PARTNER BLOGA:

MENUMENU

Mio MiVue Drive 65 LM Test nawigacji i wideorejestratora w jednym

Przewiń w dół

Mówi się, że jeśli coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę jest do niczego. Powiedzenie to jednak nie sprawdza się w przypadku Mio MiVue Drive 65 LM, które pełni funkcję nawigacji i wideorejestratora. Zapraszamy na test!


Mio MiVue Drive 65 LM to urządzenie typu 2 w 1, mieszczące w jednej obudowie nawigację samochodową oraz kamerę, czyli tak naprawdę urządzenia, które najczęściej towarzyszą kierowcom podczas dłuższych podróży.

Czy taka konstrukcja to dobry mariaż czy przerost formy nad treścią? Przekonacie się czytając poniższą recenzję.

Nawigacja

Podstawową rolę, jaką pełni Mio MiVue Drive 65 LM jest nawigacja samochodowa, która wykorzystuje mapy TeleAtlas. Już na pierwszy rzut oka uwagę przykuwa duży ekran 6,2 cala. Całe urządzenie wydaje się spore, co z początku może rodzić obawy o widoczność drogi po zamontowaniu na szybie. Na szczęście przyssawka jest kompaktowa i nie zajmuje wiele miejsca. Wypinanie urządzenia z uchwytu jest proste i wygodne. Wielki ekran dobrze spisuje się natomiast podczas korzystania z samej nawigacji – menu jest czytelne, przyciski duże i łatwe do wciśnięcia. Dla osób posiadających mały samochód lub lubiących mniejsze rozmiary, dostępna jest bardziej kompaktowa wersja z ekranem 5″.

 

Menu główne jest proste i czytelne, w typowym dla Mio układzie kolorowych kafelków. Łatwe jest również wpisywanie adresów w nawigacji – litery są duże, a urządzenie samo podpowiada nazwy miast i ulic po wprowadzeniu pierwszych znaków. Cel podróży możemy również wyznaczyć na inne sposoby – podając jego współrzędne lub wskazując na mapie danego miasta lub obszaru. Najczęściej wybierane miejsca docelowe możemy dodawać do ulubionych. Gdy już wybierzemy adres, nawigacja wyznaczy kilka alternatywnych tras – najszybszą, najkrótszą czy najbardziej ekonomiczną. To bardzo ciekawa opcja, która może dodatkowo pomóc nam obrać właściwy kurs i dobrać trasę do aktualnych potrzeb – oszczędzania czasu lub paliwa.

Nawigacja podczas jazdy prowadzi nas za pomocą komend głosowych oraz informacji na ekranie, pokazując wytyczoną trasę, najbliższe manewry czy pas ruchu, który powinniśmy zająć przed zbliżającym się zjazdem.

Nawigacja w Mio MiVue Drive 65 LM posiada bardzo przydatną funkcję TMC. Cóż to takiego? Informacja o korkach i utrudnieniach na drodze z funkcją ich omijania. Korzystanie z tego systemu jest darmowe. Oprócz nawigacji Mio MiVue Drive 65 LM posiada również dwie inteligentne funkcje systemu ADAS (zaawansowany system wspomagania kierowcy), które wspierają kierowcę na drodze: LDWS (układ ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu) i FCWS (układ ostrzegania przed kolizją z przodu).

Co warte podkreślenia, przy zakupie Mio MiVue Drive 65 LM otrzymujemy dożywotnią aktualizację map oraz bazy fotoradarów.

Wideorejestrator

Mio MiVue Drive 65 LM to nie tylko nawigacja, ale i wideorejestrator. Mimo, iż mówimy o urządzeniu 2 w 1, parametry kamery są bardzo dobre. Rozdzielczość nagrań to Extreme HD (1296p dla 30 klatek/sek.), a do kodowania filmów wykorzystywany jest popularny i wydajny kodek H.264. W efekcie filmy są naprawdę dobrej jakości, pozwalają na odczytanie tablic rejestracyjnych innych pojazdów, co tak naprawdę w przypadku wideorejestratora i zaistnienia zdarzenia drogowego (stłuczka czy wypadek) jest kluczowe.

Obiektyw w Mio MiVue Drive 65 LM jest bardzo jasny (światło F1.8), posiada szklane soczewki  i szeroki kąt widzenia 140°. To przekłada się na wysokiej jakości obraz. Rozwiązanie, które najbardziej przypadło mi do gustu jeśli chodzi o obiektyw, to jego szeroka możliwość regulacji. Kąt w jakim patrzy kamera można regulować w całkiem sporym zakresie, do tego w każdą stronę. Dzięki temu ekran nawigacji ustawiamy tak, aby dobrze widzieć ekran, a sam obiektyw w takim kierunku, aby obejmował przód auta i okolice błotników auta. To genialne rozwiązanie, dające możliwość korzystania w Mio MiVue Drive 65 LM z nawigacji i wideorejestratora jednocześnie.

Obraz nagrywany za pomocą Mio MiVue Drive 65 LM jest dobry, ale nie rewelacyjny. Mimo obiektywu o dobrych parametrach i wysokiej rozdzielczości, zdarzało nam się testować wideorejestratory mogące pochwalić się lepszymi rezultatami. Mio Drive ma szczególnie problemy podczas kręcenia scen pod słońce, wówczas obraz robi się nieco żółty. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że mówimy o urządzeniu 2 w 1, jakość jest naprawdę zadowalająca.

 OBEJRZYJ TEST W WERSJI WIDEO:
  Subskrybuj nasz kanał na YouTube – nie przegapisz kolejnych testów!

Omawiając kamerę w Mio MiVue Drive 65 LM, warto wspomnieć jeszcze o ciekawej opcji, jaką jest możliwość instalacji kamery tylnej. Wówczas urządzenie „widzi” to, co dzieje się zarówno przed, jak i z tyłu pojazdu. Niebezpieczne manewry innych kierowców zostaną zapisane z dwóch kamer na osobnych nagraniach, przez co nic nie umknie oku kamery. Cały materiał zapisywany jest na karcie pamięci, która może mieć do 65 GB pojemności.

Za pomocą Mio MiVue Drive 65 LM możemy nie tylko nagrywać filmy, a także wykonywać zdjęcia. Będą one zapisywane na osobnej karcie pamięci.

Mio MiVue Drive 65 LM – ocena

Podsumowując Mio MiVue Drive 65 LM to naprawdę udana konstrukcja. Jakość i wykonanie urządzenia stoją na najwyższym poziomie. Korzystanie zarówno z nawigacji jak i wideorejestratora jest banalnie proste, a obie te funkcje można uruchomić jednocześnie, bez obawy o płynność działania. Nawigacja oferuje precyzyjne mapy, dożywotnią aktualizację, a także opcję wyznaczania kilku alternatywnych tras. Ostrzeże nas również o utrudnieniach na drodze i zaproponuje objazdy. Kamera mimo znakomitych – przynajmniej na papierze – parametrów oferuje dobry, ale nie rewelacyjny obraz.

Dla kierowców chcących wozić na pokładzie swojego samochodu nawigację i wideorejestrator, Mio MiVue Drive 65 LM  będzie rozwiązaniem idealnym. Zamiast kupować dwa osobne urządzenia i zajmować miejsce na szybie auta, możemy pokusić się o nabycie jednego, wszystkomogącego Mio Drive. Zasadniczo konstrukcja ma tylko jedną wadę – wysoką cenę zakupu, która kwotą 999 złotych może odstraszyć niektórych kupujących. Ci z Was, którzy jednak zdecydują się na nabycie urządzenia z serii Mio MiVue Drive, będą z wyboru zadowoleni. Tym bardziej, że w zestawie otrzymujemy kartę pamięci 16 GB, co jest rzadkim zjawiskiem.

Mio MiVue Drive 65 LM
Nawigacja i wideorejestrator w jednym
OCENA
czytelne menu
dobra nawigacja
dopracowany uchwyt
regulowany obiektyw
darmowy system TMC
darmowa aktualizacja map
przeciętna jakość filmów
cena

Przeczytaj pozostałe testy nawigacji oraz wideorejestratorów.

  • 38
  •  
  •  
  •