Bezpośrednia likwidacja szkód to w Polsce nowość w ubezpieczeniach. Na czym polega i co daje kierowcom rozwiązanie znane w Europie od lat?
Na czym zatem polega BLS i jakie korzyści daje kierowcom?
Bezpośrednia likwidacja szkód
Do tej pory przy zakupie ubezpieczenia OC często decydowała niska cena. “Przecież to i tak poszkodowany, a nie ja, będzie się potem z tym ubezpieczycielem użerał” — myśli wielu z nas, decydując się na jak najtańszą polisę. System Bezpośredniej Likwidacji Szkód ma to zmienić. Dzięki tej nowej opcji to ubezpieczyciel poszkodowanego — a nie jak dotychczas sprawcy — może zająć się naprawą samochodu i wszystkimi formalnościami z tym związanymi.
Co ważne, system bezpośredniej likwidacji szkód umożliwia poszkodowanemu wybór, czy naprawą zajmie się ubezpieczyciel jego, czy sprawcy. Dzięki temu możemy wskazać towarzystwo, które naszym zdaniem lepiej wypełni swoje zadanie. W ten sposób firmy mają teraz walczyć o Klientów.
Korzyści z bezpośredniej likwidacji szkód
Podstawową korzyścią z wprowadzenia w życie Bezpośredniej likwidacji szkód jest to, że możemy sami wybrać likwidatora szkody, którą wyrządził nam na drodze inny kierowca. Nie jesteśmy skazani na towarzystwo, w którym składkę OC wykupił sprawca. Oznacza to, że decydując się na polisę OC powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale również jakość obsługi ubezpieczyciela.
BLS przynosi jednak kierowcom więcej korzyści, niż jedynie możliwość wyboru likwidatora szkody. Dodatkowo możemy w ramach bezpośredniej likwidacji szkody liczyć na rekompensatę kosztów holowania, badań technicznych czy parkingu strzeżonego. Warta uwagi jest opcja pokrycia wydatków związanych z wynajęciem pojazdu zastępczego. Jest to zakres pomocy, na który dotychczas mogli liczyć jedynie posiadacze ubezpieczenia Auto Casco.
Co ciekawe, towarzystwa ubezpieczeniowe zapowiadają, że poprawa jakości obsługi nie spowoduje wzrostu cen. Pierwsze miesiące działania systemu zdają się to potwierdzać — składki OC nadal są atrakcyjne cenowo dla kierowców. Aby wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie dla swojego samochodu, skorzystaj z kalkulatora OC Rankomat.pl.
Warunki likwidacji szkody z Bls
Bezpośrednia likwidacja szkód to spora korzyść dla kierowców, aby z niej skorzystać, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Podstawowym jest konieczność uczestniczenia w zdarzeniu jedynie 2 pojazdów. Jeżeli przytrafi nam się stłuczka trzech lub więcej aut, BLS automatycznie odpada.
Aby skorzystać z BLS bardzo istotne jest, aby szkodę zgłosić jedynie do jednego, wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli o zdarzeniu zostanie poinformowany ubezpieczyciel zarówno poszkodowanego, jak i sprawcy, system bezpośredniej likwidacji szkód nie zadziała.
BLS obejmuje jedynie szkody mienia, które wyceniono na mniej, niż 30 000 zł. Jak mówią jednak statystyki, aż 98% szkód nie przekracza tej kwoty, więc jest duża szansa na skorzystanie z bezpośredniej likwidacji szkód. Trzeba też wspomnieć, że BLS obejmuje jedynie szkody, do których doszło na terenie kraju, jak również wyłącznie pojazdy zarejestrowane w Polsce.
W jakich towarzystwach obowiązuje Bls?
Bezpośrednią likwidację szkód do swojej oferty wdrożyły już takie towarzystwa jak PZU, Ergo Hestia, Uniqa, Aviva, MTU, You Can Drive czy HDI. W kolejnych miesiącach swoją ofertę mają rozszerzyć kolejne firmy. Zawsze warto przed zawarciem umowy dokładnie przeczytać jej treść, aby dokładnie zapoznać się z warunkami likwidacji szkody w systemie BLS — mogą one się różnić w zależności od wybranego towarzystwa.
Podsumowanie
Kwiecień 2015 roku przyniósł spore zmiany w ubezpieczeniach pojazdów. Wprowadzenie Bezpośredniej likwidacji szkód do oferty przez sporą liczbę towarzystw ubezpieczeniowych sprawiło, że przy wyborze ubezpieczenia OC dla samochodu kierować powinniśmy się już nie tylko ceną, ale jakością obsługi. Nikt z nas nie chce przecież użerać się z ubezpieczycielem działającym opieszale przy wypłacaniu szkody lub próbującym ją sztucznie zaniżać. Możemy tego uniknąć wybierając taką polisę OC, która cieszy się zaufaniem wśród kierowców. Zdecydowanie warto, bo w razie stłuczki, do której doszło nie z naszej winy, sami z tej polisy skorzystamy.
Wpis powstał w ramach współpracy z Rankomat.pl
↓ Lajk do dechy! ↓
114