Czym wyczyścić felgi aluminiowe i jak odnowić je domowym sposobem? Podpowiadamy, jak przywrócić nowy wygląd felgom, które straciły blask, są obtarte i porysowane. W przypadku większych szkód, obręcze powinny jednak trafić do specjalisty, który oceni, czy naprawa ma jeszcze sens, czy też uszkodzenia są na tyle poważne, że należy kupić nowe felgi.
Jak odnowić felgi aluminiowe domowym sposobem?
Felgi aluminiowe są bardziej podatne na uszkodzenia, zarysowania i obtarcia niż stalowe. Ich naprawa i renowacja jest jednak łatwiejsza. W przypadku drobniejszych śladów zużycia oraz gdy felgi aluminiowe wymagają głównie lakierowania, ich odnawianie jest zdecydowanie opłacalne. Jeśli ma się trochę zacięcia, wolnego czasu i odpowiedni sprzęt, można sobie z tym nawet poradzić samodzielnie. Jak odnowić felgi aluminiowe krok po kroku?
- Zdjąć koła, umyć felgi i dokładnie je osuszyć.
- Zabezpieczyć opony kawałkami taśmy malarskiej, wciskając taśmę szpachelką w rant pod felgą.
- Wyrównać i wyczyścić powierzchnię felg aluminiowych. Czym to zrobić? Felgi szlifujemy papierem ściernym o gradacji kolejno 150, 220 i 320. Zapamiętujemy miejsca, które wymagają uzupełnienia.
- Przemyć felgę zmywaczem silikonowym i uzupełnić ubytki szpachlą aluminiową zmieszaną z utwardzaczem (2–3 cienkie warstwy).
- Po utwardzeniu szpachli (ok. 20–30 min.) szlifować felgę papierem ściernym aż do usunięcia nadmiaru szpachli i jak najlepszego wygładzenia powierzchni. Znów przemyć zmywaczem i przetrzeć ściereczką pyłochłonną.
- Nałożyć 2 cienkie warstwy podkładu akrylowego w spreju, w odstępie sugerowanym przez producenta preparatu.
- Po wyschnięciu podkładu lekko zmatowić felgę włókniną ścierną, ponownie przemyć zmywaczem i przetrzeć ściereczką pyłochłonną.
- Nałożyć farbę bazową w spreju (również dwiema cienkimi warstwami).
- Po kilku minutach można już zacząć nakładać lakier bezbarwny w spreju (znów dwie cienkie warstwy).
Profesjonalna regeneracja – odnawianie i lakierowanie felg aluminiowych
Odnawianie i lakierowanie felg aluminiowych można też rzecz jasna zlecić profesjonalistom. Jeśli obręcze mają tylko drobne usterki, taka usługa kosztuje najczęściej ok. 600 zł za komplet felg. Samo lakierowanie może być jeszcze tańsze. Z drugiej strony, koszt zależy też od wielkości felg, rodzaju i koloru lakieru czy miasta, w którym znajduje się zakład, więc ceny potrafią znacznie się różnić.
Naprawa nieco poważniejszych usterek będzie odpowiednio droższa. Pomijając obtarcia, porysowania i drobne ubytki, regeneracja może też obejmować wyrównanie niewidocznych skrzywień, które skutkują bocznym biciem. Większym problemem są natomiast pęknięcia, choć również się je naprawia.
Odnawianie felg aluminiowych – kiedy przestaje się opłać?
Przy pewnych uszkodzeniach odnawianie felg aluminiowych nie tylko przestaje być opłacalne, ale może
wręcz zmniejszyć bezpieczeństwo jazdy. O tym, czy naprawiać felgę, czy też nie, powinien każdorazowo
zadecydować specjalista. Zwykle nie naprawia się felg:
- Zmiażdżonych;
- o odchyleniu od osi większym niż 1 mm;
- o bardzo poważnych ubytkach na zewnętrznym boku;
- z silnie popękanymi ramionami i szprychami.
W takich sytuacjach zdecydowanie bezpieczniej jest kupić komplet nowych felg. Bardzo duży wybór oferuje na przykład platforma internetowa eMAG (sprawdź: https://www.emag.pl/opony-felgi/sd). Można tam znaleźć ponad 1500 różnych modeli do samochodów osobowych i ciężarowych, w tym felgi aluminiowe do aut takich marek jak między innymi: Audi, BMW, Porsche, Volvo, Ford, Volkswagen i Skoda.
Artykuł sponsorowany.