Relacja ze zwiedzania Instytutu BOSMAL, niegdyś znanego z produkcji samochodów, dzisiaj zajmującego się badaniami dla rynku motoryzacyjnego.
W dniu premiery w Polsce nowego paliwa Statoil miles braliśmy udział w próbie bicia niskiego spalania. Udało nam się wówczas uzyskać najlepszy wynik, o czym możecie poczytać w tym miejscu. Zwieńczeniem wyprawy z Warszawy do Bielska-Białej było zwiedzanie kolebki polskiej motoryzacji, czyli Instytutu Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL.
Jeśli kojarzycie nazwę BOSMAL, to najprawdopodobniej ze specjalnymi wersjami popularnego “Malucha”. Faktycznie, firma ta produkowała Polskiego Fiata 126p Cabrio, w którym zmiany były szeroko zakrojone i nie ograniczały się jedynie do wycięcia dachu. Modyfikacje dotyczyły silnika, a rozstaw osi zwiększono o 100 mm. Dodatkowo zwis tylny wydłużono o 70 mm. Nadwozie zostało oczywiście wzmocnione, aby utrzymać sztywność samochodu, mimo pozbawienia go dachu. To jednak nie wszystko — BOSMAL zrobił prototyp Malucha Combi, edycję z silnikiem zamontowanym z przodu, a także wersję przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Oprócz Fiata 126p BOSMAL wypuścił również takie auta jak Syrena Bosto, Cinquecento Bombix, Beskid 106 czy motocykl BOSMAL Trike. Większość z tych cudeniek można zobaczyć w skromnym muzeum, mieszczącym się na terenie zakładu w Bielsku-Białej. Spędziliśmy tam kilka długich chwil:
Dzisiaj BOSMAL nie zajmuje się już produkcją Maluchów 😉 Działalność firmy opiera się na prowadzeniu wszelkiego rodzaju badań dla firm z branży motoryzacyjnej. Na życzenie klienta, BOSMAL może przebadać wiele dziwnych rzeczy. Nie tylko zaorają dowolną skrzynię biegów i sprawdzą, przy jakim przebiegu podda się najsłabszy element. Sprawdzą nawet, jak zapach nowego samochodu wpływa na potencjalnego kupca!
Wiedzieliście, że producenci samochodów tak dobierają materiały do wykończenia wnętrza, aby wydobywały miły dla nosa zapach? Tak swoich klientów kuszą głównie marki premium. Niesamowite, prawda? Nie mniej zadziwiające jest to, że takie rzeczy robi się w Polsce! Niestety fotek maszyn i tej technologii dla Was nie mamy — podczas zwiedzania obowiązywał całkowity zakaz robienia zdjęć. Prośba ta wydaje się jednak zasadna, szczególnie gdy dowiadujemy się, że tylko jedna mała skrzynka pomiarowa kosztuje milion Euro. MILION! A takich urządzeń i pomieszczeń w BOSMAL‑u jest naprawdę wiele…
Klientami BOSMAL‑a jest wiele znanych i światowych marek. Są wśród nich producenci samochodów (Audi, BMW, Mazda, Fiat, Toyota, Peugeot, Citroen, Volkswagen), producenci części (Bosch, Brembo, Thule, Valeo) oraz koncerny paliwowe (Statoil, Orlen, Shell). Nic dziwnego, skoro Instytut oferuje swoim klientom nie tylko badania, ale też często swoją wiedzę i doświadczenie, podpowiadając najlepsze rozwiązania, w celu poprawy wyników lub rozwiązania danego problemu. To naprawdę znakomicie, że w naszym kraju mamy takich specjalistów, dysponujących zaawansowanym sprzętem. Jak się okazuje — mimo iż niewielu o tym wie — na rynku badań w świecie motoryzacji Polska jest potężnym graczem. Natomiast w skali Europy sama lokalizacja Instytutu sprzyja współpracy z producentami aut osobowych, silników oraz skrzyń biegów.
Konkurs
Mamy dla Was trzy egzemplarze książki “BOSMAL dla motoryzacji”. 226 stron, twarda oprawa, całe mnóstwo kolorowych zdjęć i spora dawka cennej wiedzy na temat historii motoryzacji w Polsce i na świecie. To naprawdę wciągająca i dobrze wydana lektura dla wszystkich miłośników motoryzacji.
Co zrobić, aby przygarnąć jeden egzemplarz książki dla siebie? Odpowiedzieć na poniższe pytanie:
[gpp_box color=“green” width=“100%” text_align=“center” margin_bottom=“60px”]PYTANIE KONKURSOWE:Który wynalazek w historii motoryzacji uznajesz za najważniejszy?
Uzasadnij dlaczego.[/gpp_box]
Odpowiedzi należy udzielać w komentarzach pod tym wpisem.
Macie czas do 2 sierpnia (niedziela) do północy.
Wyniki — konkurs zakończony
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!
Poniżej znajduje się lista zwycięzców, którym gratulujemy wygranej!
- Cezary Klimowicz
- Marek
- Jarosław Horbal
[gpp_button url=“http://facebook.com/antymoto” target=“_blank” color=“blue” icon_left=“facebook”]Facebook[/gpp_button] [gpp_button url=“http://instagram.com/antymoto” target=“_blank” color=“yellow” icon_left=“instagram”]Instagram[/gpp_button] [gpp_button url=“https://www.youtube.com/user/antymoto?sub_confirmation=1” target=“_blank” color=“red” icon_left=“youtube”]YouTube[/gpp_button]