały wstęp do uprawiania motorsportu. Karting wart jest uwagi jednak także dla tych, którzy nigdy nie myśleli o wyścigach czy rajdach, ale zwyczajnie chcą stać się lepszymi kierowcami. Gokarty pozwalają poznać i poczuć w praktyce zastosowanie takich pojęć jak podsterowność, nadsterowność, dociążanie przodu czy przesunięty apeks zakrętu.
SŁOWO NA KONIEC
Na początek warto odbyć kilka jazd na amatorskim torze, a jeżeli to możliwe, zapoznać się z kilkoma torami. Każdy kolejny układ zakrętów to nowe doświadczenie, różnice można poczuć także w gokartach na poszczegółnych torach. Co najważniejsze — nie bójcie się spróbować. Karting to doskonała zabawa, nauka i jednocześnie wstęp do kolejnych szczebli w drabinie doskonalenia umiejętności kierowcy.
Przeczytaj drugą część poradnika: Podstawy jazdy gokartem.
29