Nowoczesne systemy informatyczne stosowane w przedsiębiorstwach dotyczą głównie zarządzania pracownikami. Ich działanie ma utrzymać wysoką motywację pracowników i pomagać im osiągać odpowiednie wyniki pracy. Niezbędnym narzędziem online do zdalnego zarządzania jest GPS monitoring, który lokalizuje pojazdy pracowników na żywo. Z tego artykułu dowiesz się, jak działają i kto z nich korzysta.
Aby lokalizować pojazdy potrzebny jest GPS do samochodu oraz dostęp do internetu, ale to nie wszystko. Platforma IKOL do lokalizacji pojazdów posiada także odpowiednie funkcje monitoringu GPS, które zdobywają coraz większą popularność wśród dyrektorów sprzedaży i fleet managerów. Ich zastosowanie ułatwia efektywne zarządzanie flotą i pracownikami. System IKOL jest najbardziej popularnym systemem na rynku, skierowanym do dyrektorów, managerów, kadry zarządzającej oraz właścicieli firm.
Jak wykorzystać narzędzia monitoringu GPS?
Korzystanie z GPS monitoringu to prosta droga do oszczędności, co stanowi jeden z priorytetów dla większości firm w Polsce. Lokalizacja pojazdów widocznie podnosi produktywność pracowników.
Idąc tym tropem otrzymujemy od monitoringu GPS jedną z wiodących funkcji, czyli zarządzanie czasem pracy. Służą do tego raporty z podróży, pokazujące na jednym wykresie ilość przebytych kilometrów, ilość oraz długość postojów, a także godzinę rozpoczęcia oraz zakończenia podróży.
Prawie każdy manager oraz dyrektor sprzedaży chce wiedzieć, kiedy i z jakiej lokalizacji jego pracownicy rozpoczęli pracę. Znaczenie ma również to, ile poświęcają czasu na wykonanie konkretnego zadania i ile potrzebowali czasu na dotarcie do celu.
Fleet Manager chce z kolei wiedzieć, jak pracownik eksploatuje pojazd. Ile było ostrych hamowań lub gwałtownych przyspieszeń oraz czy jego styl jazdy może negatywnie wpłynąć na sprawność pojazdu. Na koszty zużycia auta składa się przede wszystkim ilość przebytych nim kilometrów, ale sposób eksploatacji znacząco wpływa na to, jakie podzespoły należy przedwcześnie wymienić, a kwoty w ASO mówią same za siebie. Za sprzęgło zapłacimy dobrze ponad 1000 zł, amortyzatory również, a za układ hamulcowy niewiele mniej. Wymiana kompletnego rozrządu to w zależności od marki samochodu kwoty między 1500–4000 zł. Łatwo zatem wywnioskować, że dobrze utrzymany samochód zawsze będzie kosztował mniej.
Co mają wspólnego praca w terenie i praca zdalna?
Kierowca to szczególny rodzaj pracownika, który świadczy pracę w terenie. To bardzo zbliżony model pracy do nowego trendu pracy zdalnej. Przede wszystkim dlatego, że zakłada taką samą potrzebę kontrolowania pracownika. Dla wielu managerów samo utrzymanie ludzi w zasięgu wzroku pozwala lepiej zarządzać, bo w biurze szybciej zauważają błędy i zaniedbania. To mit, który szybko można obalić.
GPS do samochodu za pomocą alertów przesyła powiadomienia w czasie rzeczywistym na temat przekroczonych prędkości, wyjazdu z obszaru pracy, próby zagłuszenia lokalizatora, a także alert o odholowaniu, długiej podróży i długim postoju. Dzięki temu doskonale widać każdą aktywność pracownika.
Niezależnie od wielkości zespołu, dokładna mapa lokalizacji wszystkich pojazdów kontroluje miejsce, czas pracy oraz efektywność podejmowanych działań.
Dyrektor sprzedaży będzie wiedział jak zaangażowanie kierowcy wpływa na jego produktywność oraz co musi poprawić, aby uzyskać lepsze wyniki. Z kolei dla zarządzającego pojazdami, wszystkie alerty to czerwone światło dla wyższych kosztów z tytułu utrzymania floty.
Mobilna kilometrówka w systemie zamiast książkowej
Wyjazdy służbowe to nie tylko podróże, ale także obowiązek prowadzenia ewidencji. Posiadając lokalizator GPS, rozliczenie kilometrówek odbywa się na postawie wszystkich zapisanych tras pojazdu przez lokalizator, bez potrzeby wypisywania stanu licznika, celu podróży, danych kierowcy itp. Elektroniczna ewidencja przebiegu pojazdów IKOL pozwala odliczyć 100% podatku VAT od wyjazdów służbowych. Dodatkowo zbieranie informacji przez lokalizatory eliminuje błędy i nieprawidłowości. To kolejny atut zarządzania pracownikami za pomocą systemu IKOL.
Jak zacząć lokalizować pojazdy w firmie?
Monitoring pojazdów GPS należy rozpocząć od wyboru odpowiedniego modułu. W ofercie IKOL do wyboru jest kilka lokalizatorów montowanych w pojeździe. Do lokalizacji tras, zapisywania historii i korzystania ze wszystkich wymienionych funkcji najlepszy będzie lokalizator IKOL GO. To najbardziej uniwersalny moduł pasujący do wszystkich typów pojazdów. Drugi wybór to IKOL CAN, który dodatkowo mierzy poziom i zużycie paliwa, a także wyświetla wszystkie dostępne informacje z komputera pokładowego.
Platforma IKOL dostępna jest także w wersji aplikacji mobilnej i wykorzystuje cały potencjał aplikacji webowej. Służy do szybkiego przeglądania wszystkich lokalizatorów i wpiera pracę zdalną managerów i dyrektorów.
Podsumowanie
W dzisiejszej, zdalnej rzeczywistości ważne jest, aby platforma do zarządzania pracownikami odpowiednio dbała o komunikację i przepływ informacji. Dobre narzędzie online powinno wspierać rozproszone zespoły, poprzez częsty kontakt. Kiedy komunikacja twarzą w twarz bywa utrudniona, widząc na mapie jak pracuje kierowca masz powód, aby częściej do niego zadzwonić i zapytać, co słychać. To ważne, aby także poza biurową codziennością mieć realny wpływ na pracę innych.