Proces ozonowania mającego na celu eliminowanie szkodliwych związków (pleśni, grzybów, drobnoustrojów, alergenów itp.), staje się metodą, której zastosowanie wykracza daleko poza klasyczne oczyszczanie budynków komercyjnych, pomieszczeń mieszkalnych, czy chociażby wody. Coraz częściej wykorzystuje się je również jako idealną metodę oczyszczania samochodów.
Jak przebiega ten rodzaj ozonowania? Po co się je wykonuje? Jaki sprzęt jest do tego niezbędny? A także jakie efekty pozwala uzyskać? Wszystkie te informacje znajdziesz w poniższym artykule, do którego lektury zapraszamy Cię właśnie teraz!
Po co ozonuje się samochód?
Na początku zaczniemy przewrotnie, bo od przedstawienia korzyści płynących z procesu ozonowania samochodów.
Auta ozonuje się przede wszystkim po to, aby usunąć z nich nieprzyjemny zapach, tj. woń mogącą być efektem:
- Zabrudzenia tapicerki – jej zalania i zaplamienia sokami, napojami, sosami lub pokrycia innymi substancjami stanowiącymi świetną pożywkę dla drobnoustrojów.
- Przechowywania pojazdu w nieodpowiednim miejscu – o podwyższonej wilgotności, sąsiedztwie grzybów, pleśni i innych tego typu zagrożeń.
- Działania gryzoni bądź insektów — pozostawiających po sobie ubytki, zniszczenia, odchody i inne nieczystości.
- Złego funkcjonowania lub braku serwisowania klimatyzacji — będącej siedliskiem niebezpiecznych związków.
- Innych okoliczności – czyli wszystkiego, co może mieć wpływ na powstawanie oraz rozrost związków organicznych stanowiących źródło niebezpieczeństwa dla zdrowia i nieprzyjemnego zapachu.
Jaki sprzęt jest do tego potrzebny?
Do oczyszczania samochodów najlepiej sprawdzają się małe, specjalistyczne ozonatory dedykowane warsztatom i myjniom samochodowym, a także z powodzeniem wykorzystywane w serwisach klimatyzacji.
Ich kompaktowy rozmiar pozwala na szybki montaż w dowolnym pojeździe, a także sprawne przeprowadzenie procesu ozonowania. Z kolei ich moc i wydajność są dostosowane do potrzeb pojazdów, przez co korzystanie z nich jest nie tylko wygodne, ale również bardzo efektywne.
Jak przygotować się do ozonowania samochodu?
W tym procesie, poza samym ozonowaniem pojazdu, bardzo istotne jest również samo przygotowanie całego przedsięwzięcia. Często rozumiane jako mechaniczne oczyszczenie samochodu ze znajdujących się w nim źródeł nieprzyjemnego zapachu. Bowiem, dopiero po usunięciu wszystkich substancji powodujących powstawanie tych niedogodności będzie można rozpocząć samo ozonowanie.
A jeśli już o tym mowa. Wyróżniamy dwa podejścia do ozonowania pojazdu, uzależnione od typu samego sprzętu, możliwości technicznych, jak i preferencji użytkownika.
- Ozonator wewnątrz pojazdu – tu jak sama nazwa wskazuje, urządzenie ustawiane jest w środku samochodu (zazwyczaj z przodu – na siedzeniu bądź podłokietniku). Następnie, wystarczy je podłączyć do gniazda zapalniczki.
- Ozonator na zewnątrz pojazdu – w tym rozwiązaniu ozonator znajduje się poza samochodem, a ozon do jego środka wprowadzany jest przez specjalną rurę (umieszczoną w szczelinie powstałej po uchyleniu szyby bądź drzwi).
Która technika ozonowania samochodu jest lepsza? Na to nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju sprzętu, który się posiada, miejsca przeprowadzania ozonowania, jak i samego pojazdu.
Jak przebiega ozonowanie samochodu?
Przed rozpoczęciem, należy uruchomić klimatyzację na najniższą temperaturę oraz ustawić ją na działanie w obiegu zamkniętym. Taki krok pozwoli na to, aby ozon dostał się także do kanałów wentylacyjnych samochodu i z nich również usunął nieprzyjemne zapachy.
Następnie, należy włączyć ozonator, zamknąć drzwi pojazdu i odczekać odpowiedni okres czasu.
Czas ozonowania może się różnić w zależności od typu i rozmiaru samochodu, poziomu jego zanieczyszczenia, jak i intensywności obecnych w nim zapachów. Właśnie dlatego, zaleca się, aby pierwszą weryfikację jego efektów przeprowadzić po około 15 – 30 minutach nieprzerwanego ozonowania. Gdy zapach będzie nadal wyczuwalny — całość powtórzyć.
Ozonowanie samochodu – podsumowanie
Czynność ta z roku na rok zdobywa coraz więcej zwolenników, dla których poza samym komfortem podróżowania samochodem, liczy się również zdrowie. Wbrew pozorom, oczyszczanie pojazdu przy użyciu ozonu nie jest sprawą skomplikowaną, a do jej przeprowadzenia wystarczy posiadanie sprzętu oraz wiedzy, którą (mamy nadzieję) udało Ci się pozyskać za pomocą tego artykułu.
Artykuł powstał przy współpracy z najstarszym polskim producentem ozonatorów – Laboratorium naukowo-wdrożeniowym Korona. Ozonatory produkcji firmy KoronaOzon znalazły nabywców między innymi wśród sieci warsztatów samochodowych Toyoty i Bosch Service z uwagi na inną niż powszechnie oferowana technologię wytwarzania ozonu. Są oparte na autorskiej technologii producenta – dlatego są bezpieczne dla wnętrz samochodów – przede wszystkim elektroniki.
Po więcej informacji na temat ozonowania samochodu zapraszamy czytelników na stronę producenta: