PARTNER BLOGA:

MENUMENU

Policja będzie mogła staranować Twoje auto

Przewiń w dół

Dzięki nowemu zapisowi w ustawie, policja zyskała w naszym kraju nowe prawo. Od teraz radiowozy będą mogły taranować inne pojazdy, oczywiście w określonych sytuacjach. Czy to sprawi, że pościgi w Polsce zaczną wyglądać jak na amerykańskich filmach?

Nareszcie! Ktoś wreszcie wpadł w naszym kraju na pomysł, żeby dać policji możliwość zatrzymania ściganego pojazdu inaczej, niż strzałami z pistoletu. Zamiast posyłania kul w stronę oddalającego się z przestępcą samochodu, stróże prawa będą mogli teraz wykorzystać swój radiowóz jako taran. Czemu jest to dobre? Bo umiejętne wybicie samochodu z toru jazdy jest znacznie bezpieczniejsze, niż strzelanie. Dla wszystkich.

Zmiany w prawie to dopiero pierwszy krok. Zanim na ulicach zobaczymy taranujące uciekinierów radiowozy, przeszkoleni muszą zostać sami policjanci. Wymiany wymagają również służące w policji samochody.

Scen pościgów niczym z filmów akcji na razie w serwisach informacyjnych nie mamy się jednak co spodziewać. Widzę dwa problemy. Po pierwsze, do tego trzeba czasu, bo gruntowne przeszkolenie muszą przejść sami policjanci. Wybijanie z toru jazdy innego pojazdu, szczególnie na drodze publicznej i podczas normalnego ruchu ulicznego, to naprawdę niebezpieczny manewr. Dlatego trzeba się go nauczyć. Po drugie – samochody. Obecnie używane jako radiowozy Ople czy SKODY nie są wystarczająco mocne, aby taranować inne auta. Po jednym takim zatrzymaniu wyglądałyby tak, jak na zdjęciu powyżej.

Niestety samochody to jeszcze większy problem, niż mogłoby się wydawać. W Stanach Zjednoczonych, gdzie policja często stosuje taranowanie jako metodę zatrzymania, radiowozy są specjalnie wzmacniane, mają mocne silniki V8 i napęd na tył. Na naszym rynku tego typu pojazdy nie są dostępne, dlatego gdyby policja w Polsce nawet miała pieniądze od ręki, nie za bardzo ma się do kogo zwrócić i co wybrać. Nie jest powiedziane, że producenci tak ochoczo rzucą się do konstruowania nowego, specjalistycznego samochodu. A jeśli już, to za odpowiednią cenę.

Zmiany zdecydowanie na plus, choć na ich wymierne efekty przyjdzie nam jeszcze poczekać.


Wyraź swoją opinię w komentarzu poniżej!


Dołącz do nas!
Newsletter Facebook Instagram YouTube

  • 19
  •  
  •  
  •