PARTNER BLOGA:

MENUMENU

„Jak prowadzić” Ben Collins Niezrównany poradnik napisany przez byłego Stiga

Przewiń w dół

O tym, „Jak prowadzić” Ben Collins wie z pewnością znakomicie. Udowodnił to wcielając się w rolę Stiga w programie Top Gear czy dublując samego Jamesa Bonda w scenach pościgów. Czy utalentowany kierowca potrafi jednak pisać książki i przekazać swoją cenną wiedzę czytelnikom?


Bena Collinsa kojarzy spora część z Was. A już zdecydowana większość zna Stiga, tajemniczego kierowcę w białym kombinezonie, który w programie Top Gear bezbłędnie prowadzi każdy powierzony mu samochód. To właśnie Collins wcielał się w jego rolę przez kilka dobrych lat, aż w końcu postanowił wyjść z cienia… a raczej spod białego kasku i pokazać swoją twarz.

Od tamtego czasu stał się rozpoznawalną osobą, z czego korzysta pisząc między innymi książki. Jego najnowszym dziełem jest poradnik zatytułowany „Jak prowadzić? Niezrównany poradnik napisany przez byłego Stiga”. Sprawdziliśmy, czy lektura tej pozycji jest pouczająca i przyjemna.

Czytamy

Swój poradnik Ben Collins podzielił na cztery części: krótką historię prowadzenia, podstawy, na drodze oraz poślizg. Jeśli wydaje się Wam, że pierwszy rozdział jest nudny jak flaki z olejem, to mocno się mylicie. Z początku książki dowiecie się, jak wyglądały kiedyś opony czy zawieszenia, a tym samym dlaczego techniki nigdyś uznawane za wzór jazdy, dzisiaj nie mają żadnego zastosowania.

Jak prowadzić Ben Collins

Kupując poradnik na temat jazdy samochodem na usta ciśnie się pytanie – do kogo jest on skierowany? Do totalnych laików, którzy dopiero zrobili prawo jazdy, czy dla kierowców z doświadczeniem, którzy chcą wyeliminować zakorzenione błędy i doszlifować swoje umiejętności? „Jak prowadzić” Ben Collins napisał w taki sposób, że poradnik powinien przeczytać każdy. Znajdziemy w nim potężny zastrzyk przydatnej wiedzy. Dowiemy się jak ważny jest wypoczynek i koncentracja, jak patrzeć na drogę (słyszeliście o widzeniu peryferyjnym?), jak powinny pracować ręce na kierownicy czy jakie są techniki hamowania. Pokonywanie zakrętów, operowanie gazem, przyczepność, jazda w poślizgu i wychodzenie z niego w samochodach z różnorakim napędem – to wszystko zawarto w jednej książce.

Podczas czytania książki da się wyczuć, że Ben Collins miał wiele do czynienia z programem Top Gear. W trakcie lektury natrafimy na wiele zabawnych porównań, językowo podobnych do wypowiedzi Jeremiego Clarksona. Oprócz tego znajdziemy relacje zza kulis kręcenia kolejnych odcinków (głównie nauki gwiazd, zasiadających w samochodzie za rozsądną cenę). W swoim dziele Collins zawarł również sporo opisów swojej pracy kaskadera, serwując czytelnikowi szczegóły z kręcenia scen pościgów w Jamesie Bondzie czy reklam telewizyjnych dla producentów aut. Są one osadzone w taki sposób, że nawiązują do danego rozdziału książki, czasami ma się jednak wrażenie, że opisy te są po prostu za długie. W zasadzie to jedyny minus tej książki, jeżeli mielibyśmy się do czegoś przyczepić. Przeczytanie wszystkich 272 stron mija mimo wszystko zaskakująco szybko.

jakprowadzicbenbollins

Oceniamy

„Jak prowadzić” Bena Collinsa to kawał cennej wiedzy, podany w przystępny i miejscami wręcz zabawny sposób przez faceta, który w swojej karierze niejednokrotnie udowodnił, że potrafi prowadzić samochód jak mało kto. Z pewnością poziom zaawansowania jest o wiele większy, niż choćby w książce Krzysztofa Hołowczyca, jednak sposób napisania książki i podanie wiedzy w odpowiedniej kolejności (zaczynamy od podstaw, kończymy na kontrolowanym poślizgu) sprawia, że powinna to być lektura obowiązkowa dla wszystkich, którym zależy na byciu dobrymi i świadomymi kierowcami. Polecamy!

Konkurs – wygraj książkę!

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Insignis mamy dla Was aż 8 egzemplarzy książki! Co należy zrobić, aby wygrać jedną z nich? Wystarczy wpisać w komentarzu pod tym wpisem dosłownie jedno słowo, odpowiadając na pytanie:

PYTANIE KONKURSOWE:
Opisz jednym słowem, jaki powinien być idealny kierowca.

Pamiętajcie – możecie użyć tylko jednego słowa! Każdy uczestnik może wstawić dowolną liczbę komentarzy. Najciekawsze z odpowiedzi nagrodzimy książkami.

Konkurs trwa od 21 lutego 2016 do 28 lutego 2016 (do godziny 23:59).
Listę zwycięzców opublikujemy do dnia 3 marca 2016.

Konkurs – wyniki

Mamy wyniki konkursu! Bardzo dziękujemy wszystkim za udział, pojawiło się aż 150 odpowiedzi. Spośród nich wybraliśmy najciekawsze, których autorzy otrzymują książki „Jak prowadzić” Bena Collinsa:

Muftak
Damian Otolski
Frank
Krzycho92
Basia
Mark
Patrycja
BladeRunner

Wszystkich zwycięzców prosimy o podanie adresu do wysyłki nagród na maila blog@antymoto.com. Gratulujemy!

 


jak-prowadzic-niezrownany-poradnik-napisany-przez-bylego-stiga-b-iext30467205Jak prowadzić. Niezrównany poradnik napisany przez byłego Stiga
Ben Collins
OCENA
cenna wiedza
ciekawy język à la Top Gear
miejscami przydługie relacje z wyścigów lub planów zdjęciowych
Tytuł: Jak prowadzić. Niezrównany poradnik napisany przez byłego Stiga
Autor: Ben Collins
Tłumaczenie: Strąkow Michał
Wydawnictwo: Wydawnictwo Insignis
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Ilość stron: 272

Dołącz do nas!
Facebook Instagram YouTube
[wysija_form id=”4″]

↓ Lajk do dechy! ↓

  • 59
  •  
  •  
  •