Kupując miernik lakieru musimy głównie zdecydować o tym, jaki rodzaj sondy najlepiej spełni nasze oczekiwania. Sonda wbudowana czy na przewodzie? Sonda płaska czy dociskowa? A może sonda kulkowa? Podpowiadamy, co warto wybrać!
Miernik lakieru to inwestycja, która może szybko się zwrócić. Jeśli planujemy zakup auta używanego i poszukujemy na rynku wtórnym upragnionego egzemplarza samochodu, najważniejszym zadaniem jest wykluczenie tych pojazdów, które miały wypadkową historię, ale mimo to ich właściciele starają się to ukryć. Tester lakieru, kosztujący zazwyczaj do kilkuset złotych, pomoże nam zmierzyć grubość powłoki lakieru, a tym samym uniknąć zakupu powypadkowego pojazdu. Dzięki temu możemy oszczędzić setki, a nawet i tysiące złotych.
Na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu miernika lakieru? Pod względem funkcjonalności oraz wygody użytkowania najistotniejszą kwestią wydaje się rodzaj zastosowanej w testerze lakieru sondy. Lepiej sprawdzi się ta wbudowana w obudowę, czy zawieszona na kablu? Czym różni się płaska sonda od sondy kulkowej? Wyjaśniamy!
Jak działa miernik lakieru?
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia zasady działania miernika lakieru. Jak wszyscy wiemy, tester tego rodzaju punktowo mierzy grubość powłoki lakierniczej na wybranym elemencie samochodu. Jak jednak to robi? W wielkim skrócie mierzy odległość od czujnika miernika lakieru do metalicznego podłoża, jakim może być stal, stal ocynkowana, a przypadku niektórych modeli testerów również aluminium. Dzięki temu określa się grubość lakieru, czyli warstwy niemetalicznej. Składać się może na nią nie tylko lakier samochodowy, ale również szpachla, oznaczająca naprawy blacharskie.
Jeśli miernik grubości lakieru wskaże nam wyższe niż standardowe wartości, może to oznaczać, że dany element w samochodzie był naprawiany. W przypadku nieco większej grubości lakieru niż fabryczna mówimy o ponownym lakierowaniu. Może to wskazywać na niewielkie uszkodzenia powłoki lakierniczej, takie jak przetarcia czy zarysowania, czyli częste i raczej niegroźne szkody parkingowe. Jeśli jednak wskazanie testera lakieru mocno odbiega od normy, najprawdopodobniej mówimy już o większej i znacznie poważniejszej naprawie powypadkowej, przy której do wyrównania powierzchni (np. pogiętej blachy) użyto dodatkowej warstwy szpachli.
Rodzaje sond w miernikach lakieru
Szukając miernika grubości lakieru na pewno szybko dostrzeżecie, że na rynku dostępne są testery o różnej budowie. Mowa głównie o rodzaju sondy, którą bezpośrednio przykładamy do karoserii pojazdu i za jej pomocą dokonujemy pomiarów.
Testery grubości lakieru mogą mieć sondę wbudowaną w obudowę lub sondę umieszczoną na przewodzie. O tym, które z tych rozwiązań jest lepsze, powiemy za moment. Jednak niezależnie od tego, czy sonda jest umieszczona w obudowie czy na przewodzie, może mieć różną konstrukcję. Oto one:
W miernikach lakieru spotkamy zasadniczo trzy rodzaje sond:
sonda płaska
sonda dociskowa
sonda kulkowa
Który rodzaj sondy jest najlepszy? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista i pozostaje uzależniona od naszych potrzeb.
Sonda wbudowana czy na przewodzie?
Sonda wbudowana w obudowę to przede wszystkim kompaktowe rozmiary miernika, który łatwo schować i przenieść. Testery wyposażone w ten typ sondy są z reguły również tańsze niż ich odpowiedniki z sondą na przewodzie. Minusem umieszczenia sondy w obudowie miernika jest trudność dokonywania pomiarów. O ile miernik bez problemu będziemy mogli przyłożyć do powierzchni dużych i łatwo dostępnych, takich jak maska, dach czy drzwi, o tyle w miejsca takie jak progi czy zabudowane innymi elementami rejony sięgnąć będzie o wiele ciężej. Zintegrowanie sondy z obudową, a tym samym ekranem pokazującym wyniki pomiarów, może w niektórych sytuacjach utrudniać również odczyt informacji z wyświetlacza.
Sonda na przewodzie to rozwiązanie wszystkich problemów, które generuje sonda wbudowana w obudowę. Dzięki oddzieleniu sondy od obudowy możemy zdecydowanie łatwiej sięgać w trudne rejony, wygodnie spoglądając przy tym na wskazanie wyświetlacza i odczytywanie wartości pomiarów grubości lakieru. Niestety mierniki wyposażone w sondę umieszczoną na przewodzie są nieco droższe, zajmują również więcej miejsca. Wydaje się to jednak niewielka przeszkoda w porównaniu do możliwości i swobody pomiarów, jakie zapewniają.
KUP MIERNIK W NASZYM SKLEPIE:
Sonda płaska, dociskowa czy kulkowa?
Sonda płaska to podstawowy typ sondy, która jak wskazuje jej nazwa ma całkowicie płaską końcówkę. Po przyłożeniu jej do powierzchni lakieru otrzymujemy odczyt wartości podany w mikrometrach (μm). Jej minusem jest nieco utrudniona obsługa, szczególnie w rękach najmniej doświadczonych osób, gdyż ciężko wyczuć z jak dużą siłą należy przyciskać sondę do powierzchni lakieru, aby dokonać prawidłowego pomiaru.
Sonda dociskowa różni się od płaskiej tym, że na końcu posiada element chowający się do wewnątrz w momencie przyłożenia sondy do powierzchni lakieru samochodu. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad siłą docisku, a dokonywane pomiary są przez to bardziej precyzyjne. Zmniejsza się również ryzyko uszkodzenia lakieru poprzez zbyt mocne dociskanie sondy do karoserii.
Sonda kulkowa to najbardziej zaawansowane, ale jednocześnie najdroższe rozwiązanie. Dzięki umiejscowionej na końcu sondy kulki, chowającej się pod naciskiem naszej ręki w momencie przykładania testera do powierzchni lakieru, znacznie lepiej odczuwamy właściwy docisk. Gwarantuje to bardziej precyzyjne pomiary i zmniejsza ryzyko uszkodzenia lakieru. To jednak nie wszystko — sonda zakończona kuliście umożliwia dokonywanie pomiarów na krzywiznach, takich jak słupki czy przetłoczenia, często pojawiające się na karoserii samochodu. Warto też wiedzieć, że testerem wyposażonym w sondę kulkową wręcz bardzo ciężko dokonać nieprawidłowego pomiaru — aby wynik był nieprecyzyjny, trzeba się bardzo postarać.
Który rodzaj sondy wybrać?
Wszystko zależy od potrzeb i wymagań, jakie mamy w stosunku do kupowanego miernika grubości lakieru. Jeśli zależy nam na prostocie i niskiej cenie, warto wybrać miernik z sondą wybudowaną w obudowę. To rozwiązanie idealne dla tych osób, które będą korzystać z testera lakieru naprawdę okazjonalnie. Jeżeli zależy nam na możliwości sprawdzenia grubości powłoki lakierniczej w trudno dostępnych miejscach, kup miernik z sondą zamieszczoną na przewodzie — płaską lub dociskową. Z kolei miernik lakieru z sondą kulkową to rozwiązanie dla najbardziej wymagających osób, które szukają nie tylko łatwej obsługi, ale i największej możliwej precyzji jakie oferują testery do oceny stanu lakieru i weryfikacji historii samochodu, w tym również na krzywiznach i przetłoczeniach.
Materiał powstał we współpracy z producentem mierników grubości lakieru, marką Blue Technology.